85. ROCZNICA ŚMIERCI MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

  • 21.06.2020, 11:25 (aktualizacja 21.06.2020, 11:30)
  • Jerzy Jędrusik
85. ROCZNICA ŚMIERCI MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO Jerzy Jędrusik
(Zawiercie) Członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP Okręgu Śląskiego oraz Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej uczcili 85 rocznicę śmierci marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Zawierciu.

12 maja 2020 r. na skwerze przy fontannie na Żabkach w Zawierciu, członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik, st. kpr. rez. Damian Liszczyk oraz Paweł Jędrusik w towarzystwie delegacji Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w składzie: prezes Klubu Maciej Świderski oraz Mieczysław Szczygielski, złożyli kwiaty i oddali hołd marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu pod jego pomnikiem w 85 rocznicę śmierci.

RYS HISTORYCZNY
Informację o stanie zdrowia marszałka J. Piłsudskiego podano oficjalnie po uroczystościach Święta Niepodległości 11 listopada 1934. Podczas uroczystości Piłsudski zasłabł, w związku z czym skrócono część oficjalną. Zaniepokojenie odnośnie jego stanu zdrowia, a szczególnie wątroby J. Piłsudskiego wyrażał jego osobisty lekarz, płk. Woyczyński, który ustąpił z tej funkcji w kwietniu 1935.
11 maja 1935 Józef Piłsudski doznał krwotoku żołądkowego, który osłabił serce. Zmarł na raka wątrobowo komórkowego (są materiały mówiące o raku żołądka z przerzutem do wątroby) w Belwederze 12 maja 1935 o godzinie 20.45.
W chwili śmierci byli przy Józefie Piłsudskim ksiądz Władysław Korniłowicz, który miał udzielić umierającemu ostatniego namaszczenia oraz ppłk dr Stefan Mozołowski, który sporządził akt zgonu. Niezwłocznie po śmierci marszałka, 13 maja 1935 zostały wyjęte z ciała mózg i serce. Dokonali tego lekarze mjr dr Wiktor Kaliciński i dr Józef Laskowski, którzy wykonali sekcję zwłok Marszałka i pracowali nad jego konserwacją i balsamowaniem (mumifikacją). Ogłoszona została żałoba narodowa. 17 maja została odprawiona msza żałobna celebrowana przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Pogrzeb Józefa Piłsudskiego stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Na 22 grudnia 1935 ustalono zamknięcie trumny kryształowej z ciałem Piłsudskiego w trumnie metalowej celem późniejszego złożenia do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Przez pewien czas trwały spory pomiędzy władzami duchownymi a świeckimi dotyczące miejsca spoczynku Piłsudskiego. Ostatecznie, 22 czerwca 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.12 maja 1936 serce Piłsudskiego zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie, a następnego dnia grobowiec został zamurowany.
Tekst i foto: 
Jerzy Jędrusik

Jerzy Jędrusik

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe