O KROK BLIŻEJ WYKONANIA PROJEKTÓW NA OBWODNICE

  • 30.08.2020, 14:34
  • Edyta Superson
O KROK BLIŻEJ WYKONANIA PROJEKTÓW NA OBWODNICE
W lipcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargach na zaprojektowanie obwodnic Szczekocin i Goleniów, Kroczyc oraz Pradeł. Drogi te mają powstać w ramach Programu 100 obwodnic na lata 2020-2030. Budowa planowana jest na lata 2023-25.

Na początku roku informowaliśmy na naszych łamach, że Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło Program 100 obwodnic na lata 2020-2030. W jego ramach zaplanowano pięć inwestycji w województwie śląskim, z czego trzy w powiecie zawierciańskim. Są to obwodnice w ciągu drogi krajowej nr 78: Szczekocin i Goleniowych, Kroczyc oraz Pradeł.
Ogłoszenie przetargów zaplanowano na drugi kwartał 2023 r., a budowę na lata 2023-2026.

Jak czytamy na stronie katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica Kroczyc ma być poprowadzona po nowym śladzie. Ma mieć ponad 9 km długości i składać się z dwóch pasów ruchu. - Obwodnica planowana jest jako południowo-wschodnie obejście miejscowości Kroczyce, a jej ślad biegł będzie po niezurbanizowanym terenie, na którym głównie znajdują się pola uprawne – informuje GDDKiA.
Kontynuację obwodnicy Kroczyc (oraz obwodnicy Poręby i Zawiercia) ma stanowić obwodnica Szczekocin i Goleniów. Będzie liczyła 13 kilometrów długości. Podobnie jak obwodnica Kroczyc będzie miała dwa pasy ruchu. Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ma być północnym obejściem Grabca, Bonowic, Szczekocin i Goleniów. Ma przebiegać przez niezurbanizowany teren, przede wszystkim pola uprawne.
Trzecia planowaną w powiecie zawierciańskim obwodnicą jest obwodnica Pradeł. Dwupasmowa droga o długości ponad 2 kilometrów ma stanowić północne obejście miejscowości.
Do 2023 roku trwać ma proces przygotowawczy, do którego zaliczają się badania archeologiczne, koncepcja programowa oraz projekty - budowlany i wykonawczy. Budowę obwodnic planuje się na lata 2023-2025.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku podpisana została umowa na projekt i budowę pierwszego odcinka Poręby i Zawiercia, natomiast blisko miesiąc później podpisano umowę na projekt drugiego odcinka.
W lipcu otworzono oferty, które wpłynęły w przetargu na dokumentację projektową obwodnicy Szczekocin i Goleniów. Zgodnie z kosztorysem GDDKiA wykonanie projektu kosztować może ponad 7,5 mln złotych. Do przetargu stanęło 13 firm, spośród których najniższa cena wyniosła niespełna 3,5 mln zł.
Poznano również ofertę firm, które zgłosiły się do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Kroczyc. GDDKiA przygotowała na to zadanie 9,8 mln złotych. Tutaj również zgłosiło się 13 firm. Najniższa oferta wynosi niecałe 2 mln zł.
W przypadku przetargu na projekt obwodnicy Pradeł, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może przeznaczyć na ten cel ponad 2,2 mln złotych. Swoją ofertę przedstawiło 11 firm – najniższa cena wyniosła nieco ponad 1,1 mln zł. 
Grafika: GDDKiA Oddział w Katowicach

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe