Święty Jan Paweł II we wspomnieniach

  • 21.06.2020, 18:31
  • Czesław Orliński
Święty Jan Paweł II we wspomnieniach
Uroczyste obchody 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II odbywały się 18 maja 2020 r. w Wadowicach, Krakowie, Rzymie.

Moje wspomnienia i pamięć związane z Papieżem – Polakiem sięgają okresu sprzed 20 lat czyli 2000 roku. Wtedy jako radny Rady Miasta i Gminy w Szczekocinach    i równocześnie jako członek Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski w Krakowie wziąłem udział w pielgrzymce samorządów do Włoch i Rzymu w dniach 29.06 – 06.07. 2000 r. W skład delegacji ze Szczekocin wchodzili również ówczesny burmistrz Wiesław Grycner i Andrzej Herman. Nasza grupa przekazała Papieżowi obraz szczekocińskiego pałacu. Do dzisiaj pozostała mi ze spotkania z Papieżem pamięć i pamiątka w postaci zdjęć wykonanych przez papieskiego fotografa przedstawiających uczestników pielgrzymki u boku Papieża. 
Największym wzruszeniem była dla mnie Audiencja Generalna z Papieżem w pięknie wyłożonej marmurami Sali Klementyńskiej. Dużymi brawami i pieśnią Maryjną powitaliśmy wchodzącego od strony swoich apartamentów Papieża. Udało mi się zbliżyć do Papieża i ucałować pierścień papieski. 
Dziś w 100-lecie urodzin Ojca Świętego spoglądam na wiszące na ścianie fotografie z tego  spotkania. Wspominam też modlitwę na Anioł Pański na placu św. Piotra z pielgrzymami całego świata. Papież pozdrowił naszą grupę samorządowców Małopolski skupioną wokół flagi Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Podczas pielgrzymki zwiedzaliśmy również Padwę z Bazyliką św. Antoniego, Wenecję, Asyż z Bazyliką św. Franciszka, a także Rzym Antyczny, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol. Była też Msza św. na cmentarzu w Monte Cassino za poległych w 1944 r.  żołnierzy II korpusu. 
Pamiątką z pielgrzymki jest album pt. „Papieski Kraków, Papieska Małopolska Jana Pawła II Wielkiego”. Wśród wielu tekstów jest tam „Wspomnienie Jana Pawła II” autorstwa Czesława Orlińskiego.
Pielgrzymka i spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II na trwale pozostanie w mojej pamięci. 
Należy dodać, że pochodząca ze Szczekocin siostra Magdalena Strzelecka – nazaretanka gromadziła pamiątki i współtworzyła muzeum – dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.  Od 2008 r. Szkoła Podstawowa w Rokitnie nosi imię Jana Pawła II. 

Czesław Orliński

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe