Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna a koronawirus

  • 23.08.2020, 14:54
  • Sebastian Michalak
Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna a koronawirus
(Poręba) Czas pandemii jest szczególnie trudny dla wszystkich instytucji kultury. Informacji o swoim położeniu udzieliły nam Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna z Poręby. Obie instytucje pozostają otwarte dla zainteresowanych. Biblioteka znajduje się w budynku MOK-u.

Działający w niezmienionych godzinach pracy, lecz nie w pełnym trybie Miejski Ośrodek Kultury w Porębie - co ma zmienić się, gdy sytuacja epidemiologiczna w Polsce ulegnie znacznej poprawie – przestrzega  podstawowych obostrzeń sanitarnych. I tak po konsultacjach z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Zawierciu wprowadzone zostały procedury dotyczące między innymi udostępnienia części wspólnych budynku Miejskiego Ośrodka Kultury dla osób korzystających z usług Miejskiej Biblioteki Publicznej, sali sportowej oraz sali konferencyjnej i innych wynajmowanych pomieszczeń znajdujących się w budynku MOK-u - w trakcie trwania pandemii wirusa SARS-CoV-2. Każda osoba przebywająca na terenie budynku musi mieć maseczkę lub przyłbicę, zdezynfekować ręce, a także wypełnić orzeczenie o stanie zdrowia. Wchodzącym mierzona jest nadto temperatura. Zamontowano też pleksę ochronną na wejściu do biblioteki). 
Funkcjonowanie Miejskiego Ośrodka obejmuje w obecnej chwili próby zespołu wokalnego oraz zespołu teatralnego. Na wrzesień przewidywany jest powrót zajęć cyklicznych, rozpoczęcie warsztatów z rękodzieła, i udostępnienie Pracowni Internetowej Orange. W odpowiedzi udzielonej nam przez MOK czytamy także: - Podczas zawieszenia działalności kulturalnej w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie zorganizowaliśmy akcję „Szyjemy maseczki dla Mieszkańców Poręby”. Został zakupiony materiał, pracownice MOK szyły oraz dostarczały zamówione przez mieszkańców maseczki do skrzynek pocztowych. Akcja była organizowana we współpracy z Urzędem Miasta Poręba oraz we współpracy Ochotniczych Straży Pożarnych działających w naszym mieście. Rozdaliśmy ponad 1500 sztuk maseczek. Dodatkowo zwiększyliśmy swoją działalność w sieci, na stronie internetowej oraz portalu społecznościowym poprzez:
- organizację koncertu zespołu HIRA w formule LIVE poprzez fanpage na portalu społecznościowym, 
-udostępnianie wielu zagadek dla dzieci i łamigłówek rozwijających spostrzegawczość, - nagrywanie filmików warsztatowych z obsługi robotów,
- nagrywanie filmików typu „challange” dla dzieci,
- dodawanie zagadek ekologicznych oraz zdjęć krajobrazu naszego miasta,
- organizację konkursów „Stwórz własnego robota”, „Muselfie. Ze sztuką Ci do twarzy. Wstaw swoje zdjęcie w muzealny obraz”,
- organizację koncertów lokalnych artystów z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka w formule udostępnienia nagrania na fanpage’u instytucji,
- udostępnianie inicjatyw proponowanych przez Ministerstwo Kultury i Cyfryzacji oraz bezpłatnych webinarów z Fundacji Orange i FabLab Gdańsk, Warszawa.
W kontekście zmagań biblioteki - dowiedzieliśmy się, iż pierwsze tygodnie jej aktywności po przymusowej przerwie były zintensyfikowane przez duże zainteresowanie czytelników, a w tej chwili instytucja działa sprawnie, i w miarę normalnie. Tak jak w przypadku MOK-u pracownice biblioteki szyły maseczki dla mieszkańców Poręby i zwiększona została działalność internetowa. - Swoją działalność online rozpoczęliśmy od tygodnia czytania bajek dla dzieci przez burmistrza miasta, przewodniczącą rady miasta, dyrekcję biblioteki, członkinie Dyskusyjnego Klubu książki, pracowników biblioteki i ośrodka kultury. W ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowaliśmy konkursy „Sleeveface - ubierz się w książkę” oraz „Za czym tęsknisz?”, zagadki promujące czytelnictwo i zabawy online dla dzieci. Planujemy je również na okres wakacji. Nadal chcemy pracować w tej przestrzeni, ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i osób korzystających z usług biblioteki - czytamy w nadesłanej odpowiedzi.
Fundamentalne słowa Immanuela Kanta mówią: „Zaletą literatury jest to, że pozwala ludziom postawić się na miejscu innych”. I choćby dlatego wszyscy powinniśmy wspierać biblioteki i inne jednostki kultury. Zwłaszcza teraz. Gdy społeczeństwo jest podzielone dosyć wyraźnie.

Sebastian Michalak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe