PUP pracuje dłużej: ZŁOŻONO PONAD 3 TYSIĄCE WNIOSKÓW O POMOC

  • 23.05.2020, 14:06
  • Jaroslaw Mazanek
PUP pracuje dłużej: ZŁOŻONO PONAD 3 TYSIĄCE WNIOSKÓW O POMOC
Do Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu wpłynęło jak dotąd ponad 3 tysiące wniosków o pomoc dla przedsiębiorców. Od początku maja urzędnicy, którzy zajmują się pomocą dla firm w ramach Tarczy Antykryzysowej, pracują na dwie zmiany od 6.00 do 20.00. Blisko połowa wniosków została złożona w tradycyjnej formie papierowej, co wydłuża czas ich rozpatrzenia. Procedurę wydłuża również procedura – wnioski z błędami muszą zostać poprawione. Źle napisany wniosek oznacza jego odrzucenie. Pierwsze środki będą wypłacane w maju. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowaniem pomocy z Powiatowego Urzędu Pracy powinni najpierw zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej PUP. Jak informuje urząd, liczne telefony w sprawie pomocy nie ułatwiają pracy urzędnikom, którzy zajmują się złożonymi wnioskami.

Powiatowy Urząd Pracy w ramach ustawy z dnia 02.03.2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, (Dz. U z 2020r. poz. 374 z późn. zm.) realizuje zadania mające na celu ochronę miejsc pracy oraz wsparcie dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Zainteresowani mogą ubiegać się o różne formy pomocy, np. pożyczkę lub dofinansowanie na pracowników.
Do wtorku 5 maja złożono 3067 wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, 171 wniosków o dofinansowanie na pracowników oraz 147 wniosków o dofinansowanie dla samozatrudnionych. Jak dotąd nie wpłynął jeszcze żaden wniosek o dofinansowanie na pracowników dla organizacji pozarządowych.
Zadania dotyczące pomocy przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej wykonują pracownicy Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu. Od 4 maja pracują od 6.00 do 20.00 na dwie zmiany. - Zmiana systemu pracy ma na celu zwiększyć wydajność pracy przy realizacji powyższych form pomocy dla przedsiębiorców. Decyzja o sobotach pracujących będzie podejmowana na bieżąco adekwatnie do stopnia realizacji wniosków  w ciągu tygodnia – wyjaśnia dyrektor PUP w Zawierciu Andrzej Rus.
KIEDY WNIOSKODAWCY OTRZYMAJĄ ŚRODKI?
Urzędnicy starają się, aby wnioski były rozpatrywane jak najszybciej i tym samy, aby przedsiębiorcy niezwłocznie otrzymali tak ważną dla nich pomoc. Ustawa z 16 kwietnia poszerzyła grono mikroprzedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o pożyczki – w gronie tym znaleźli się również mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Wywołało to znaczący wzrost liczby napływających wniosków. Jak przekazuje dyrektor A. Rus, ok. 46% wniosków składanych jest w formie papierowej, a to wydłuża okres realizacji wniosku. Dlatego należy zakładać, że okres realizacji pożyczki wynosi 14 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.
- W przypadku dofinansowań dla samozatrudnionych pierwsza transza za miesiąc kwiecień zostanie wypłacona w maju br. – informuje dyrektor zawierciańskiego PUP.
Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku wniosków o dofinansowanie na pracowników. Tutaj pojawia się wiele błędów. Źle wypełniony wniosek oznacza jego odrzucenie. Przedsiębiorcy są informowani o błędach i proszeni o ich poprawę. Jeśli we wniosku znajdzie się prosta pomyłka, jest ona poprawiana przez przedsiębiorcę podczas zawierania umowy. Procedura niestety wydłuża czas rozpatrywania wniosków, a co za tym idzie również wypłaty pierwszej transzy pomocy.
WZRASTA LICZBA BEZROBOTNYCH
W kwietniu zauważono już wzrost liczby bezrobotnych. W urzędzie zarejestrowało się o 155 osób więcej, niż w marcu. Obecnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 2685, a to znajdzie swoje odzwierciedlenie we wzroście stopy bezrobocia.
POTRZEBNYCH INFORMACJI MOŻNA SZUKAĆ NA STRONIE URZĘDU
- Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu apeluje do przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem informacji na temat pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, aby przed wykonaniem telefonu zapoznali się dokładnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej tut. Urzędu. Niestety liczne telefony dezorganizują prace, a tym samym wydłużają okres rozpatrywania wniosków. Nadmieniamy iż wszystkie złożone wnioski są rozpatrywane wg daty ich wpływu – przekazuje Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu.
Informacje dotyczące form pomocy znajdują się na stronie zawiercie.praca.gov.pl. Znajdziemy tam odpowiedzi na kluczowe pytania – np. kto może ubiegać się o pomoc, na jaką kwotę możemy liczyć oraz potrzebne dokumenty i wniosek. Aby przyspieszyć procedurę i skrócić czas rozpatrywana wniosków, najlepiej składać je w formie elektronicznej. (es)

Jaroslaw Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe