CIEKAWOSTKI O PSZCZOŁACH

  • 23.05.2020, 13:35
CIEKAWOSTKI O PSZCZOŁACH
Jednymi z największych naturalnych wrogów pszczoły są szerszenie. Wysyłają zwiadowcę, który ma za zadanie zlokalizować gniazdo, po czym atakują siedliska całą gromadą, niszcząc je i zjadając larwy. Pszczoły bronią się otaczając szerszenia, który przybywa do kolonii – tworzą zwartą kulę. Napastnik znajdujący się w środku ginie po 10 minutach na skutek przegrzania (temperatura wewnątrz takiej kuli wzrasta do ok. 50°C). W 2009 roku odkryto, że związek z tym procesem ma również dwutlenek węgla, wytwarzany przez pszczoły.

Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe. Błędnie uważa się, że królowe - matki nie posiadają żądła. Używają go jednak tylko do walk z innymi matkami. To dlatego nie żądlą hodujących je pszczelarzy. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa.
Przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej.Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu. Podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów. Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność zjada człowiek.Wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
Niezwykle ważną rolę odgrywają pszczoły w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych (poziomek, borówek, czarnych jagód, jeżyn, malin). Obecnie, w okresie coraz silniejszego rozwoju techniki, pszczoły w atmosferze są najczulszym wskaźnikiem stopnia środowiska naturalnego (podobnie jak raki w wodzie). 
Pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty. Przeciętna szybkość pszczoły to tylko 24 kilometry na godzinę. Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.
 Na jednej ramce może mieścić się aż 6 500 komórek. Pszczoły budują okrągłe cylindry. Dopiero po ogrzaniu do 40°C wosk zaczyna być płynnym i przybiera najbardziej energetycznie oszczędną formę sześciokąta.
 Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie Robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, pszczoły z końca sierpnia do 6 miesięcy – niektórzy mierzą ilością przelatanych kilometrów; w tym wypadku 850 km jest limitem
Trutnie żyją 4-5 tygodniPszczoła poza tzw. kompasem zewnętrznym posiada także wewnętrzny, który pokazuje jak daleko w określonym czasie zawędrowało słońce. Gdy słońce jest za chmurą, za punkt orientacyjny służy kawałek niebieskiego nieba. Pszczoła posiada „zegar czasowy”, który mówi jej o jakiej porze dana roślina „mioduje”.Więcej na www.ratujmy pszczoły. 
Rodzina pszczela składa się w 2/3 z pszczół ulowych (młodych) i w 1/3 z pszczół lotnych. Pszczoła lotna wylatuje 7-15 razy dziennie. Przerwy między lotami wynoszą ok. 5 min. Czas trwania lotu to ok. 25-45 min.
Pszczoła podczas lotu zużywa 2 mg cukru/1 km.
Opr. (red)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe