Odwołany Prokurator Piotr Janoska. Kto go zastąpi?

  • 26.07.2020, 13:33
  • Jarosław Mazanek
Odwołany Prokurator Piotr Janoska. Kto go zastąpi?
(Zawiercie) Z dniem 30 czerwca nagle ze stanowiska szefa Prokuratury Rejonowej w Zawierciu został odwołany prokurator Piotr Janoska. Prokuraturą w Zawierciu zarządzał od 29 kwietnia 2016. Wtedy powołał go Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego. Jak podaje nasze źródło nieoficjalnie, zastąpić prok. Janoskę ma „młoda prokuratorka z prokuratury regionalnej”. Kto dokładnie, nie był w stanie nam potwierdzić rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie: -Tak, prokurator Piotr Janoska został odwołany z dniem 30.06.2020 z pełnionej funkcji. Ale nie mogę panu powiedzieć, kto jest powołany na jego miejsce- mówi prok. Piotr Wróblewski.

Szeregowi prokuratorzy i ci funkcyjni, od czasu rządów PiS mocno utracili samodzielność działania, zmiany w prokuraturze każdego szczebla, w ustawie o prokuraturze dały pełnię władzy Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobro. Skutkuje to mocnym upolitycznieniem pracy prokuratury. Protestowały przeciwko tym zmianom stowarzyszenia skupiające prokuratorów. Mówi się o łamaniu kręgosłupów, oczywiście w sensie symbolicznym, prokuratorom. Śledztwa niewygodnie dla rządzących są albo umarzane (np. czy próba zorganizowania wyborów prezydenckich 10 maja mogła narazić Polaków na ryzyko utraty życia i zdrowia), prokuratorzy odsuwani od takich spraw, a dodatkowo wszczyna się przeciwko nim postępowania dyscyplinarne. 
Do Prokuratury Krajowej wysłaliśmy pytanie, o powód odwołania prok. Piotra Janoski i kto od 1.07  objął to stanowisko. Czekamy na odpowiedź.
Prokurator Piotr Janoska pracuje w Prokuraturze Rejonowej w Zawierciu od 1999 roku. W kwietniu 2016 awansowany na stanowisko Prokuratora Rejonowego w Zawierciu. Osoba związana z prokuraturą komentuje, ale zastrzega anonimowość, że nagłe odwołanie ze stanowiska może mieć związek z kolizją na ulicy Okólnej, gdzie wyjeżdżający z bramy inny prokurator zderzył się z mieszkanką Zawiercia. Opisywaliśmy tę historię w artykule „Zderzyłeś się z ważnym prokuratorem? Masz pecha!”. Nasz informator: -Podejrzewam, że te sprawy się łączą. Policjanci, którzy realizowali czynności na miejscu, początkowo nie mieli nawet wiedzy, że jednym z uczestników kolizji jest szef Prokuratury Regionalnej w Katowicach (Piotr Janeczek), na miejsce przyjechał Prokurator Rejonowy Piotr Janoska (pisaliśmy, że to on prowadził czynności), a ze sprawy na siłę próbowano zrobić wypadek, nie kolizję, żeby sprawę mogła przejąć prokuratura. Ale  wtrąciliście się wy (Kurier Zawierciański). Może ktoś teraz ma do kogoś żal, że sprawy nie udało się utrącić -mówi nasz rozmówca. 
Z kolei inna osoba, która chwali się dobrymi kontaktami prokuraturze przedstawia to inaczej: -Niech pan popyta o prokurator (tu pada nazwisko) z zawierciańskiej prokuratury. Chodzi o jakieś nieprawidłowości, zaniedbania. 
Odwołany prokurator Piotr Janoska uchodził za bardzo skrupulatnego w pracy, wręcz pracoholika. Często, jak mówi nasz rozmówca pracował do późna: -U niego zawsze Radio Maryja leciało, był raczej akceptowany przez obecną władzę. Ciekawa sprawa, że jednak wyleciał. Może nie był dość pilny albo usłużny? 
Sam odwołany prokurator Piotr Janoska nie skomentował decyzji o jego odwołaniu. Nie wiadomo też, czy zostanie w pracy w Zawierciu, czy też zostanie przeniesiony do innej prokuratury. 1 lipca obowiązki Prokuratora Rejonowego w Zawierciu pełnił z-ca Prokuratora Rejonowego prok. Wojciech Szczygieł. 
Niedawno zmiany, choć nie tak drastyczne, objęły też Prokuraturę Rejonową w Myszkowie. Na stronie www prokuratury ciągle jako Zastępca Prokuratora Rejonowego widnieje prok. Anna Chowańska-Trela, ale to już przeszłość od około miesiąca. Obecnie z-cą Prokuratora Rejonowego w Myszkowie jest prokurator Małgorzata Ziernicka-Łubianka. 

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe