Ofiary cyklonu Amphan walczą ze skutkami żywiołu

  • 01.08.2020, 17:44
Ofiary cyklonu Amphan walczą ze skutkami żywiołu
Ludność Indii i Bangladeszu zmaga się ze zniszczeniami spowodowanymi przejściem supercyklonu Amphan. Zniszczone są domostwa, uszkodzona sieci energetyczne, zalane pola. To wszystko w czasie pandemii Covid-19. Potrzebna jest pomoc- przede wszystkim żywność, środki higieniczne i materiały do odbudowy zniszczonych domostw. Działacze Fundacji ADRA są na miejscu, organizując pomoc i donosząc o sytuacji, w której znajdują się poszkodowane społeczności.

Nasi działacze i wolontariusze z oddziałów Fundacji w Indiach i Bangladeszu, skupieni w centrach zarządzania kryzysowego, pomagają już od kilku dni w ewakuacji oraz organizowaniu żywności, środków higienicznych i materiałów na odbudowę – lub choć prowizoryczne „załatanie” – zniszczonych domostw. Weźmy pod uwagę, że w zaatakowanych regionach ludzie żyją bardzo często w chatkach zbudowanych z gliny i bambusa – możemy sobie wyobrazić, jakich spustoszeń dokonał wśród nich żywioł – opowiada Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Relacje z „pierwszej linii frontu”
Nasi pracownicy i wolontariusze donoszą o panice. Ludzie obawiają się koronawirusa, wciąż też pamiętają cyklon Bulbul i Fany – relacjonuje Vitalie Zegera z Fundacji ADRA oddział Bangladesz. Podczas gdy częstotliwość i intensywność burz wzrosły- zjawisko to jest częściowo wiązane ze zmianami klimatu – liczba zgonów spadła dzięki szybszym ewakuacjom, lepszej technologii i większej liczbie schronień. Nisko położone wybrzeże Bangladeszu, zamieszkałe przez 30 milionów ludzi, oraz wschód Indii są regularnie niszczone przez cyklony, które w ostatnich dziesięcioleciach pochłonęły życie setek tysięcy ludzi – dodaje przedstawiciel ADRA Bangladesz.
Supercyklon Amphan uderzył w Indie i Bangladesz w nocy z 20 na 21 maja. Wiatr o prędkości 185 km na godzinę, ulewne deszcze i fale uszkodziły sieci energetyczne, niszczyły często prowizoryczne zabudowania mieszkalne, niosły samochody po zalanych ulicach. Podniesiony poziom wody zatapiał ogrody, pola uprawne i domy, często zrobione z gliny i bambusa. Zniszczenia są katastrofalne. Jak donosi ADRA Bangladesz na podstawie informacji od lokalnych urzędników, w samym Bangladeszu na przestrzeni 2 dni ewakuowano do 15 000 specjalnych schronów 2,4 miliona osób. Na tyle, na ile to możliwe, zachowywane są towarzyszące pandemii Covid-19 zasady dystansowania społecznego.
Amphan jest drugim, od czasu pomiarów, „supercyklonem”, który utworzył się nad Zatoką Bengalską. Pierwszy cyklon – Sidr – zabił około 3500 osób i spowodował straty w miliardach dolarów w 2007 roku.

Można pomóc ofiarom żywiołu
Fundacja ADRA prowadzi obecnie zbiórkę środków na pomoc dotkniętym cyklonem społeczności. Najpilniejsze potrzeby to żywność i materiały na rekonstrukcję domostw – przede wszystkim bambus, liny, prześcieradła i plandeki.
Cyklon Amphan nazywany jest największą od dwudziestolecia katastrofą tego typu, która nawiedziła Indie i Bangladesz. Chcemy okazać poszkodowanym solidarność i pomóc, tym bardziej, że żywioł uderzył w środku pandemii Covid-19 i dotknął najuboższą ludność, żyjącą w spartańskich warunkach. Takie okoliczności grożą jeszcze większą katastrofą, jeśli doszłoby do rozprzestrzenienia koronawirusa – mówi Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.
Można pomóc ofiarom supercyklonu Amphan wpłacając datek na stronie https://www.adra.pl/cyklon/ lub na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „cyklon”. (red.)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe