Będzie referendum nad odwołaniem prezydenta Konarskiego?

  • 22.10.2020, 15:38 (aktualizacja 22.10.2020, 15:50)
  • Jarosław Mazanek
Będzie referendum nad odwołaniem prezydenta Konarskiego? materiały wyborcze Łukasza Konarskiego z 2018 roku Mieszkańcy Zawiercia zastanawiają się, która wersja Łukasza Konarskiego jest prawdziwa: ta z kampanii wyborczej (zdjęcie powyżej) czy ta z awantury o schronisko (źródło: FB Łukasz Konarski)
(Zawiercie) Wójta, burmistrza czy prezydenta miasta można odwołać ze stanowiska przed upływem kadencji w drodze referendum. Powody mogą być ważne lub błahe, ale istotnie jest czy referendum będzie miało taką frekwencję, że jego wynik będzie wiążący. W Zawierciu coraz częściej słyszymy z różnych stron, że po 2 latach mieszkańcy już mają dość rządów Łukasza Konarskiego i najchętniej by go się pozbyli. Słowo „referendum” w tym kontekście pada coraz częściej. Bo po co robić różne akcje protestacyjne, np. w sprawie Bocianówki, Schroniska dla Zwierząt czy zwożenia do Zawiercia odpadów w ilości 5x takiej, jak produkuje samo Zawiercie, akcje których skuteczność będzie wątpliwa? Czy nie lepiej po prostu zagrozić Prezydentowi Miasta odwołaniem i sprawdzić czy większość mieszkańców ma podobne zdanie? W 2018 roku Łukasz Konarski nie wygrał wysoko, zdobył 53% głosów, przy bardzo brudnej kampanii oszczerstw stosowanej wobec głównego przeciwnika, którym był Witold Grim. Teraz Konarski sam zbiera owoce tamtej kampanii hejtu.

W roku 2019  Łukasz Konarski nie uzyskał absolutorium od radnych. W roku 2020 przywrócił stanowisko wiceprezydenta miasta, powołał na nie Małgorzatę Benc z PiS-u więc tym razem poszło już gładko. W Zawierciu niemożliwa do zastosowania jest więc sytuacja, że to radni podejmą uchwałę o ogłoszeniu referendum dla odwołania Prezydenta Miasta ze stanowiska.  Łukasza Konarskiego posady może  jednak pozbawić „gniew ludu”. Konarski zadarł ostro z miłośnikami zwierząt, którzy stają mocno w obronie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zawierciu, zagrożonego likwidacją przez knowania gminnej spółki, na której terenie jest schronisko (miasto przekazało działkę firmie, żeby zwiększyć jej majątek). Chyba też nikt nie wierzy w dobre intencje w tej sprawie samego Łukasza Konarskiego, który w internecie jest „murem za schroniskiem”, ale w decyzjach jego i podległej prezydentowi spółce widać coś odwrotnego. 
Do tego można dodać konflikt o „Bocianówkę” gdzie działanie prezydenta rozwiązującego umowę dzierżawy bez żadnego wyjaśnienia i racjonalnych powodów budzi tylko wątpliwości i spekulacje, kto ma skorzystać na tej decyzji w przyszłości? Kto np. dostanie nową dzierżawę, dodatkowo w obiekcie który miasto najpierw wyremontuje? Takich kontrowersyjnych decyzji urzędującego prezydenta Zawiercia jest więcej, za każdą stoi przedsiębiorca, którego byt staje się niepewny „z łaski urzędującego Łukasza Konarskiego”. 

Mieszkańcy Zawiercia zastanawiają się, która wersja Łukasza Konarskiego jest prawdziwa: ta z kampanii wyborczej (zdjęcie powyżej) czy ta z awantury o schronisko (źródło: FB Łukasz Konarski)

Kolejne zarzewie społecznego niezadowolenia to usytuowanie w Zawierciu instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Mieszkańcy zauważyli, że oznacza to dodatkowe zwiezienie do Zawiercia minimum 80 tys. ton odpadów z gmin ościennych. Na FB powstała już grupa „Zawiercie to nie śmietnik! Nie dla 100 tysięcy ton śmieci w Zawierciu”. Na konferencji prasowej prezentującej inwestycję firmy Fortum z udziałem Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego dziennikarzom odmówiono przekazania szczegółów umowy pomiędzy Fortum i gminną spółką, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa. Zaraz więc przypomniano Łukaszowi Konarskiemu jego obietnicę z kampanii wyborczej gdzie deklarował „publikowanie wszystkich umów zawieranych przez miasto”. Nie licząc informacji o rozstrzygniętych przetargach w PIP-e Gminy Zawiercie żaden spis umów się nie pojawił. A umowa która decyduje o gospodarczej przyszłości miasta pomiędzy gminną spółką i Fortum, na pewno jest dokumentem, który mieszkańcom powinien być znany. 

Procedura odwołania Prezydenta Zawiercie w referendum
Mieszkańcy Zawiercia aby odwołać prezydenta miasta muszą powołać Grupę Inicjatywną i wyznaczyć jej pełnomocnika. Z chwilą powiadomienia Komisarza Wyborczego o powołaniu Grupy  Inicjatywnej dla odwołania Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego przed upływem kadencji i wraz z informacją kto jest Pełnomocnikiem Grupy Inicjatywnej biegnie 60 dniowy termin na zbieranie podpisów mieszkańców pod tą inicjatywą. Konieczne jest zebranie podpisów poparcie 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców Zawiercia.  W roku 2018 gdy wybory wygrał Łukasz Konarski Zawiercie miało 40411 wyborców, uprawnionych do głosowania. 10% to  4041 wyborców. Jeżeli Grupa Inicjatywna zbierze w 60 dni poparcie minimum tylu osób, uprawnionych w Zawierciu do głosowania, zgłasza to do Komisarza Wyborczego. Gdy wniosek jest kompletny, a podpisy zebrane prawidłowo, Komisarz Wyborczy postanawia o przeprowadzeniu referendum w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.    To oznacza, że najpóźniej w ciągu 90 dni (3 miesiące) od powiadomienia Komisarza Wyborczego o inicjatywie, referendum się odbędzie.   To oznacza, że inicjatorzy odwołania prezydenta Zawiercia powinni dobrze zaplanować kiedy ruszyć w formalnym wnioskiem. Idzie jesień a po niej zima. Nie wiadomo jak rozwinie się epidemia Covid-19 co może utrudnić zbieranie podpisów i przeprowadzenie referendum. Optymalne, z punktu widzenia przeciwników polityki obecnego Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego, którym -co oczywiste- będzie zależeć na skutecznym referendum, będzie takie zaplanowanie jego terminu, aby przypadł przynajmniej po szczycie zachorowań, np. wiosną 2021. Formalne zawiadomienie o powołaniu Grupy Inicjatywnej należałoby przesłać do Komisarza Wyborczego np. na koniec stycznia 2021. Referendum odbyłoby się wtedy na koniec kwietnia. 
Największa trudność z referendami w których rozstrzyga się odwołanie „organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest taka, że nie wystarczy, że 50% i jeden mieszkaniec Zawiercia uprawniony do głosowania zagłosuje za odwołaniem Łukasza Konarskiego. Art. 55 ust. 2 Ustawy o referendum lokalnym nakłada dodatkowy obowiązek, że wynik referendum nad odwołaniem Prezydenta Zawiercia jest ważny i wiążący, gdy gdy udział w referendum weźmie nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w jego wyborze w 2018 roku. Frekwencja w tych wyborach wg PKW wyniosła 45,59%, w wyborach uczestniczyło 18.404 Wyborców. 3/5 z tej liczby to 11042 głosy. Tyle osób z prawem wyborczym w gminie Zawiercie musiałoby wziąć udział w referendum nad odwołaniem Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego ze stanowiska. Jeżeli im się to uda, a wynik głosowania będzie na TAK- chcę odwołania Łukasza Konarskiego, referendum będzie ważne. Później pozostanie już tylko wybrać nowego włodarza miasta Zawiercie. 
 

Jarosław Mazanek

Czy uważasz, że kadencja Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego powinna być skrócona drogą referendum?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lery
lery 29.10.2020, 19:13
Czemu głosując "Nie mam zdania" lub "Nie" pojawia sie komunikat: Przepraszamy ale wystąpił błąd podczas oddawania głosu.
Rozumiem, że to chwilowa awaria, nie występująca przy głosowaniu na "Tak".

Od redakcji: sprawdziliśmy oddając glos na "nie mam zdania"  i wszystko jest OK. Moze chce pan/pani oddać glos niezgodnie ze swoim sumieniem? System to rozpoznaje...
zawiedziony kompetencjami ekipy
zawiedziony kompetencjami ekipy 26.10.2020, 11:39
Kamil! Tu naprawdę nie ma czego niszczyć.....to zgliszcza :(
mieszkaniec
mieszkaniec 25.10.2020, 12:04
radnych też można odwołać !!1
Kamil
Kamil 24.10.2020, 19:13
Ile wy tu jeszcze podejmiecie prób zniszczenia obecnego prezydenta?
Janusz W
Janusz W 26.11.2020, 09:56
To nie jest niszczenie, tylko obiektywne patrzenie na to, jakie decyzje Prezydent podejmuje, bardziej jakich nie podejmuje i jest bierny. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, to że marszałkowską ozdobił w lampki, nie znaczy , że to wyczyn , który można chwalić. Potrzebne są miejsca pracy i konkretni inwestorzy. A lampkami i innymi ozdobami na Marszałkowską, mogą się zająć dzieci z OdNowy .

Pozostałe