Ważne dla przedsiębiorstw w finansowych tarapatach

  • 12.06.2020, 09:59
W najbliższych dniach zostanie skierowany do sejmu projekt ustawy pozwalający firmom odzyskać stabilność finansową poprzez samodzielne zawieszenie wobec siebie egzekucji. Dotyczy to przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Zostanie wprowadzone uproszczone postepowanie restrukturyzacyjne.

Otwarcie postępowania możliwe będzie bez udziału sądu, samodzielnie przez przedsiębiorcę. W tym celu przedsiębiorca będzie musiał zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym oraz opublikować obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwartym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Od chwili podjęcia działań przez przedsiębiorcę – zawarcia umowy z doradą restrukturyzacyjnym i obwieszczenia  w monitorze majątek przedsiębiorcy będzie chroniony. Zakazem egzekucji objęty będzie majątek przedsiębiorcy jak również wypowiadanie kluczowych umów przez wierzycieli jak np. umowy najmu, dzierżawy, leasingu czy rachunku bankowego. Jednocześnie bez zgody doradcy restrukturyzacyjnego, przedsiębiorca nie będzie mógł zbywać majątku co ma znaczenie dla zabezpieczyć wierzycieli. Od chwili otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego ochrona będzie trwała maksymalnie  cztery miesiące. W tym czasie dłużnik musi porozumieć się z wierzycielami, przygotować propozycje układowe i przeprowadzić głosowanie układu. Po pozytywnym głosowaniu układu zostanie złożony do sądu wniosek o zatwierdzenie układu, który to wniosek musi wpłynąć do sądu maksymalnie w okresie czterech miesięcy od daty obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.  Po zatwierdzeniu układu przez sąd będzie się toczyć postępowanie restrukturyzacyjne. Przepisy ustawy, jeśli wejdzie w proponowanym kształcie, zabezpieczą natychmiast majątek dłużnika oraz zmniejsza koszty postępowania restrukturyzacyjnego.
Antoni Starowicz
Doradca restrukturyzacyjny

Biegły Sądowy z zakresu rachunkowości

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe