OD SIERPNIA STAWKA ZA ODPADY BĘDZIE DWUKROTNIE WYŻSZA

  • 18.08.2020, 13:52
  • Edyta Superson
OD SIERPNIA STAWKA ZA ODPADY BĘDZIE DWUKROTNIE WYŻSZA
(Łazy) Dwa razy więcej za odpady zapłacą mieszkańcy Łaz. Stawka nie była podnoszona od trzech lat. Niedawno zakończyła się umowa z firmą, która dotychczas odbierała odpady. Wyższa stawka wynika z ceny, jaką zaproponowała nowa firma wyłoniona w przetargu przeprowadzonym przez gminę. Od sierpnia za odpady segregowane mieszkańcy Łaz płacić będą 25 zł od osoby, a za niesegregowane 50 zł. Urząd Miejski wyjaśnia mieszkańcom dlaczego śmieci będą droższe i co składa się na opłatę przez nich ponoszoną.

Na mocy umowy, która obowiązywała od lipca 2017 roku, mieszkańcy gminy Łazy płacili za odbiór odpadów 12,50 zł od osoby w przypadku odpadów segregowanych i 25 zł od osoby za odpady niesegregowane. Dzięki tej umowie stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów pozostawała cały czas taka sama, podczas gdy w większości gmin opłaty rosły. Umowa zakończyła się 30 czerwca, a na początku lipca radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą mieszkańcy zapłacą za śmieci więcej od przyszłego miesiąca.
25 zł od osoby za odpady segregowane i 50 zł od osoby za niesegregowane to nowe stawki, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia. Mieszańcy, którzy mają przydomowy kompostownik mogą liczyć na ulgę w wysokości 2 zł od osoby. W tym celu należy złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
TRZY PRZETARGI OD POCZĄTKU ROKU
Przez ostatnie trzy lata gmina miała podpisaną umowę z firmą Alba MPGK Sp. z o.o. Aby wyłonić nowego odbiorcę i zapewnić ciągłość odbioru odpadów, gmina ogłosiła przetarg (na kolejne trzy lata) na początku bieżącego roku. Musiał on jednak zostać unieważniony, bo nie żadna firma nie była zainteresowana świadczeniem usługi. Problematyczny okazał się wskazany czas trwania umowy. - Nieprzewidywalność wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, a co za tym idzie brak możliwości oszacowania stawki w perspektywie trzyletniej spowodowały brak zainteresowania przetargiem – wyjaśnia Urząd Miejski w Łazach.
W drugim przetargu czas trwania umowy skrócono z trzech lat do roku. Zainteresowane były dwie firmy – jedna z nich proponowała za usługę ponad 4,8 mln złotych, druga – nieco ponad 7,1 mln zł. Gdyby gmina zdecydowała się na wybór tańszej oferty, mieszkańcy płaciliby za odbiór odpadów 30 zł od osoby. Gmina uznała, że to zbyt wysoka stawka i unieważniono postępowanie.
W celu zmniejszenia opłaty za śmieci, zmieniono zapisy w przetargu. Wśród wprowadzonych zmian Urząd Miejski wymienia zapewnienie przez Gminę pojemników, wysegregowanie ze zmieszanych odpadów popiołu (osobny pojemnik zakupiony przez właściciela posesji), ograniczenie ilości odbioru bioodpadów (m.in. trawa) – 3 worki na złożoną deklarację, ograniczenie odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych w PSZOK w ilości 0,2 t. na jedną nieruchomość/lokal oraz odbiór szkła raz na dwa miesiące. Po wprowadzeniu modyfikacji gmina ogłosiła trzeci przetarg. Zgłosiły się dwie firmy – FCC Polska z Zabrza z ceną 3,9 mln zł oraz Alba MPGK z Dąbrowy Górniczej z ceną przekraczającą 4 mln zł. Wybrana została tańsza oferta firmy FCC Polska.
Co składa się na nową stawkę w wysokości 25 złotych od mieszkańca? - 22,86 zł – firma FCC Polska Sp. z o.o. - odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych; - 0,26 zł - Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK); - 0,98 zł - wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady zmieszane; - 0,9 zł - koszty administracyjne – wylicza Urząd Miejski w Łazach.
Druga firma, która startowała w przetargu, Alba MPGK Sp. z o.o. złożyła odwołanie do KIO. Póki nie zostanie ono rozstrzygnięte, gmina nie może podpisać umowy na rok z firmą wyłonioną w przetargu. W związku z tym od 1 lipca obowiązuje umowa z wolnej ręki z firmą FCC Polska.
DLACZEGO ŚMIECI SĄ TAKIE DROGIE?
W ostatnich latach opłata za odbiór odpadów znacząco wzrosła w większości gmin. W czasie, kiedy w Łazach opłata pozostawała na tym samym poziomie, w niektórych samorządach opłaty podnoszone były kilkukrotnie. Z reguły podniesienie stawek spotyka się z niezadowoleniem mieszkańców. Czasami mieszkańcy myślą, że śmieci są droższe, bo gmina potrzebuje na coś pieniędzy – może na inwestycje, może na pensje lub na jeszcze inne bliżej nieokreślone cele. Nie jest to prawda. To mit, który niestety jest często powtarzany. Gospodarka odpadami komunalnymi w każdej gminie ma być system samofinansującym się, co oznacza, że samorząd nie może na odpadach ani zarabiać, ani do nich dokładać. Opłaty, które ponoszą mieszkańcy mają pokrywać koszty systemu gospodarowania odpadami. Określa to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
To, ile płacimy za śmieci związane jest z cenami, jakie w przetargach oferują firmy zajmujące się odpadami. Ceny te znacząco wzrosły w ostatnich latach.
Urząd Miejski w Łazach wylicza, co składa się na koszty: - wzrost płacy minimalnej, wyższe ceny paliw i energii elektrycznej, wzrost wymagań technicznych w stosunku do miejsc magazynowania odpadów, w tym -uruchomienie systemów przeciwpożarowych i monitoringu jako reakcja na liczne pożary na wysypiskach śmieci, ustawowe ograniczenie magazynowania odpadów do 1 roku (było 3 lata), konieczność zwiększenia poziomu odzysku odpadów do 50% w roku 2020, gdzie w 2017 r. wymagany poziom odzysku wynosił 20%, w 2018 r. – 30%, w 2019 r. – 40%, wzrost opłaty za składowanie odpadów (Opłata Marszałkowska ) do 270 zł w roku 2020, gdzie w 2017 r. wynosiła 24,15 zł, w 2018 r. – 140 zł, w 2019 r. – 170 zł za tonę składowanych odpadów, spadek cen i popytu na surowce wtórne i brak odpowiedniej liczby instalacji do zagospodarowania odpadów, wprowadzenie przez ustawodawcę systemu Bazy Danych Odpadowych (BDO). 

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe