Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:05
Reklama
Reklama

Mamy się prosić o wyrazy uznania? To dla nas ubliżające

Z ciekawym problemem zwrócił się do nas pan Roman z Zawiercia, który z żoną Bogumiłą przeżył już wspólne okrągłe 50 lat. Zadzwonił do Urzędu Miasta Zawiercie z pytaniem, dlaczego nie są zapraszani np. na uroczystość z okazji „Złotych godów”, jak to się dzieje w wielu gminach.
Mamy się prosić o wyrazy uznania? To dla nas ubliżające
źródło: zawiercieonline.pl
Podziel się
Oceń

-Poruszcie ten problem, bo moim zdaniem nie jest to w porządku. W USC powiedziano mi, że sam muszę się zgłosić, niejako poprosić, żeby mnie i żonę uhonorowano choćby głupim dyplomem. Ja mam 72 lata, żona 70, jesteśmy 50 lat razem, ślub braliśmy 4 kwietnia 1970 roku. Żona niestety ostatnie 6 lat jest leżąca, po przebytym udarze. W urzędzie powiedzieli mi, że jeżeli chcemy być uhonorowani to „sami musimy się zgłosić” Moim zdaniem to nie w porządku, to powinno być z urzędu, mają przecież kartoteki, rejestry. Ja mam się prosić choćby o dyplom za pożycie małżeńskie od prezydenta miasta? Byłoby miło dostać życzenia, jakiś dyplomik, laudację od Prezydenta Miasta Zawiercie, ale prosić się nie będziemy. 
Pani Bogumiła i pan Roman mieszkają na ulicy Spacerowej.  Czy doczekają się wizyty Prezydenta Zawiercia? Jak mówi pan Roman, nie myślał nawet się upominać o wyróżnienie, gdy była np. 30 rocznica ślubu.  –Par, które przeżyły ze sobą zgodnie 50 lat, sądzę nie ma tak dużo. Urząd Stanu Cywilnego chyba powinien sam nas znaleźć. 
Spytaliśmy Urząd Stanu Cywilnego z Zawiercia, dlaczego właśnie tak to funkcjonuje w Zawierciu, czy USC nie ma możliwości samo wyszukać i zaprosić pary na wręczenie medali, czy „dyplomów”.

Jak pisze Jolanta Bujak z Urzędu Stanu Cywilnego w Zawierciu: „-Urząd Stanu Cywilnego nie monitoruje par z długoletnim pożyciem małżeńskim, ponieważ nie ma takiej technicznej możliwości.  Należy oddać, że żaden przepis prawa nie upoważnia pracowników USC do wyszukiwania i przetwarzania danych osobowych bez zgody osoby, której one dotyczą. Dlatego też zgłoszenia jubileuszu mogą dokonać sami jubilaci lub członkowie ich rodzin - za zgodą jubilatów. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, jako wyróżnienie, nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Na wniosek, z którym występuje Wojewoda. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenia jubilatów i przekazuje wnioski do Wojewody celem przeprowadzenia dalszej procedury.”
Z kolei na stronie Urzędu Miasta Poręba w oświadczeniu burmistrza miasta Ryszarda Spyry z dnia 7 stycznia 2020 roku czytamy: „Jubilaci, którzy nie zgłoszą się osobiście, nie zostaną ujęci w zbiorowym wniosku przekazywanym za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.” Co więcej, wnioski o nadanie medalu za długoletnie pożycie warto składać - cytując UM Poręba - z dużym wyprzedzeniem.

Z powyższych informacji wynika, że pary obchodzące jubileusz tzw. „złotych godów”, czyli 50 rocznicy pożycia małżeńskiego sami lub z pomocą rodziny powinny poinformować Urząd Stanu Cywilnego w swoim mieście. Wtedy pary zostaną odznaczone. 
Choć gminy nie mają „bazy danych” osób, którym np. zbliżają się Złote Gody, zwłaszcza gminy mniejsze, starają się wyszukiwać pary z długoletnim stażem małżeńskim. Tak robią np. Żarki: -Jeżeli para brała ślub 50 lat temu w naszym USC i dalej mieszka na terenie gminy Żarki, zapraszamy takie małżeństwo do wzięcia udziału w uroczystości, zgłaszamy do Wojewody w celu przyznania medalu za długoletnie pożycie. Gorzej, gdy ślub był zawierany gdzie indziej na terenie Polski. Ale dajemy ogłoszenia, w których zachęcamy pary, którym zbliża się jubileusz, do zgłaszania się do urzędu gminy –mówi Katarzyna Pluta-Kulińska z Wydziału Promocji UMiG Żarki.

Podsumowując, urzędy nie mogą same wyszukiwać par obchodzących okrągłe rocznice ślubu, nawet jeśli to lepiej wygląda, niż upominanie się o wyróżnienie. Obowiązek ten jest poza ich możliwościami. 


Napisz komentarz
Komentarze
jozefina 03.08.2020 16:52
poslowie i r adni wiedza jak zadbac o siebie ale zapominaja o tych ktorzy ich wybierali

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Odsuńmy PiS od władzy w powiatach. Nie będą mogli zatrudniać pociotków. I wtedy ta partia się skończyData dodania komentarza: 24.03.2024, 10:56Źródło komentarza: Powiatowy Zamach Stanu? PUBLICZNY SZPITAL CHCE WYBRAĆ WŁASNĄ RADĘ POWIATU!Autor komentarza: jkmTreść komentarza: Mam nadzieję, że mądrzy mieszkańcy Zawiercia, pogonią Janoskę. Niech buduje szubienice, może dla siebie i innych konfiturowatychData dodania komentarza: 17.03.2024, 11:32Źródło komentarza: Ogrodzieniec nie chce narodowcówAutor komentarza: KrystekTreść komentarza: Czekam z utęsknieniem na zmiany. Może w końcu wiele osób co zostało zwolnione za tą dyrekcję wrócą z powrotem do pracy. Czekamy z wielką dzieją!Data dodania komentarza: 16.03.2024, 12:54Źródło komentarza: Powiatowy Zamach Stanu? PUBLICZNY SZPITAL CHCE WYBRAĆ WŁASNĄ RADĘ POWIATU!Autor komentarza: DanielTreść komentarza: Panie Redaktorze Pan jako jedyny pisze prawdę o tym co tutaj się dzieje. Starostwo o wszystkim wie ale oni w tym tak samo uczestniczą. Dlatego oby ludzie głosowali mądrze bo źle się dzieje w tych instytucjach.Data dodania komentarza: 16.03.2024, 08:12Źródło komentarza: Powiatowy Zamach Stanu? PUBLICZNY SZPITAL CHCE WYBRAĆ WŁASNĄ RADĘ POWIATU!Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: no właśnie i czy jest to do podważenia??? gołym okiem widać oszustwoData dodania komentarza: 15.03.2024, 19:22Źródło komentarza: Powiatowy Zamach Stanu? PUBLICZNY SZPITAL CHCE WYBRAĆ WŁASNĄ RADĘ POWIATU!Autor komentarza: MirekTreść komentarza: Milejska Maria prawdę mówi o szpitalu. Może będzie nowym dyrektorem? Oby.Data dodania komentarza: 15.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Powiatowy Zamach Stanu? PUBLICZNY SZPITAL CHCE WYBRAĆ WŁASNĄ RADĘ POWIATU!
Reklama
Reklama
Reklama