KTO JEST „ZA” PROSZĘ O PODNIESIENIE KARTECZKI

  • 29.07.2020, 13:57
  • Edyta Superson
KTO JEST „ZA” PROSZĘ O PODNIESIENIE KARTECZKI
(Kroczyce) Za nami sesja absolutoryjna w Kroczycach. Radni jednogłośnie udzielili wójtowi Stefanowi Pantakowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok oraz wotum zaufania. Przedstawiając raport o stanie gminy, wójt mówił między innymi o wzroście liczby mieszkańców w gminie oraz ilości środków zewnętrznych, które pozyskuje gmina na realizację różnych inwestycji.

Sesja absolutoryjna odbyła się 15 czerwca i było to posiedzenie online, co oznacza, że radni nie spotkali się tak jak zawsze ma to miejsce w jednej sali, tylko uczestniczyli w obradach za pośrednictwem Internetu. Najważniejszymi punktami czerwcowej sesji było przedstawienie raportu o stanie gminy przez wójta oraz głosowanie nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania Stefanowi Pantakowi.
Wójt dokładnie i szczegółowo starał się przedstawić podczas sesji raport o stanie gminy. Jest on dostępny na stronie internetowej urzędu, podobnie jak nagranie z posiedzenia, podczas którego wójt przez około godzinę przedstawiał informacje zawarte w dokumencie, liczącym ponad 180 stron. Ze względu na to oraz na fakt, że przybliżenie na łamach naszego tygodnika wszystkich elementów, które znalazły się w raporcie sprawiłyby, że artykuł musiałby zająć kilka stron w gazecie, pozwolimy sobie na przedstawienie tylko kilku informacji.

GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA Z UNIJNYM DOFINANSOWANIEM
Jak mówił wójt Stefan Pantak, ubiegły rok był dla Kroczyc czasem milionowych inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Zakończono budowę oczyszczalni ścieków w Kostkowicach, ukończono budowę kanalizacji sanitarnej w Kostkowicach o łącznej długości 5,6 km. Obecnie trwają kolejne etapy budowy kanalizacji sanitarnej, w ramach których powstanie 1700 metrów kanalizacji sanitarnej w Lgotce i 9,7 km kanalizacji sanitarnej w Kroczycach. W październiku 2019 roku podpisano umowę na realizację kolejnego etapu kanalizacji sanitarnej w Kroczycach, w ramach którego powstać ma ponad 5 kilometrów kanalizacji sanitarnej.
- Inwestycje te możliwe są dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W skali subregionu centralnego województwa śląskiego gmina Kroczyce za sprawą inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową jest jednym z liderów pod względem pozyskiwania środków Unii Europejskiej, uzyskując wynik 3088,16 złotych na jednego mieszkańca przy średniej dla subregionu 960,26 złotych – mówił podczas sesji wójt Stefan Pantak.
Dodał, że prace związane z kanalizacją często są prowadzone w obrębie gminnych dróg. Roboty te kończą się często podniesieniem standardu dróg. W roku 2019 otworzono łącznie 5,3 km dróg, ponadto uzyskano prawie 1 milion złotych na przebudowę, remonty dróg gminnych ze źródeł zewnętrznych, co pozwoliło na przebudowę lub remont łącznie 2,9 km dróg., między innymi w Browarku, Dobrogoszczycach i Lgotce.
Działalność gminy to nie tylko inwestycje takie jak budowa kanalizacji i dróg. To również projekty oświatowe, które mają na celu niwelowanie różnic w dostępie do edukacji. Szkoły realizują projekty, dzięki którym uczniowie uzyskują dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych.
CORAZ WIĘCEJ MIESZKAŃCÓW
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat zwiększa się, pomimo ujemnego przyrostu naturalnego, co oznacza, że do Kroczyc przyjeżdżają mieszkańcy innych miejscowości (np. ze Śląska i Zagłębia), którzy chcą tutaj zamieszkać. W 2014 roku gmina liczyła ponad 5600 mieszkańców. Liczba ta wzrasta każdego roku, a w 2019 r. wyniosła 6386 osób.
W zeszłym roku wydatki majątkowe gminy wyniosły 35% wszystkich wydatków i był to najwyższy wynik na przestrzeni kilku ostatnich lat. W przeliczeniu na mieszkańca wydatki inwestycyjne wyniosły ponad 2 tysiące złotych na osobę. Jak mówił wójt Stefan Pantak, rok 2019 zamknął się nadwyżką budżetową 367.592 zł, mimo że był planowany deficyt 2.319.160 zł. Dług gminy na koniec 2019 roku wyniósł ponad 4,6 mln złotych.
Do debaty na raportem o stanie gminy mogą zgłaszać się mieszkańcy, niestety w Kroczycach nikt nie złożył wniosku, by zabrać głos podczas sesji. Wśród radnych głos zabrał radny Robert Łągiewka. - Nasza gmina jest postrzegana nie tylko w powiecie, ale i w województwie śląskim jako gmina, w której się bardzo dużo dzieje. Brałem udział w szkoleniu w Wiśle ze Stowarzyszeniu LGD Perła Jury, gdzie nam zarzucano - w dobrym tego słowa znaczeniu - że taka mała gmina Kroczyce potrafiła założyć swoim mieszkańcom 807 zestawów solarnych. W tej chwili kończy się budowa kanalizacji, na którą wszyscy mieszkańcy i my czekaliśmy z utęsknieniem. (…) Najlepszą wykładnią i oceną działania jest pozyskiwani funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca – mówił radny Robert Łągiewka.
Zdaniem radnego wiele o gminie może mówić rosnąca liczba nowych mieszkańców, którzy przeprowadzają się do Kroczyc. Raport przedstawiony przez wójta spotkał się z pozytywną oceną radnego Łągiewki.
Przewodniczący rady Krzysztof Janikowski dodał, że to, co dzieje się w gminie jest efektem pracy wszystkich urzędników i wójta. - Ten raport był obszerny, ale to też świadczy o tym, że mamy się czym pochwalić, pan wójt miał o czym mówić – podsumował Krzysztof Janikowski.
CAŁA RADA ZA WÓJTEM
Oprócz radnego Łągiewki i przewodniczącego Janikowskiego nikt inny spośród radnych nie zabrał głosu w debacie nad raportem o stanie gminy, ale wynik głosowania nad wotum zaufania wskazuje, że cała rada popiera politykę wójta i ocenia pozytywnie jego działalność. Jednogłośnie, 15 głosami „za” wójt Stefan Pantak uzyskał wotum zaufania.
Podobnie przebiegło głosowanie nad udzieleniem absolutorium wójtowi za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Radni byli jednogłośnie i udzielili absolutorium 14 głosami „za” (jedna radna z przyczyn technicznych nie wzięła udziału w głosowaniu).
KAŻDA RADA MA SWOJE SPOSOBY DZIAŁANIA W CZASIE PANDEMII
Z powodu epidemii COVID-19 niektóre samorządy (choć nie wszystkie) decydowały się w ostatnich miesiącach na przeprowadzanie sesji online. Radni – tak jak już to było wspomniane na początku artykułu – nie spotykają się w jednej sali. Radni ze swoich domów (lub miejsc pracy) łączą się przez Internet. Mają mikrofony i kamery internetowe, przez co każdy może zabrać głos i wszyscy widzą się nawzajem. Różnie przebiega głosowanie nad uchwałami. W tej kadencji każde głosowanie musi być imienne. W gminach i powiatach pojawiły się urządzenia do głosowania elektronicznego, z którego radni korzystają podczas sesji. W przypadku posiedzeń on-line radni nie korzystają z tych urządzeń. Samorządy różnie rozwiązują ten problem. Na przykład radni powiatu zawierciańskiego są kolejno wyczytywani i mówią, czy są za, przeciw, czy wstrzymują się od głosu.
W Kroczycach zastosowano inne rozwiązanie. Radni mieli kartki, które podnosili do kamery podczas głosowania oraz gdy chcieli zabrać głos. Podczas głosowania nad absolutorium (sesji nie śledziliśmy na żywo, oglądaliśmy zamieszczoną w internecie retransmisję po zakończeniu obrad) widzieliśmy, że zieloną kartkę „za” podniosło 14 radnych, jedna radna nie zrobiła nic. Po głosowaniu przewodniczący oznajmił, że radni zagłosowali jednogłośnie 15 głosami „za”. Trochę nas to zdziwiło, jednak po chwili wszystko się wyjaśniło – nagranie z kamery jednej radnej było nieco opóźnione – jej głosowanie było widać po upływie ok. 1-2 minut. Choć podczas sesji na żywo przewodniczący dobrze widział jak głosowali wszyscy radni, więc prawdopodobnie w czasie trwania sesji nie było takich problemów.
Zawsze podczas głosowań podczas posiedzeń rad gmin lub rady powiatu przewodniczący mówią: kto z państwa jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Natomiast w Kroczycach przewodniczący mówił: kto jest za proszę o podniesienie karteczki. Może głosowanie kartkami zapamiętamy jako jedną z wielu nowości, które pojawiły się w czasie epidemii?
 

Edyta Superson

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ana
Ana 01.08.2020, 19:31
Brawo , same lizusy po co zwoływać jakiekolwiek posiedzenie skoro tylko się chwali i przyklaskuje ,ojej ojej nigdzie tak dobrze nie działa samorząd jak w Kroczycach .

Pozostałe