TAK GŁOSOWALI MIESZKAŃCY POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO

  • 13.07.2020, 14:09 (aktualizacja 13.07.2020, 21:10)
  • Piotr Suszek
TAK GŁOSOWALI MIESZKAŃCY POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO Źródło: Facebook
Wczoraj odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. PKW podało ostateczne już wyniki wyborów w naszym regionie. W powiecie zawierciańskim wygrał Andrzej Duda z poparciem 55,4%, kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 44,6% głosów. Mieszkańcy Zawiercia i okolic chętnie szli do urn, ostateczna frekwencja wyniosła 68% i w stosunku do pierwszej tury wyborów wzrosła o 4,04%.

Trzaskowski wygrywa w Porębie i Zawierciu

W Zawierciu w drugiej turze nastąpiła zmiana. Po wygranej Andrzeja Dudy w pierwszej turze (41,45% do 32,74%) mieszkańcy Zawiercia tym razem wybrali opozycyjnego kandydata. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 51,45% wyborców, a więc ponad 5 tysięcy głosów więcej niż w pierwszej turze. Andrzej Duda uzyskał 48,55% poparcie i 12363 głosy. W Zawierciu wzorem wielu polskich regionów wzrosła frekwencja, która wyniosła 66,57%.

Zmiana w stosunku do pierwszej tury nastąpiła również w Porębie. Tam przewaga Rafała Trzaskowskiego nad Andrzejem Dudą wyniosła aż 9,92%. To najwyższa przewaga kandydata opozycji w całym powiecie. Porównując wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z pierwszą, w Porębie w pierwszej turze wygrał Andrzej Duda, ale z przewagą wynoszącą jedynie 1,24%. Stąd też wysoka wygrana zyskującego elektorat Rafała Trzaskowskiego w Porębie.

Nieznaczna wygrana Dudy w Łazach i Ogrodzieńcu

Wynik najbardziej zbliżony do wyników ogólnopolskich wystąpił w gminie Łazy. Tam z poparciem rzędu 50,31% wygrał Andrzej Duda, zdobywając tylko 53 głosy więcej od swojego kontrkandydata. Mała rozbieżność w wynikach miała miejsce również w gminie Ogrodzieniec. Obecny prezydent RP wygrał z wynikiem 53,86% nad Rafałem Trzaskowskim, który otrzymał 46,14% głosów. W Ogrodzieńcu Rafał Trzaskowski zyskał wielu wyborców, w pierwszej turze 28 czerwca br. kandydat KO otrzymał tam jedynie 27,54% głosów, o 20% mniej od urzędującego prezydenta. Gmina Ogrodzieniec poszczycić się może wysoką frekwencją – w drugiej turze to aż 69,09%, w pierwszej 65,56% - to wyniki powyżej średniej krajowej.

Duża przewaga prezydenta RP we wschodniej części powiatu 

W gminie Kroczyce zdecydowanie wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy zdobywając 59,85% głosów wyborców. Rafał Trzaskowski w Kroczycach pochwalić się może tylko nieco ponad 40 procentowym poparciem. Bardzo podobny, niemal bliźniaczy wynik do wyniku w Kroczycach odnotowano w gminie Włodowice. Tam Andrzej Duda wyprzedził Rafała Trzaskowskiego o 18,9 punktów procentowych (59,45%) przy frekwencji równej 67,13%.

Kolejne gminy powiatu zawierciańskiego, czyli Żarnowiec, Pilica, Szczekociny oraz Irządze to gminy, w których zdecydowany tryumf odniósł Andrzej Duda, zdobywając znaczną część głosów.  W Szczekocinach prezydent RP zdobył 69,5% głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski 30,5%. W Pilicy kandydata KO poparło jedynie 27,61% przy wysokiej frekwencji liczącej 70,81%. Wysoką wygraną Dudy odnotowano również w gminie Irządze. Tam kandydata Zjednoczonej Prawicy poparło 75,64% wyborców. Najwyższa przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim wystąpiła w gminie Żarnowiec. Tam niemal cztery razy więcej wyborców poparło urzędującego prezydenta. Rafał Trzaskowski w Żarnowcu zdobył 21,32% głosów, Andrzej Duda 78,68%.

Najwyższa i najniższa frekwencja w powiecie 

W powiecie zawierciańskim frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 68%, nieznacznie mniej od średniej krajowej. Frekwencja powyżej 70% wystąpiła w czterech gminach: Żarnowiec (70,79%), Pilica (70,81%), Kroczyce (71,33%) i Irządze (77,35%). Z kolei najmniej wyborców poszło do urn w Porębie (65,37%), Zawierciu (66,57%) i Włodowicach (67,13%).

Więcej szczegółów dotyczących wyników II tury wyborów prezydenckich w powiecie zawierciańskim znajdziecie Państwo w piątkowym numerze Kuriera Zawierciańskiego.

 

 

Piotr Suszek

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe