Cel: żeby puma Nubia wróciła do domu! Polacy wpłacili Kamilowi już na to 56 tysięcy!

  • 14.07.2020, 11:31 (aktualizacja 14.07.2020, 17:05)
  • Jarosław Mazanek
Cel: żeby puma Nubia wróciła do domu! Polacy wpłacili Kamilowi już na to 56 tysięcy! Nubia podczas pierwszych chwil jak trafiła na wybieg w ZOO w Chorzowie
Historia Kamila Stanka byłego żołnierza, walczącego m.in. w Afganistanie i jego pumy o imieniu Nubia, którą decyzją sądu musiał oddać do ZOO zainspirowała dziesiątki tysięcy osób. Decyzją Sądu Rejonowego w Zawierciu Nubia miała trafić do ZOO Poznaniu. Gdy pracownicy ZOO w piątek 10 lipca weszli na jego posesję (Kamil twierdzi, że wtargnęli) doszło do szamotaniny, Kamil z Nubią uciekli do lasu. Zaczęli się ukrywać. W pewnym momencie, rzekomo niebezpiecznego zwierzęcia i jego opiekuna, weterana wojennego, szukały setki policjantów z użyciem helikopterów, dronów, drużyny antyterrorystów. Istniało poważne zagrożenie, że przy tej akcji zarówno zwierzęciu, jak i Kamilowi może stać się krzywda. W niedzielę 12 lipca Kamil zdecydował się oddać Nubię do ZOO, ale w Chorzowie. Trafiła tam około południa. Następnie w asyście przyjaciół, adwokata Pawła Matyi zgłosił się na policję w Zawierciu. Przez wiele godzin przed KPP w Zawierciu stało sporo wspierających Kamila osób oraz media.

Zabiegi aby Nubia wróciła do Kamila

Już w poniedziałek 13 lipca Kamil zwrócił się z wnioskiem do dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, że chce zostać wolontariuszem opiekującym się zwierzętami w ZOO. O status wolontariusza pomagającego bezpłatnie przy opiece nad zwierzętami, może się strać praktycznie każdy kto kocha zwierzęta, lubi przy nich pracować, ew. marzy o pracy w ZOO, jako weterynarz czy opiekun zwierząt. Od wtorku Kamil Stanek jest już wolontariuszem chorzowskiego ZOO.

Ogromne wsparcie udzielili mu już miłośnicy zwierząt wpłacając prawie 57 tysięcy w ciągu kilku dni na zbiórkę ogranizowaną przez Kamila na portalu zrzutka.pl

https://zrzutka.pl/bbn8w6

Do wtorku ponad 1700 wspierających wpłaciło 56982 zł. Pierwsze 50 zł wpłaciła „Anita” z kolei największy datek dla Kamila i Nubii złożyła Karolina Wajda, Krzysztof Ślusarczyk czy Matylda Robakowska- po 500 zł. Wiele osób wpłaca większe czy mniejsze kwoty anonimowo.

Skala jak i tempo zrzutki pokazuje, jak bardzo ludzie stoją po stronie Kamila, mimo wszystkich kontrowersji tej sprawy: grozi mu przecież sprawa karna, za rzekome przywłaszczenie Nubii, wycenianej (z danych policji) na 8000 zł.

Środki zebrane na zrzutka.pl początkowo -jak czytaliśmy w celu zbiórki, miały być przeznaczone na pomoc prawną, później też na utrzymanie Nubii w chorzowskim ZOO. Kamil zmienił obecnie jej cel, również dodając codzienne dojazdy do Chorzowa, gdzie stara się spędzać z Nubią najnajwięcej czasu. Tam przebywa w czasie, gdy piszę i przygotowuję ten artykuł do publikacji. A w tym czasie…

Adwokat Kamila i Nubii jedzie do ZOO w Poznaniu

O szczegółach tego, co dzieje się dokładnie teraz nie możemy zdradzać więcej ponad fakt, że Adwokat Paweł Matyja, który reprezentuje Kamila Stanka w staraniach o odzyskanie Nubii jak i w sprawie karnej „przywłaszczenia” Nubii jest w drodze do Poznania, do ZOO, gdzie ma prowadzić negocjacje na temat wyjścia z impasu. (Kamil zgodnie z wyrokiem sądu został pozbawiony praw do trzymania pumy. Choć zwierzę nie jest rzeczą, lecz żywą istotą, wg zasad kodeksu cywilnego stosuje się wobec Nubii takie same przepisy o własności, jak dotyczące naszego psa, kota czy konia).

Celem jest osiągnięcie takiego porozumienia, że ZOO w Poznaniu zrzeknie się praw do pumy, aby mogła ona w sposób spokojny, bez ryzyka kolejnej przeprowadzki mieszkać w Chorzowie, gdzie Kamil może regularnie dojeżdżać. W zamian dojdzie zapewne do pogodzenia się pomiędzy Kamilem i ZOO w Poznaniu, którego postępowanie przy próbie odebrania Nubii- zostało w mediach społecznościowych bardzo negatywnie ocenione. Każdy popełnia błędy, ważne czy jest szansa na porozumienie, wzajemne przeprosiny, wycofanie różnych, rzucanych w mediach bardzo daleko idących oskarżeń.

Mamy nadzieję, że jeszcze dzisiaj we wtorek 14 lipca poznamy szczegóły tego porozumienia. Spodziewamy się wspólnego oświadczenia dyrektor ZOO w Poznaniu i adwokata Pawła Matyi.

Gdy zaczynałem pisać artykuł, na koncie zrzutki dla Kamila było 56982 zł. Gdy artykuł kończę, już 57017 zł. Gdy ten artykuł czytacie, kwota z pewnością ponownie uległa zmianie.

Z ostatniej chwili: Jak informuje adw. Paweł Matyja reprezentujący Kamila o 14:30 przed ZOO w Poznaniu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem jego i przedstawicieli ZOO Poznań. Wtedy poznamy warunki uzgodnień.

godz.16: ZOO W POZNANIU REZYGNUJE Z NUBII

Jest ugoda pomiędzy adwokatem reprezentującym Kamila i ZOO Poznaniu. Poznańskie ZOO rezygnuje z praw do pumy Nubii, do Sądu Rejonowego w Zawierciu trafi wkrótce wniosek popierany przez poznański ogród zoologiczny, o zmianę miejsca umieszczenia Nubii z ZOO w Poznaniu na Śląski Ogród Zoologiczny gdzie Nubia już przebywa od 12 lipca.

Zdecydowanie można powiedzieć, że to kolejny sukces negocjacyjny adw. Pawła Matyi, który reprezentuje Kamila Stanka. O godzinie 14:30 jak zapowiadaliśmy wcześniej adwokat Paweł Matyja razem z dyrektor ZOO Ewą Zgrabczyńską wyszli przez ZOO gdzie wydali wspólne oświadczenie. Jak mówi adw. Matyja, doszło do zawarcia ugody, której część pozostanie niejawna. Najważniejsze dla tych, którzy interesują się losem Nubii i Kamila, kibicują im, aby puma mogła docelowo zamieszać ponownie z Kamilem, są dwa punkty:

1. ZOO w Poznaniu odstępuje od egzekwowania wyroku, który określił, że to właśnie do Poznania ma trafić puma. ZOO w Poznaniu popiera też wniosek o zmianę postanowienia Sądu Rejonowego w Zawierciu, w taki sposób, żeby zmienić miejsce umieszczenia Nubii z ZOO w Poznaniu, na ZOO w Chorzowie, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

-Taki wniosek wraz z treścią zawartej ugody wkrótce, pewnie już jutro w środę złożę w imieniu mojego klienta do sądu -mówi adw. Paweł Matyja.

2. Druga część ugody zawiera zobowiązanie, że Kamil Stanek na swoim profilu społecznościowym złoży oświadczenie, przeprasza pracowników ZOO w Poznaniu za całe zamieszanie. Oznacza to jednak, że sam też nie pędzie wnosił pod ich adresem żadnych oskarżeń. Można powiedzieć, że „podano sobie ręce”.

Całą ugodę zdecydowanie można nazwać sukcesem. Poziom emocji zostanie obniżony, wzajemne oskarżenia kto jak się zachował, czy właściwie, czy nie kto ew. kogo obraził są zakończone przeprosinami i zapowiedzią, że ani ZOO w Poznaniu, ani Kamil, który walczy o odzyskanie Nubii, nie będą w tej sprawie składać przeciwko sobie żadnych pozwów i oskarżeń. Dla Kamila i jego obrońcy do ważny krok, który pozwala się skupić na sprawie odzyskania Nubii, choć do tego droga daleka.

Pierwszy krok- uregulowanie pobytu Nubii w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Ugoda z poznańskim ZOO bardzo to miejmy nadzieję, ułatwi. (JotM)

Czytaj też:

https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/6458,nubia-trafila-na-kwarantanne-do-chorzowskiego-zoo

https://www.kurierzawiercianski.pl/wiadomosci/4129,nubia-trafila-na-kwarantanne-do-chorzowskiego-zoo

Petycję o zwolnienie Nubii żeby mogła mieszkać z Kamilem i Kasią (jego żona) podpisało jak sprawdzaliśmy 77928 osób.

https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/spoleczenstwo__zadamy_ulaskawienia_pumy_nubi_i_prawa_do_pozostawienia_jej_w_domu_/?fePfmib&fbclid=IwAR0TBFp5dYjkPW8s8Yfj7-jZFyFu90i8LiHym2b0GWlC5dQ7aQnFqxRM7zk

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (26)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Upr
Upr 19.07.2020, 22:56
https://wiadomosci.onet.pl/kra…
Gie
Gie 15.07.2020, 20:49
Nie mają Polacy na co płacić serio
max
max 22.07.2020, 21:45
A co się obchodzą cudze pieniądze!? Człowieku zajmij się sobą a nie ludziom zaglądasz do portfela!!!

Pozostałe