226 LAT TEMU STOCZONO BITWĘ POD SZCZEKOCINAMI

  • 17.11.2020, 16:13 (aktualizacja 17.11.2020, 16:17)
226 LAT TEMU STOCZONO BITWĘ POD SZCZEKOCINAMI
(Szczekociny) W sobotnie przedpołudnie, 6 czerwca w centrum miasta upamiętniono rocznicę bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, delegacje szkół i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Obchody uświetniły występy dzieci i młodzieży, działających przy tutejszym ośrodku kultury.

Ponad 200 lat temu pod Szczekocinami rozegrała się jedna z bitew insurekcji kościuszkowskiej. 6 czerwca 1794 roku Polacy walczyli tutaj z armią rosyjską i pruską. Siły polskie, liczące ok. 15 tysięcy żołnierzy stanęły naprzeciw połączonej armii zaborców liczącej ponad 26 tysięcy żołnierzy. Po kilku godzinach walk Polacy odnieśli klęskę. Zmuszeni byli do odwrotu w kierunku Warszawy. Tadeusz Kościuszko został lekko ranny w bitwie pod Szczekocinami.
Obchody 226 rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami rozpoczęły się w sobotę 6 czerwca o godzinie 11.00. Uczestnicy uroczystości spotkali się na rynku w Szczekocinach przy pomniku T. Kościuszki. W obchodach uczestniczyli burmistrz Jacek Lipa, przewodnicząca RMiG Jolanta Wójcik, wójt gminy Słupia Tomasz Koper, wójt gminy Moskorzew Andrzej Walasek, delegacje szkół i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.
Obchody zorganizowane zostały przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach oraz Towarzystwo Kulturalne im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach. Uroczystość uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży zrzeszonych przy MGOKiS.
(es) Foto: UMiG Szczekociny.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe