W ZAWIERCIU UCZCZONO PAMIĘĆ GEN. STEFANA ROWECKIEGO – GROTA ORAZ 76 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

  • 15.09.2020, 15:11
W ZAWIERCIU UCZCZONO PAMIĘĆ GEN. STEFANA ROWECKIEGO – GROTA ORAZ 76 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W dniu 2 sierpnia 2020 roku na skwerze Armii Krajowej w Zawierciu przy głazie z tablicą poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu – Grotowi jednemu z dowódców AK złożono kwiaty i zapalono znicz. Delegacje członków Związku Oficerów Rezerwy RP Okręgu Śląskiego w składzie asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i Paweł Jędrusik oraz członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z prezesem Maciejem Świderskim na czele, oddały hołd gen. Stefanowi Roweckiemu – Grotowi jednemu z dowódców konspiracyjnej Armii Krajowej.

W związku z panującą pandemią w tym roku nie było oficjalnej uroczystości poświęconej 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dlatego wspólne delegacje ZOR RP i KMZZ w Zawierciu postanowiły uczcić pamięć zamordowanego w dniu 2 sierpnia 1944 roku na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen na wieść o wybuchu powstania warszawskiego gen. Stefanowi Roweckiemu – Grotowi. Tym samym oddano także cześć żołnierzom powstania warszawskiego.
Stefan Paweł Rowecki ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. między 2 a 7 sierpnia 1944 w Sachsenhausen) – polski wojskowy, generał dywizji Wojska Polskiego, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej od czerwca 1940 roku do lutego 1942 roku, dowódca Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943 roku.
W czasie I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. 10 czerwca 1939 minister spraw wojskowych, gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki zaproponował mu objęcie dowództwa nad drugą w Wojsku Polskim brygadą pancerno-motorową. 20 czerwca wyznaczony został na stanowisko dowódcy Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. Ostatnie dwa miesiące pokoju poświęcił na organizację powierzonej mu wielkiej jednostki motorowej. Zbyt późna decyzja naczelnych władz wojskowych o utworzeniu brygady uniemożliwiła mu jej wyszkolenie i zgranie. 4 września podporządkowany został gen. dyw. Tadeuszowi Piskorowi, dowódcy improwizowanej Armii „Lublin”. W czasie kampanii wrześniowej dowodził brygadą w obronie środkowej Wisły, a później w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. 14 lutego 1942 został komendantem głównym Armii Krajowej, następnie dokonał jej restrukturyzacji, usprawniając system dowodzenia. Został zdekonspirowany i aresztowany 30 czerwca 1943 ok. godz. 9.30 w znajdującym się na pierwszym piętrze mieszkaniu przy ul. Spiskiej 14 w Warszawie. 1 sierpnia 1944 Heinrich Himmler na wieść o wybuchu powstania warszawskiego nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Według powojennych ustaleń historyków został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, kilka minut po godz. 3.00 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944. Natomiast IPN w toku śledztwa zakończonego w 2007 ustalił datę śmierci na dni 2–7 sierpnia 1944. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 250-3-23)
Tekst oraz zdjęcia: Jerzy Jędrusik

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
..
.. 23.09.2020, 16:51
A czemu lokalne media nie piszą o tym, że z budynku Urzędu skarbowego po cichu usunięto tablicę upamiętniającą ruch robotniczy, która była tam od lat ???

Pozostałe