TRZECI ETAP LUZOWANIA GOSPODARKI. Fryzjerzy i kosmetyczki zapraszają!

  • 15.05.2020, 12:54
  • Edyta Superson
TRZECI ETAP LUZOWANIA GOSPODARKI. Fryzjerzy i kosmetyczki zapraszają!
W środę premier Mateusz morawicki poinformował o szczegółach trzeciego etapu znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Od najbliższego poniedziałku, 18 maja otwarta będzie gastronomia, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Od 25 maja będzie można prowadzić zajęcia dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, natomiast maturzyści i uczniowie klas 8 będą mogli udać się na konsultacje do nauczycieli przede wszystkim z przedmiotów, które zdają na egzaminach. Od poniedziałku podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego oraz limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Więcej osób będzie mogło również brać udział w uroczystościach religijnych.

GASTRONOMIA I SALONY PIĘKNOŚCI
Od 18 maja otwarte będą salony kosmetyczne, fryzjerskie i restauracje. Gastronomia będzie uruchomiona również w centrach handlowych. W przypadku salonów beauty wizyty będą musiały być umawiane wcześniej, klienci nie mogą czekać na usługę w poczekalni. Zachowane muszą zostać wytyczne sanitarne (noszenie maseczek, gogli lub przyłbic, używanie ręczników jednorazowych). W lokalach gastronomicznych na 1 osobę musi przypadać minimum 4m2 powierzchni, po każdym kliencie należy dezynfekować stolik. Zachowane muszą być również odstępy pomiędzy stolikami. Kucharze i obsługa muszą nosić maseczki i rękawiczki, natomiast klienci będą mogli zdjąć maseczki, gdy już usiądą przy stoliku. Jeszcze Premier nie skończył przemówienia, a do jednej z koleżanek z redakcji przyszedł sms- do manikiurzystki, że „zaprasza od poniedziałku”. 
EDUKACJA I TRANSPORT PUBLICZNY
Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną placówki z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną (takie jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, świetlice środowiskowe). Nieco później, od 25 maja, będzie można prowadzić zajęcia w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów klas 8. Od 1 czerwca z konsultacji z nauczycielami w szkołach będą mogli skorzystać pozostali uczniowie. Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna od 17 maja.
W transporcie publicznym zwiększony może zostać limit pasażerów. Od 18 maja to zarządzający transportem zdecydują ilu pasażerów wejdzie na pokład. Albo – tak jak dotychczas – tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących, albo tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
RELIGIA, SPORT, KULTURA
Od najbliższej niedzieli 17 maja podczas mszy, obrzędów lub uroczystości religijnych w miejscach sprawowania kultu religijnego na 1 osobę będzie musiało przypadać 10m2 (dotychczas było to 15m2). Od 18 maja więcej osób będzie mogło ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych, możliwe będzie również organizowanie zajęć w obiektach zamkniętych.
Luzowanie obostrzeń obejmuje również kulturę. Od poniedziałku będą mogły działać kina plenerowe, możliwe będzie wznowienie prac na planach filmowych, nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych oraz wznowienie prób i ćwiczeń.
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.
ZASADY NADAL OBOWIĄZUJĄ!
Kontrola graniczna na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie przedłużona do 12 czerwca. Granice nadal będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą wciąż prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Choć następuje kolejny etap odmrażania gospodarki, nie wolno nam zapominać, że zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują. W przestrzeni publicznej mamy zachowywać 2-metrowa odległość od innych osób. Wciąż mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jeśli możemy, w dalszym ciągu pracujmy zdalnie. Nadal zalecane jest pozostawanie w domach. Luzowanie obostrzeń nie oznacza, że zagrożenie koronawirusem minęło. (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe