OD JUTRA CAŁA POLSKA BĘDZIE CZERWONĄ STREFĄ

  • 23.10.2020, 11:54 (aktualizacja 23.10.2020, 12:00)
OD JUTRA CAŁA POLSKA BĘDZIE CZERWONĄ STREFĄ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, które są wprowadzane w wyniki rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Dzisiaj padł kolejny "rekord" - zakażenie potwierdzono u ponad 13 tysięcy osób. Najważniejsze z zasad, które ogłosił dzisiaj premier to objęcie całego kraju czerwoną strefą, nauka zdalna dla klas 4-8 szkół podstawowych, zamknięcie lokali gastronomicznych, zamknięcie sanatoriów i prośba do seniorów, by nie wychodzili z domów. Jak zapowiedział premier, najważniejsze będą najbliższe 10-14 dni - po takim czasie obowiązywania nowych obostrzeń mogą pojawić się pozytywne efekty. To próba powstrzymania rozwijającej się w Polsce epidemii. Ograniczenia będą przedłużone, jeśli po upływie dwóch tygodni liczba zakażeń nie spadnie lub co gorsza - wzrośnie.

Od jutra (od soboty, 23 października) cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Oznacza to, że szkoły średnie i uczelnie wyższe będą pracowały w trybie zdalnym, wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności, aquaparki i baseny zawieszają działalność, w kościele obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, a we mszy świętej uczestniczyć będzie mogła ograniczona liczba osób (1 osoba na 7 m2), nie można organizować imprez okolicznościowych (takich jak wesela), w transporcie zbiorowym można przewozić pasażerów, którzy zajmują połowę miejsc siedzących. Również w sklepach będzie limit osób - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2.

Ponadto podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział, że dzieci i młodzież do 16 roku życia w godzinach od 8.00 do 16.00 będą mogły wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej. Lokale gastronomiczne będą zamknięte, a klienci będą mogli zamawiać dania tylko na wynos. Zakazane będzie również spotykanie się w grupie powyżej 5 osób, z tym że zakaz ten nie obowiązuje osób, które mieszkają razem oraz osób będących w pracy (np. budowlańców).

W ramach ochrony seniorów premier apelował do osób starszych (w szczególności do osób powyżej 70 roku życia), aby pozostali w domach i nie przemieszczali się. Zapowiedział funkcjonowanie korpusu wsparcia seniorów, w który zaangażowani mają być wolontariusze, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej. Mają oni pomagać seniorom samotnym, którzy nie mają bliskich i rodziny, którzy mogą im pomóc. Na razie nie znamy dokładnych szczegółów i zasad, na jakich działać ma korpus wsparcia seniorów. Jak mówił Mateusz Morawiecki, ważne jest, by seniorzy w miarę możliwości maksymalnie ograniczyli kontakty, albowiem - jak mówił podczas konferencji prasowej premier - 70% osób powyżej 70 roku życia umiera na Covid-19.

Kolejnym obostrzeniem, o którym mówił premier jest zamknięcie sanatoriów.

Zasady te zaczną obowiązywać od jutra (tj. od soboty 24 października). Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają. Według Mateusza Morawieckiego pierwsze efekty wprowadzenia obostrzeń mogą być zauważalne za ok. 2 tygodnie. Premier zapowiedział, że - np. w przypadku zamknięcia gastronomii - obostrzenia mogą zostać przedłużone, jeśli za dwa tygodnie liczba zakażeń nie spadnie. Dzisiaj odnotowano ponad 13 tysięcy zakażeń.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe