Wypożyczalnie roweru miejskiego ruszają, choć operator ogłasza upadłość

  • 08.07.2020, 20:11
Wypożyczalnie roweru miejskiego ruszają, choć operator ogłasza upadłość
Myszków i Żarki dołączają do miast i gmin z rowerami miejskimi. W poniedziałek, 1 czerwca ruszają wypożyczalnie rowerów w Myszkowie i Żarkach. Do końca września 2020 prowadzony będzie pilotażowy system rowerów miejskich w obu gminach. Będą cztery stacje, każda będzie wyposażona w terminal z panelem informacyjnym i sterującym oraz w 12 stojaków rowerowych i 8 rowerów. Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest darmowe. Aby skorzystać z systemu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Za zadanie opowiada żarecki magistrat, pomysł wsparli radni Powiatu Myszkowskiego, Rady Miasta Myszkowa oraz radni Rady Miejskiej w Żarkach.

- W zapytaniu wyłoniono wykonawcę. Zgłosiła się jedna firma Nextbike Polska S.A. i to ona zrealizuje zadanie za kwotę 157 440,00 zł – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.– Koszty pokrywają gminy Myszków i Żarki oraz Starostwo Powiatowe w Myszkowie. - Po raz pierwszy na Jurze dogadaliśmy się ponad granicami w zakresie systemu rowerów i wspólnie z sąsiednią Gminą Myszków i z udziałem Starostwa Powiatowego w Myszkowie startujemy. Liczymy, że pomysł spodoba się i mieszkańcom i przyjezdnym.
Nextbike ma jednak problemy. Nextbike Polska to największy operator wypożyczalni rowerów miejskich w naszym kraju. Firma  złożyła właśnie wniosek o ogłoszenie upadłości, co ma bezpośredni związek z pandemią koronawirusa COVID-19. 
W Myszkowie i Żarkach  Nextbike Polska, wdrożył system i przez cały okres umowy będzie odpowiadał za jego kompleksową obsługę. 
Powstaną cztery stacje rowerowe: dwie w Żarkach (na Nowym Rynku przy przystankach i w Leśniowie na terenie Turystycznej Frajdy) oraz dwie w Myszkowie (przy dawnym dworcu PKS oraz w obrębie Kompleksu Sportowego Dotyk Jury). Każda stacja wyposażona będzie w terminal z panelem informacyjnym i sterującym, 12 stojaków rowerowych i  8 rowerów. Zarejestrowani uczestnicy będą mieli całodobowy dostęp do systemu wypożyczalni. W ramach systemu zostanie przygotowana, prowadzona i aktualizowana strona internetowa systemu oraz modułu rejestracyjnego oraz telefoniczne całodobowe biuro obsługi klientów. .
Okres wynajmu roweru przez jedną osobę nie może przekraczać 12 godzin bez przerwy. Cennik wynajmu rowerów: do 30 min - 0 zł, od 31 do 60 minut - 1 zł, od 61 do 120 minut - 2 zł, od 121 do 180 minut - 3 zł, od 181 do 240 minuty i każda kolejna godz. - 4 zł.  Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia - 200 zł.
Przed skorzystaniem z roweru należy wejść na stronę internetową www.jurajskierowery.pl wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin, Wystarczy zarejestrować się w systemie i zasilić konto kwotą 20 złotych - 10 zł bezzwrotnej opłaty inicjalnej i 10 zł z którego finansowana będzie opłata za wypożyczenie. System przewiduje 30 bezpłatnych minut startowych. Zgodnie z cennikiem wypożyczalni czas od 31 do 60 minuty kosztuje 1 złoty. Druga godzina to 2 złote, trzecia – 3 zł, a każda następna – 4 złote.
Jurajskie Rowery można szybko i łatwo wypożyczyć
Po zaksięgowaniu płatności na koncie można będzie dokonywać wynajmów. Samo wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. Po aktywacji konta wystarczy skorzystać z bezpłatnej aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne. W ten sposób można wypożyczyć rower zarówno zamknięty w elektrozamku, jak i zabezpieczony za pomocą obejmy bez podchodzenia do terminala.
Można również skorzystać z terminala i wpisać numer telefonu, PIN i numer wypożyczanego roweru. Po tych operacjach zostanie on zwolniony automatycznie. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.
Zwrot  roweruodbyewa się poprzez „wpięcie” go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, że proces przebiegł pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika – za pośrednictwem strony www lub aplikacji mobilnej Nextbike. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do terminala, nacisnąć „Zwrot” na klawiaturze i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.
Do dyspozycji użytkowników Systemy Jurajskie Rowery została uruchomiona specjalna infolinia – działa całodobowo pod numerami telefonu: 34 333 59 59 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów). Program pilotażowy w Myszkowie i Żarkach potrwa do końca września.

JURAJSKIE TRASY ROWEROWE W GMINIE ŻARKI

Trasa  Mirów - Żarki
Długość trasy: ok. 7,7 km. Czas pokonania: pieszo ok. 90 min na rowerze  ok. 35 min Najciekawsze atrakcje: Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Mirowski Gościniec, Wzgórze Parchowotka z niemiecką linią umocnień, 
Trasa  Żarki cmentarz- Leśniów (Klasztor)- Przewodziszowice - Czatachowa- Ostrężnik
Długość trasy: ok 6,5 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 80 min, na rowerze  ok 30 min.
Najciekawsze atrakcje: Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (modernizacja do końca 2014r.), Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie, Ostaniec Wampirek, Zamek Ostrężnik, Jaskinia Ostrężnicka, Rezerwat Ostrężnik

Trasa Trzebniów - Brzeziny
Długość trasy: ok 2,1 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 25 min, na rowerze: ok 10 min
Trasa prowadzi ze wsi Trzebniów w kierunku Brzezin. Przy skrzyżowaniu dróg w krajobraz wrosła kapliczka Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, trasa z przepiękną panoramą na jurajskie ostańce, skałki, lasy. Widoczne są zamki w Mirowie oraz Bobolicach.
Trasa  Przewodziszowice - Strażnica z XVI w. - Czatachowa Pustelnia - Trzebiniów
Długość trasy: ok 5,7 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 70 min. na rowerze: ok 25 min.
Najciekawsze atrakcje: Skały Rajce w Przewodziszowicach, Strażnica w Przewodziszowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie.

Trasa Ostrężnik - Diabelskie Mosty - Złoty Potok
Długość trasy: ok 4,5 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 55 min, na rowerze: ok 20 min.
Najciekawsze atrakcje: Okresowe Źródła Zdarzeń w Ostrężniku, Diabelskie Mosty, Rezerwat Krajobrazowy „Parkowe”, Brama Twardowskiego, Źródła Zygmunta i Elżbiety, Pstrągarnia Raczyńskich, Skała z Krzyżem, Warowny gród obronny „Osiedle Wały”, Młyn Kołaczew, Staw „Sen Nocy Letniej”, Źródło Spełnionych Marzeń, Obelisk mjr. Jana Wrzoska, Jaskinia „Grota Niedźwiedzia”, Staw „Amerykan”.

Trasa Żarki cmentarz - Leśniów (Klasztor) - Przewodziszowice - Czatachowa - Ostrężnik
Długość trasy: ok 6,5 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 80 min., na rowerze: ok 30 min
Najciekawsze atrakcje: Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (modernizacja do końca 2014r.), Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie, Ostaniec Wampirek, Zamek Ostrężnik, Jaskinia Ostrężnicka, Rezerwat Ostrężnik.

Trasa  Mirów - Żarki
Długość trasy: ok. 7,7 km. Czas pokonania: pieszo ok. 90 min. , na rowerze  ok 35 min.
Najciekawsze atrakcje: Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Mirowski Gościniec, Wzgórze Parchowotka z niemiecką linią umocnień, miejsca pamięci przy cmentarzu parafialnym w Żarkach. (J)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe