WYNIKI MATUR GORSZE NIŻ ROK TEMU

  • 04.01.2021, 15:00
  • Piotr Suszek
WYNIKI MATUR GORSZE NIŻ ROK TEMU
Tegoroczna matura po przełożeniu z terminu majowego, wyjątkowo odbyła się w czerwcu. Maturzyści 8 czerwca rozpoczęli egzaminacyjny maraton, który trwał nawet do 29 czerwca. Zdający mieli możliwość przystępowania do egzaminów w terminach dodatkowych, które odbywały się w dniach 8-17 lipca. W tym roku, by ograniczyć zagrożenie związane z pandemią koronawirusa nie odbyły się egzaminy ustne – zdawać je mogły tylko osoby, które zgłosiły chęć zdawania tego egzaminu. Wyniki, które ukazały się 11 sierpnia nie były zbyt pozytywne. W skali kraju zdało 74 proc. maturzystów, natomiast w powiecie zawierciańskim egzamin dojrzałości zdało 70,51 proc. maturzystów – wynika z danych OKE Jaworzno. Jak wypadły poszczególne szkoły?

W powiecie zawierciańskim matury odbyły się w 17 szkołach w tym w 9 liceach i 8 technikach. Do matur w całej Polsce podeszło 259 272 osoby, w powiecie zawierciańskim maturę pisały 763 osoby, z których zdało 538 osób. Średnia zdawalności w powiecie (70,51%) jest niemal 3,5 proc. niższa od średniej krajowej, która w tym roku i tak nie zachwyciła. 

LICEALIŚCI NAPISALI LEPIEJ 
W powiecie zawierciańskim najlepiej poradzili sobie absolwenci liceów – w nich zdawalność po sesji głównej ukształtowała się na poziomie 81,42 proc. Gorzej wypadli absolwenci techników, w których zdało tylko 55,96 proc. maturzystów. Najgorzej wypadały szkoły niepubliczne, gdzie zdało tylko 37,5 proc. maturzystów i szkoły dla dorosłych – tam zdawał co dziesiąty absolwent. 
Z przedmiotów obowiązkowych maturzyści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim, ogółem w powiecie zawierciańskim zdało aż 96,2 proc. maturzystów – 96,56 proc. w liceach i 95,72 proc. w technikach. Wymagane 30 procent udało się osiągnąć 73,79 proc. piszącym matematykę na poziomie podstawowym – w liceach zdało 83,72 proc. maturzystów, w technikach o wiele mniej, bo tylko 60,55 proc. Najchętniej wybierany z języków obcych język angielski zdało 94,83 proc. absolwentów liceów i 82,13 proc. absolwentów techników. W całym powiecie zawierciańskim język angielski zdało 89,38 proc. maturzystów. 
GDZIE ZDAŁO NAJWIĘCEJ MATURZYSTÓW? 
Najlepszą zdawalność osiągnęły II i I LO w Zawierciu – zdali tam prawie wszyscy podchodzący do egzaminów. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Heleny Malczewskiej zdało 99,2 proc. absolwentów, a w I LO im. Stefana Żeromskiego niewiele mniej – 98,4 proc. 
Równie dobry wynik osiągnęło Liceum Ogólnokształcące im. Romana Czerneckiego w Szczekocinach, gdzie zdało 90,5 proc. maturzystów. 
Najmniej maturzystów zdało w szkołach dla dorosłych Pascal i Sokrates w Zawierciu. Tam na dziewiętnaście osób podchodzących do matury zdały tylko dwie. W szkołach dla młodzieży najniższy procent zdanych matur wystąpił w Technikum nr 5 w Zawierciu (26,3%), Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu (38,2%) i w Technikum nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu (42,9%). 
W podziale na poszczególne przedmioty język polski najlepiej napisali uczniowie Technikum nr 1, I i II LO oraz Katolickiego Liceum w Zawierciu, a także Liceum w Szczekocinach i Zespołu Szkół w Żarnowcu. Tam zdali wszyscy podchodzący do egzaminu. Egzamin maturalny z podstaw matematyki najlepiej napisali abiturienci I i II LO w Zawierciu – zdało tam odpowiednio 98,4 proc. i 99,2 proc. 100 proc. zdawalności na egzaminie z angielskiego na poziomie podstawowym uzyskało Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu oraz I LO w Zawierciu.

NAJLEPSZE ŚREDNIE WYNIKI Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW: ZAWIERCIAŃSKIE LICEA NA CZELE 
Język polski rozpoczynający maraton czerwcowych egzaminów maturalnych najlepiej napisali uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu (77,6%) oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu (70%) – to jedyne szkoły w których średnia wyniosła przynajmniej 70 procent. Matura z postaw matematyki zdecydowanie najlepiej w powiecie poszła absolwentom II LO w Zawierciu – średni wynik wyniósł tam 75,2 proc. 
Matematykę dostatecznie napisali również maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu (60,9%) oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Szczekocinach (57,1%). Język angielski – wybierany przez znaczną większość maturzystów – na poziomie podstawowym najlepiej napisali abiturienci z zawierciańskich liceów: II LO (85,5%), Katolickiego LO (82%), I LO (77%). Średnim wynikiem wyróżniło się również porębskie Technikum im. Mikołaja Kopernika (72,3%). 

2020 A 2019 ROK 
Tegoroczne matury odbywały się w cieniu pandemii, pierwszy raz od wielu lat egzamin ten nie odbył się w terminie majowym, a maturzyści przed zajęciem miejsca w sali musieli nosić maseczki oraz stosować się do restrykcji związanych z koronawirusem. Czerwcowe egzaminy poprzedzone były również długim okresem zdalnego nauczania, które było wyzwaniem dla szkół i uczniów. W 2019 roku po ogłoszeniu wyników majowych matur, zdało 80,5 proc. maturzystów, co jest wynikiem 6,5 proc. wyższym od tegorocznego, z kolei w powiecie zawierciańskim w ubiegłym roku po majowej sesji egzaminów zdało 72,42 proc. maturzystów. W skali całej Polski zdało znacznie mniej maturzystów, co komentował Minister Edukacji Narodowej: -Być może pewien wpływ na wynik maturzystów miał strajk nauczycieli, być może edukacja zdalna. 
Maturzyści, którym nie udało się zdać wymaganych egzaminów w sesji czerwcowej mogą podejść do egzaminu kolejny raz w sesji poprawkowej, która rozpocznie się 8 września. 

Piotr Suszek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe