Sportowe zawirowania po epidemii. Kiedy wrócą rozgrywki?

  • 29.06.2020, 17:18
  • Sebastian Michalak
(Zawiercie) Wpływ pandemii Covid-19 na cały sport jest, rzecz jasna, olbrzymi. Kluby sportowe powiatu zawierciańskiego nie żyją w próżni, więc i je dosięgło oddziaływanie wirusa. Poniżej prezentuję, jak wygląda ich obecna sytuacja w kontekście niecodziennego rywala.

PIŁKA NOŻNA:
WARTA Zawiercie
Już jakiś czas temu, bo 7 maja podjęta została decyzja, iż rozgrywki od IV ligi w dół dobiegają końca. (W kilka dni później taki sami werdykt spotkał kompetycje III ligi). Władze wojewódzkich Związków Piłki Nożnej -a zatem organizatorzy rozgrywek- uzgodniły, że choć nie będzie spadkowiczów - awanse zostaną uzyskane. Przez wzgląd na powyższe zarządzenie - doszło do kilku animozji. Kanwą publicystyki sportowej była przez kilkanaście dni sprawa Motora Lublin i Hutnika Kraków. Obie drużyny w momencie zakończenia rozgrywek III ligi miały na swym koncie tyle samo punktów, a co za tym stoi o ostatecznym rozstrzygnięciu awansu - zgodnie z regulaminem rywalizacji - powinien zadecydować rezultat bezpośrednich spotkań między zaaferowanymi zespołami. Choć doszło między drużynami nimi nie do dwóch, a jednego spotkania (w którym lepszy okazał się Hutnik Kraków), o promocji do II ligi rozgrywek zadecydował, pierwotnie, bilans bramek. Ten okazał się korzystniejszy dla Motora Lublin; decyzję o rewizji regulaminu podjął... Lubelskim Związek Piłki Nożnej. Ostatecznie - w skutek medialnej wrzawy - w zwadę wmieszał się prezes PZPN Zbigniew Boniek. Skutkiem którego to decyzji... oba kluby uzyskały awans.
IV ligowa Warta Zawiercie w związku z zajmowaną finalnie przez w lidze lokatą - 4 miejsce zawirowania  te  ominęły. Nie oznacza to jednak iż Śląskiego ZPN turbulencje nie dotknęły w ogóle. Jako że zmagania IV ligi odbywają się na terenie województwa śląskiego w dwóch grupach, ich zwycięzców - GKS Szombierki Bytom i LKS Goczałkowice Zdrój, czeka jeden, decydujący mecz barażowy. (Ustalono, że odbędzie się on w sobotę 20 czerwca o godzinie 18:00 na boisku K.S. Polonii Łaziska Górne).
Beniaminkami nowego sezonu IV ligi, którym przyjdzie się zmierzyć, między innymi z Wartą Zawiercie zostały tymczasem: LKS Jedność Przyszowice, MKS Myszków i JSP Szczakowianka. Rozstrzygnięcie meczu Szombierki Bytom z Goczałowicami Zdrój zadecyduje czy ligę będzie współtworzyć 18, czy 19 klubów. Na tę chwilę termin rozpoczęcia rozgrywek nie został jakkolwiek określony.

SIATKÓWKA:
Aluron Virtu CMC Zawiercie
W związku z zarządzeniem władz PlusLigi o zakończeniu sezonu - z dnia 25 marca, partycypujący w najwyższej klasie rozgrywkowej Aluron Virtu CMC Zawiercie, zakończył swoją rywalizację na 10 miejscu; tytuł mistrzowski nie został przyznany, a BKS Visła Bydgoszcz spadła do I ligi. Co jednak szczególnie frapujące, jeśli ani Stal Nysa, ani BBTS Bielsko-Biała, czyli dwie najlepsze drużyny zaplecza ekstraklasy, nie przejdą inspekcji uprawniającej je do gry na najwyższym szczeblu. W dalszej kolejności audytowi poddany zostanie... spadkowicz; miast kolejnej najlepiej spisującej się drużyny z I ligi - Politechniki Lublin; zdobycz punktowa ekipy z województwa lubelskiego jest ledwie o punkt mniejsza od zdobyczy teamu z Bielska-Białej. (Całe szczęście dla kibiców, na tę chwilę Stal Nysa jest na dobrej drodze, aby pozytywnie przejść weryfikację i znaleźć się w siatkarskiej ekstraklasie).
Warto nadto zaznaczyć, że tegoroczny występ siatkarzy z Zawiercia w PlusLidze był ich najsłabszym odkąd klub, jest jej uczestnikiem, a zatem od 2017 roku. Sezon 2018/19 drużyna skończyła na miejscu czwartym, dochodząc przy okazji do półfinału Pucharu Polski.
Ostatnie wypowiedzi władz PZPS sugerują rozpoczęcie następnego sezonu PlusLigi wraz z początkiem września. Obok samej rywalizacji sportowej - do hal przewidywany jest również powrót kibiców.  

PIŁKA RĘCZNA
KS VIRET CMC Zawiercie

Dla biorącego udział w rozgrywkach II ligi grupy IV KS VIRET CMC Zawiercie, zmagania zakończyły się po dwóch meczach grupy mistrzowskiej, do której drużyna awansowała z drugiego miejsca zajętego w rundzie zasadniczej. W związku z rozstrzygnięciami wspomnianych dwóch spotkań, w których to aż trzy drużyny uzyskały komplet punktów - w tym VIRET, o miejscu w tabeli zadecydował bilans bramkowy. Skutkiem tego klubowi z Zawiercia przypadło miejsce trzecie. Mimo to w związku z reorganizacją I ligi oraz wynikłymi z pandemii koronawirusa problemami organizacyjnymi zwycięscy fazy mistrzowskiej - SPR Wisły Sandomierz, VIRET - do spółki z drugim MUKS Zagłębiem Sosnowiec - uzyskały awans. (Między drużynami z trzech pierwszych lokat nie odbył się żaden mecz).
Na tę chwilę system rozgrywek I ligi przyszłego sezonu nie został sprecyzowany. Jedna z opcji zakłada jej funkcjonowanie o podział na trzy grupy po 14 zespołów - inna na trzy grupy po 10 zespołów. Ostateczny kształt będzie zależeć od ilości wszystkich drużyn biorących udział w rywalizacji. Decyzją Związku Piłki Ręcznej w Polsce żaden klub uczestniczący w rozgrywkach I ligi sezonu 2019/20, nie zanotował spadku.

PODSUMOWANIE
Zamieszanie w sporcie związane z pandemią koronawirusa wykazało wyraźnie, iż środowiska rządzące polskim sportem nie były przygotowane na zaistniałą sytuację. Precedens awansu zarówno Motora Lublin jak i Hutnika Kraków jest tego dobitnym przykładem. (Regulaminy rozgrywek muszą zostać w najbliższej przyszłości zmienione oraz sprecyzowane). Choć obecny stan rzeczy nie jest dla nikogo łatwy, a w natłoku informacji ciężko wyrobić sobie jasny punkt widzenia, wyłącznie krytykanctwo nie jest dobrze widziane - i słusznie. Jak mniemam, powrót piłkarskiej ekstraklasy może okazać się dobrą decyzją - nie oznacza to wszak, iż nie da się nie zauważyć, że podejmowane orzeczenia - przez rząd oraz przez władze sportowe - są dosyć często przypadkowe.
Sebastian Michalak

Sebastian Michalak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe