WÓJTOWIE I BURMISTRZOWIE Z „ZIELONYM ŚWIATŁEM” OD RADNYCH

  • 02.08.2020, 14:41
WÓJTOWIE I BURMISTRZOWIE Z „ZIELONYM ŚWIATŁEM” OD RADNYCH
W czerwcu w większości samorządów radni głosowali nad uchwałami ws. udzielenia wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok wójtom i burmistrzom. Głosowania poprzedza debata nad raportem o stanie gminy. To element, który wprowadzony został w bieżącej kadencji samorządowej (2018-2023), a więc w tym roku wójtowie i burmistrzowie po raz drugi przygotowywali raport, który przesyłany jest do radnych i publikowany na stronach internetowych gmin.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym raport jest podsumowaniem działalności wójta/burmistrza w roku poprzednim. Powinien zawierać informacje dotyczące realizacji programów, strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. We wszystkich gminach nad raportem przeprowadzana jest debata, do której mogą zgłaszać się mieszkańcy. W większości gmin – w zasadzie we wszystkich – głos w dyskusji zawierają tylko radni. Do gmin nie wpływają wnioski od mieszkańców, którzy chcieliby zabrać głos na temat stanu gminy i działalności wójta/burmistrza w zeszłym roku.
Jak można zgłosić chęć udziału w debacie? Do przewodniczącego rady należy złożyć pisemne zgłoszenie do debaty z dołączoną odpowiednią liczbą podpisów – w gminie do 20 tysięcy mieszkańców co najmniej 20 podpisów, a w gminie liczącej więcej niż 20 tys. mieszkańców co najmniej 50 podpisów. Zgłoszenie należy złożyć najpóźniej dzień przed sesją, na której przedstawiany jest raport o stanie gminy.
Po debacie radni głosują nad udzieleniem wójtowi/burmistrzowi wotum zaufania. Uchwała podejmowana jest bezwzględną większością głosów. Jeśli w dwóch kolejnych latach rada gminy nie udzieli wójtowi/burmistrzowi wotum zaufania, może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania wójta.
Równie ważną uchwałą, którą najczęściej w czerwcu podejmują rady gmin jest uchwała ws. zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz udzielenia wójtowi/burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Wykonanie budżetu opiniuje komisja rewizyjna, która wnioskuje do rady o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium. Wniosek komisji opiniuje regionalna izba obrachunkowa. Podobnie jak w przypadku wotum zaufania, uchwała ws. udzielenia absolutorium podejmowana jest bezwzględna większością głosów.
W tym roku w kolejnych gminach wójtowi i burmistrzowie otrzymują wotum zaufania i absolutorium – czasami przy poparciu całej rady, czasami przy kilku głosach przeciw lub wstrzymujących się. Rada Gminy w Żarnowcu 16 czerwca udzieliła wójtowi Grzegorzowi Scelinie wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Uchwały radni przyjęli 10 głosami „za” (3 radnych wstrzymało się od głosu, 2 było nieobecnych). Rada Gminy zatwierdziła sprawozdanie finansowe jednogłośnie.
Sesja absolutoryjna w Pilicy odbyła się 19 czerwca. Tutaj radni byli jednomyślni – zarówno w przypadku wotum zaufania, jak i absolutorium dla burmistrza Artura Janosika wszyscy byli „za”.
29 czerwca Rada Miasta Poręba udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok burmistrzowi Ryszardowi Spyrze. 11 radnych było „za”. Przeciw zagłosowały 3 radne – Ewelina Janeczek, Jolanta Łakomska i Krystyna Rok. Podobny był wynik głosowania nad przyjęciem sprawozdania finansowego za rok 2019 oraz udzielenia absolutorium Ryszardowi Spyrze z tytułu wykonania budżetu – obie uchwały przyjęto 11 głosami „za” przy 3 glosach wstrzymujących się. (es)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe