UCZCZONO 76 ROCZNICĘ PACYFIKACJI BŁOJCA

  • 18.11.2020, 16:22
UCZCZONO 76 ROCZNICĘ PACYFIKACJI BŁOJCA
16 czerwca 2020 roku przy pomniku w Błojcu w gminie Łazy, odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca 76 rocznicę pacyfikacji Błojca. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w osobach: prezes Maciej Świderski, Mieczysław Szczygielski, członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP - asp.szt.rez. Jerzy Jędrusik , st. kpr. rez. Damian Liszczyk, druhowie z OSP Grabowa, sołtys Grabowej Pani Justyna Snopek oraz ostatni żyjący świadek tragicznych wydarzeń z 1944 roku, porucznik w stanie spocz. Tadeusz Kozicki, który w czasie uroczystości został wyróżniony Dyplomem Honorowym. Uroczystość zakończono złożeniem wiązanek kwiatów oraz zapalono znicze.

Rys historyczny: 16 czerwca 1944 roku oddział Armii Krajowej, dowodzony przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy” stoczył potyczkę w zabudowaniach rodziny Kozickich z połączonymi siłami Wehrmachtu i żandarmerii w przysiółku Błojec. Tego dnia poległo pięciu żołnierzy „Hardego”, a po zakończonej obławie, Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając jedenastu mieszkańców. Należy wspomnieć, że rodzina Kozickich ciężko okupiła pomoc, udzieloną polskim partyzantom. Zastrzelono gospodarza Jana Kozickiego i jego syna Franciszka. Natomiast matkę, Marię Kozicką i najstarszą córkę, Zofię, po serii brutalnych tortur w areszcie gestapo w Zawierciu, wywieziono do obozu w Revensbruck.
Tekst i foto: st. kpr. rez.Damian Liszczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe