PRZYCHODNIE ZDROWIA W DOBIE PANDEMII

  • 30.12.2020, 16:24
  • Piotr Suszek
PRZYCHODNIE ZDROWIA W DOBIE PANDEMII
Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną, a ostatnie dni przynoszą kolejne wysokie liczby zachorowań na COVID-19. Wraz z drugą falą pandemii, przyszedł okres zwiększonej zachorowalności na choroby sezonowe jak np. przeziębienie i grypę. Jak w tej sytuacji będą funkcjonować przychodnie zdrowia? Jak korzystać z ich usług?

Przychodnie w nowej rzeczywistości funkcjonują inaczej niż przed pandemią. Obecnie według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego podstawową formą świadczeń udzielanych przez lekarzy ma być teleporada. Obecnie to telefon stał się głównym narzędziem udzielania porad, wystawiania recept i zwolnień. Nowe zasady tworzą jednak dużo wątpliwości, a każda przychodnia funkcjonuje według nieco innych zasad. Wizyta bezpośrednia jest ostatecznością i jest możliwa tylko po wcześniejszej konsultacji. 
ZAWIERCIAŃSKIE PRZYCHODNIE NA NOWYCH ZASADACH
Poradnie należące do Szpitala Powiatowego w Zawierciu działają w czterech punktach – przy ulicy Miodowej, Powstańców Śląskich, Gałczyńskiego oraz Piłsudskiego. We wszystkich tych punktach ujednolicono zasady korzystania z przychodni. Co najważniejsze wizyty osobiste są możliwe, jednak będą się one odbywać w umówionych porach oraz w pełnym reżimie sanitarnym. -Pacjent może tam skorzystać z porady lekarskiej zarówno podczas wizyty osobistej w przychodni, jak również za pośrednictwem teleporady. Dotyczy to zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i poradni specjalistycznych. Wizyty stacjonarne ustalane są na konkretną godzinę, a pacjenci proszeni o przyjście nie wcześniej niż kwadrans przed wyznaczonym terminem” – twierdzi rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Zawierciu Marcin Wojciechowski.
We wszystkich placówkach obowiązuje reżim sanitarny. Obowiązkiem każdego wchodzącego do przychodni jest poddanie się pomiarowi temperatury oraz dezynfekcji rąk. Na terenie przychodni i szpitala obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zachowywanie odpowiedniego dystansu. Personel medyczny z kolei zaopatrzony jest we wszelkie środki ochrony indywidualnej, czyli fartuchy ochronne, kombinezony, przyłbice, maseczki i rękawiczki. W wielu punktach zapewniany jest również dostęp do środków dezynfekcyjnych, a powierzchnie są regularnie czyszczone i dezynfekowane. 
Teleporady w przychodniach Szpitala Powiatowego w Zawierciu będą odgrywały znaczącą rolę. Właśnie poprzez rozmowę telefoniczną będzie można uzyskać receptę na potrzebne leki lub zwolnienie lekarskie. -W każdym przypadku decyzja o przepisaniu leków lub wystawieniu zwolnienia należy do lekarza –informuje Marcin Wojciechowski. Rzecznik prasowy SP w Zawierciu zapewnia również, że kontakt z przychodniami został ułatwiony poprzez uruchomienie nowych numerów telefonów:  -Od dziś (14 września) w przychodni Centrum (przy ul. Powstańców Śląskich 8) uruchomione zostały dodatkowe numery telefonów do rejestracji: rejestracja poradni specjalistycznych: 
32 672 35 30 / 32 672 70 35, rejestracja POZ 32 672 19 48, 32 672 24 93, rejestracja POZ dzieci: 32 672 26 64. 

Jak wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia, osoba z objawami infekcji, czyli np. przeziębienia lub grypy powinna korzystać z głównie z teleporady. Jeżeli objawy nie miną po upływie 3-5 dni, pacjent będzie mógł ponownie skorzystać z teleporady: „-Jeżeli objawy będą wyraźnie wskazywały na możliwość zakażenia SARS-CoV-2 (temperatura ciała powyżej 38oC, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku)– lub bezpośrednio w przychodni. Podczas drugiego badania lekarz będzie mógł wystawić skierowanie na wykonanie testu w kierunku koronawirusa. Jeśli jego wynik będzie ujemny pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ, w przypadku potwierdzenia zakażenia zostanie skierowany do lekarza chorób zakaźnych”. 

WIZYTA U LEKARZA JEST MOŻLIWA
Telefon stał się głównym narzędziem do konsultacji z lekarzami, ale dzięki niemu można również umówić się na wizytę. -W czasie rozmowy wg ogólnej ankiety Covid-19 weryfikujemy wstępnie prawdopodobieństwo infekcji po czym pacjent wymagający badania fizykalnego ma wyznaczoną godzinę wizyty u lekarza  – informuje SP ZOZ w Porębie. Pacjenci z objawami infekcji również mogą odbyć stacjonarną wizytę u lekarza. Przychodnia w Porębie w tym celu wyznaczyła osobny gabinet, możliwa jest również wizyta domowa: „-Pacjenci z podwyższoną temperaturą ciała, biegunką objawami infekcji przyjmowani są w osobnym gabinecie na parterze by skrócić „ korytarz infekcyjny”, z pozostałymi problemami zdrowotnymi przyjmowani są w dotychczasowych gabinetach. Niektórym pacjentom ze wskazaniami medycznymi udzielane są porady podczas wizyty domowej”. 
W budynku przychodni przy ulicy Wojska Polskiego w Porębie obowiązuje również reżim sanitarny, a każdy pacjent wchodzący na teren przychodni zobowiązany jest by wypełnić ankietę COVID-19, która zawiera dane pacjenta oraz kilka podstawowych pytań związanych z kontaktowaniem się z osobą zakażoną, występowaniem objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub przebywania w rejonach transmisji koronawirusa.

TRZY SCENARIUSZE W PRZYPADU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2
Każdy pacjent powinien rozpocząć konsultacje z lekarzem od rozmowy telefonicznej, podczas której przeprowadzona zostanie wstępna ankieta kwalifikacyjna. Jeżeli pacjent przebywał w kraju, gdzie występuje transmisja koronawirusa lub miał bliski kontakt z osobą zakażoną, może wystąpić jeden ze scenariuszy. Gdy nie występują żadne objawy chorobowe, pacjent przebywa w izolacji domowej i zobowiązany jest głównie do prowadzenia samoobserwacji swojego stanu zdrowia, a w przypadku jego pogorszenia powinien zgłosić się do oddziału zakaźnego. Gdy pacjent posiada objawy przeziębieniowe, również nie podlega hospitalizacji, zaleca się leczenie w warunkach domowych, z możliwością skorzystania z teleporady. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, pacjent powinien udać się na oddział zakaźny lub – w przypadku stanu nagłego zagrożenia zdrowia - wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego. 
Jeżeli pacjent zgłasza się z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych powinien jak najszybciej zostać przetransportowany do oddziału zakaźnego oraz podać listę osób, z którymi miał bliski kontakt. Jeżeli pacjent zgłasza się z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych bezpośrednio do przychodni powinien zostać jak najszybciej odizolowany oraz objęty nadzorem medycznym. W każdym przypadku o osobie, która miała kontakt z osobą zakażoną lub przebywała w krajach transmisji koronawirusa powinien zostać poinformowany Powiatowy Inspektor Sanitarny. 
Co robić by uniknąć zakażenia koronawirusem? Wzmożona higiena, unikanie dużych skupisk ludzkich oraz stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego – to punkty, do których powinni stosować się teraz wszyscy, a szczególnie osoby starsze.  (PS) Zdjęcie:  Urząd Miasta Zawiercia 

Piotr Suszek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
billG
billG 16.05.2021, 22:28
Szczepta się debile ,to wasze ostatnie chwile.

Pozostałe