TAJEMNICZY ZBIORNIK 454

  • 08.07.2020, 20:41 (aktualizacja 10.11.2020, 11:06)
TAJEMNICZY ZBIORNIK 454
Sejmik Śląski przyjął uchwałę radnego Porca z Zawiercia. Naszym zdaniem to „uchwała idiotów”. Ma chronić coś, o czym naukowcy dawno się wypowiedzieli, że „nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego”. Chodzi więc jak zwykle o politykę?

Rafał Porc, z Lewicy, radny Sejmiku Woj. Śląskiego chwali się, że Sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę, która ma chronić podziemne zbiorniki wody pitnej w powiecie zawierciańskim, konkretnie  uchwałę o ochronie zasobów wody pitnej na terenie powiatu zawierciańskiego i ochrony głównego zbiornika wody podziemnej GZWP 454. Uchwałę proponowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Poparł i PiS. Przeszła jednogłośnie 35 głosami „za”. Uchwała wyraźnie wpisuje się w zamiary utrącenia inwestycji kanadyjskiej firmy Rathdowney, która od 10 lat prowadzi na terenie powiatu zawierciańskiego badania złóż rud cynku i ołowiu i od 2 lat deklaruje zamiar wybudowania kopalni. Podobna kopalnia właśnie kończy swój żywot pod Olkuszem, gdyż tam złoże się wyczerpało. 
- Zbudowanie tak szerokiego poparcia dla naszej uchwały gwarantuje, że można będzie przeprowadzić kolejne kroki, w tym przede wszystkim aktualizację Programu ochrony środowiska dla województwa śląskiego, w zakresie ustanowienia strefy ochronnej wód podziemnych na terenie Jury a dokładniej zbiornika wody 454 -twierdzi Rafał Porc, radny sejmiku z SLD, mieszkaniec powiatu zawierciańskiego.

Co to jest zbiornik 454?

Państwowy Instytut Geologiczny wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym w 2017 roku opublikowały Informator PSH „Główne Zbiorniki Wód Podziemnych w Polsce”. Raport ma ponad 400 stron. Na str. 347-8 jest opis GZWP 454, czyli zbiornika Olkusz-Zawiercie. Obejmuje powiaty zawierciański, myszkowski, lubliniecki, tarnogórski, będziński, olkuski, chrzanowski, krakowski i miechowski (niektóre w części) i jest (stan na 2017 rok) w zarządach aż trzech RZGW- Gliwice, Poznań, Kraków. Nie jest to też żadna ogromna beczka wody pod Zawierciem, Myszkowem czy Olkuszem, tylko obszar wodonośny  porowo-szczelinowych skał węglanowych (wapienie, dolomity, margle) triasu dolnego i środkowego, tworzący trzy poziomy wodonośne: wapienia muszlowego,  retu oraz pstrego piaskowca. 
Opis zbiornika 454 ma dwa ciekawe fragmenty: 

I- Piętro wodonośne jest intensywnie drenowane głównie w wyniku  odwadniania wyrobisk kopalni rud  cynku i ołowiu w rejonie Olkusza, trwający od ponad 50 lat intensywny drenaż górniczy wytworzył  rozległy lej depresyjny. Nastąpił zanik źródeł, a cieki powierzchniowe w wielu miejscach zmieniły charakter  z drenujących na filtrujące. -czytamy w raporcie. Można by więc przyjąć, że zakończenie eksploatacji górniczej pod Olkuszem to samo dobro, ale to bardziej skomplikowane. W najbliższych latach, tylko nie wiadomo ilu, kilku czy kilkunastu od zakończenia  eksploatacji górniczej pod Olkuszem, zacznie się proces wypełniania leja depresyjnego w Powiecie Olkuskim. Co to oznacza?
II- Wg. prognoz- czytamy w rządowym dokumencie- odbudowywanie się zwierciadła wód podziemnych w rejonie olkuskim może doprowadzić do DEGRADACJI JAKOŚCI WÓD PODZIEMNYCH NA OBSZARZE O POWIERZCHNI OK. 167 km2  W STOPNIU UNIEMOŻLIWIAJĄCYM ICH BEZPOŚREDNIE WYKORZYSTANIE DO ZAOPATRZENIA LUDNOŚCI W WODĘ DO PICIA.
Raport zawiera informację, że ZBIORNIK 454 w  56% powierzchni (razem z częścią najbardziej zdegradowaną pod Olkuszem), łącznie 426,3 km2 jest objęty ochroną. Właśnie w celu mądrego, planowego odnawiania zasobów wód podziemnych. Stopniowe wygaszanie zakładów górniczych, głównie ZGH „Bolesław” na najbliższe lata  to raczej wyzwanie i zagrożenie, niż nadzieja.
O pozostałej części zbiornika 454, który -mam nadzieję- że dzięki temu artykułowi stał się nieco mniej tajemniczy, czyli części, gdzie są powiaty zawierciański i myszkowski  raport odnosi się tylko w jednym ostatnim zdaniu: „pozostały obszar zbiornika charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami naturalnej ochrony i nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego.”
Nie bardzo więc wiadomo, co radni sejmiku chcą chronić, nie wygląda na to, aby czytali raport o GZWP w Polsce. 

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robert
Robert 13.07.2020, 21:04
Szok...

Pozostałe