PROBOSZCZ PEDOFIL

  • 10.07.2020, 14:04
PROBOSZCZ PEDOFIL
(Gorzków, gm. Niegowa) Były proboszcz Parafii pw. św. Jana Bierchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie w gminie Niegowa Bogumił K. jest oskarżany o molestowanie ucznia klasy V i VI, około dwunastoletniego wtedy chłopca. Do czynów pedofilskich miało dochodzić w latach 2009-11. Chłopiec, który miał paść ofiarą księdza był ministrantem w tej małej parafii. Teraz jest studentem II roku, tzw. alumnem, w Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej. Jako poszkodowany, ofiara molestowania, zgłosił się do swoich przełożonych kościelnych, którzy wszczęli postępowanie kanoniczne. Śledztwo kościelne zakończyło się w grudniu 2019 wydaleniem księdza Bogumiła ze stanu kapłańskiego. Częstochowska Kuria, dokładnie Arcybiskup Wacław Depo przez swojego pełnomocnika powiadomił prokuraturę w Częstochowie o wynikach kościelnego śledztwa. Obecnie śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Myszkowie, właściwa ze względu na miejsce popełnienia zarzucanych podejrzanemu czynów.

Prok. Rejonowy Dariusz Bereza: -Warto podkreślić, że w tej sprawie działanie organów Kościoła Katolickiego było bardzo sprawne, szybko po zakończeniu dochodzenia kościelnego (kanonicznego) Archidiecezja Częstochowska powiadomiła o swoich ustaleniach prokuraturę. Zawiadomienie takie trafiło do prokuratury w Częstochowie, tam 16 marca zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa.

Czy osoba, której zarzuca się czyny pedofilskie ciągle pracuje na parafii w Gorzkowie?
Prok. D. Bereza: -Nie,  jak wynika z dokumentów kościelnych, które -co chciałbym podkreślić- są nam udostępniane bardzo sprawnie- osoba, wobec której formułowane są takie zarzuty została wydalona ze stanu kapłańskiego z grudniu 2019, Bogumił K. lat 46 został zwolniony z obowiązków duszpasterskich, jest obecnie osobą świecką, mieszka w Gliwicach, prawdopodobnie w swoim domu rodzinnym.

W ocenie prokuratury, postępowanie kanoniczne było przeprowadzone bardzo szybko i sprawnie. Już organy Kościoła Katolickiego uznały, że doniesienie poszkodowanego, dziś 21 letniego alumna Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej noszą wszelkie znamiona wiarygodności. Poszkodowany, choć jest dziś osobą pełnoletnią, został przesłuchany przed Sądem, w obecności psychologa z udziałem prokuratora. Te czynności zostały wykonane jeszcze w Częstochowie.
My obecnie przesłuchujemy osoby z Kurii Arch. Częstochowskiej, wzywamy na świadka np. rektora seminarium. Każdy dokument z Kurii, o jaki wnioskujemy, jest nam natychmiast udostępniany. Mogę powiedzieć, że współpraca Prokuratury i instytucji kościelnych jest w tej sprawie wzorowa.
Jak się dowiadujemy, podejrzewany o czyny pedofilskie, molestowanie ministranta, były już proboszcz Parafii pw. Jana Birchmansa (parafia obejmuje wsie Gorzków Stary, G. Nowy,  Trzebniów i Ludwinów) Bogumił K. był proboszczem tej parafii od X 2009 do listopada  2019. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Później był wikarym kolejno w Parafii Św. Jadwigi w Kodrębie, później w miejscowości Przystań blisko Truskolasów, później w Parafii NMP w Janowie i przed objęciem probostwa w Gorzkowie, był wikarym w Niegowie. Parafia w Gorzkowie to mała parafia, z jednoosobową obsadą duszpasterską. (JotM)

 

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe