KOBIETY GŁOŚNO MÓWIĄ „DOŚĆ!”

  • 27.10.2020, 10:02 (aktualizacja 28.10.2020, 15:15)
  • Edyta Superson
zawiercie_kto_nie_skacze_ten_za_pis.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Zawierciu, podobnie jak w całej Polsce, odbył się wczoraj 26.X protest przeciwko zakazowi aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W wydarzeniu zdaniem organizatorów wzięło udział ok. 3 tysięcy osób. Wieczorny „spacer” po mieście przebiegł spokojnie, choć hasła skandowane przez demonstrujących były bardzo ostre.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał art. 4a ust. 1 pkt 2 Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (mówiący o tym, że można dokonać aborcji w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu) za niezgodne z Konstytucją.

Wczoraj (26.10) krótko przed godziną 19.00 protestujący spotkali się przy fontannie na placu Jana Pawła II, skąd przeszli ulicą 3 Maja, skręcając obok bazyliki w ul. Sienkiewicza. Dalej ul. Leśną i Sikorskiego protestujący wrócili na plac przy fontannie, skąd ponownie wyruszono na „spacer” po mieście. Drugim razem protestujący przeszli ul. 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego w kierunku Żabek, skąd ul. Leśną i Sikorskiego wrócili do miejsca zbiórki.

Jak mówili organizatorzy protestu, uczestniczyło w nim ok. 3 tysięcy osób. Trudno to policzyć, ale bliżej 2 tysięcy będzie liczbą bardzkiej pewną.  Przez cały czas protestowi przyglądała się policja. Liczne patrole cały czas znajdowały się w pobliżu protestujących. Nie doszło do żadnych wybryków chuligańskich, czy też przepychanek z mundurowymi. Na koniec protestujący -co warto podkreślić- głównie młode kobiety, dziewczyny, przeważały osoby, które na oko można określić, że to wiek szkoły średniej- podziękowali zawierciańskiej policji za dobrą ochronę. 

Więcej o proteście przeczytacie Państwo w piątkowym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego kiedy opublikujemy też obszerny fotoreportaż z poniedziałkowego protestu. 

Organizatorzy na koniec zapowiedzieli, że kolejny raz w tym samym miejscu spotkają się w środę 29 października o 18:30. Kolejne protesty różne grupy mieszkańców zapowiadają w Myszkowie 30.10.2020 o 18:00 i w Zawierciu 31.10.2020 też o 17:00 w sobotę.

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe