Mamy się prosić o wyrazy uznania? To dla nas ubliżające

  • 03.08.2020, 15:01
  • Piotr Suszek
Mamy się prosić o wyrazy uznania? To dla nas ubliżające źródło: zawiercieonline.pl
Z ciekawym problemem zwrócił się do nas pan Roman z Zawiercia, który z żoną Bogumiłą przeżył już wspólne okrągłe 50 lat. Zadzwonił do Urzędu Miasta Zawiercie z pytaniem, dlaczego nie są zapraszani np. na uroczystość z okazji „Złotych godów”, jak to się dzieje w wielu gminach.

-Poruszcie ten problem, bo moim zdaniem nie jest to w porządku. W USC powiedziano mi, że sam muszę się zgłosić, niejako poprosić, żeby mnie i żonę uhonorowano choćby głupim dyplomem. Ja mam 72 lata, żona 70, jesteśmy 50 lat razem, ślub braliśmy 4 kwietnia 1970 roku. Żona niestety ostatnie 6 lat jest leżąca, po przebytym udarze. W urzędzie powiedzieli mi, że jeżeli chcemy być uhonorowani to „sami musimy się zgłosić” Moim zdaniem to nie w porządku, to powinno być z urzędu, mają przecież kartoteki, rejestry. Ja mam się prosić choćby o dyplom za pożycie małżeńskie od prezydenta miasta? Byłoby miło dostać życzenia, jakiś dyplomik, laudację od Prezydenta Miasta Zawiercie, ale prosić się nie będziemy. 
Pani Bogumiła i pan Roman mieszkają na ulicy Spacerowej.  Czy doczekają się wizyty Prezydenta Zawiercia? Jak mówi pan Roman, nie myślał nawet się upominać o wyróżnienie, gdy była np. 30 rocznica ślubu.  –Par, które przeżyły ze sobą zgodnie 50 lat, sądzę nie ma tak dużo. Urząd Stanu Cywilnego chyba powinien sam nas znaleźć. 
Spytaliśmy Urząd Stanu Cywilnego z Zawiercia, dlaczego właśnie tak to funkcjonuje w Zawierciu, czy USC nie ma możliwości samo wyszukać i zaprosić pary na wręczenie medali, czy „dyplomów”.

Jak pisze Jolanta Bujak z Urzędu Stanu Cywilnego w Zawierciu: „-Urząd Stanu Cywilnego nie monitoruje par z długoletnim pożyciem małżeńskim, ponieważ nie ma takiej technicznej możliwości.  Należy oddać, że żaden przepis prawa nie upoważnia pracowników USC do wyszukiwania i przetwarzania danych osobowych bez zgody osoby, której one dotyczą. Dlatego też zgłoszenia jubileuszu mogą dokonać sami jubilaci lub członkowie ich rodzin - za zgodą jubilatów. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, jako wyróżnienie, nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Na wniosek, z którym występuje Wojewoda. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenia jubilatów i przekazuje wnioski do Wojewody celem przeprowadzenia dalszej procedury.”
Z kolei na stronie Urzędu Miasta Poręba w oświadczeniu burmistrza miasta Ryszarda Spyry z dnia 7 stycznia 2020 roku czytamy: „Jubilaci, którzy nie zgłoszą się osobiście, nie zostaną ujęci w zbiorowym wniosku przekazywanym za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.” Co więcej, wnioski o nadanie medalu za długoletnie pożycie warto składać - cytując UM Poręba - z dużym wyprzedzeniem.

Z powyższych informacji wynika, że pary obchodzące jubileusz tzw. „złotych godów”, czyli 50 rocznicy pożycia małżeńskiego sami lub z pomocą rodziny powinny poinformować Urząd Stanu Cywilnego w swoim mieście. Wtedy pary zostaną odznaczone. 
Choć gminy nie mają „bazy danych” osób, którym np. zbliżają się Złote Gody, zwłaszcza gminy mniejsze, starają się wyszukiwać pary z długoletnim stażem małżeńskim. Tak robią np. Żarki: -Jeżeli para brała ślub 50 lat temu w naszym USC i dalej mieszka na terenie gminy Żarki, zapraszamy takie małżeństwo do wzięcia udziału w uroczystości, zgłaszamy do Wojewody w celu przyznania medalu za długoletnie pożycie. Gorzej, gdy ślub był zawierany gdzie indziej na terenie Polski. Ale dajemy ogłoszenia, w których zachęcamy pary, którym zbliża się jubileusz, do zgłaszania się do urzędu gminy –mówi Katarzyna Pluta-Kulińska z Wydziału Promocji UMiG Żarki.

Podsumowując, urzędy nie mogą same wyszukiwać par obchodzących okrągłe rocznice ślubu, nawet jeśli to lepiej wygląda, niż upominanie się o wyróżnienie. Obowiązek ten jest poza ich możliwościami. 

Piotr Suszek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jozefina
jozefina 03.08.2020, 16:52
poslowie i r adni wiedza jak zadbac o siebie ale zapominaja o tych ktorzy ich wybierali

Pozostałe