TRZECI ETAP LUZOWANIA GOSPODARKI. Fryzjerzy i kosmetyczki zapraszają!

  • 15.05.2020, 12:54
  • Edyta Superson
TRZECI ETAP LUZOWANIA GOSPODARKI. Fryzjerzy i kosmetyczki zapraszają!

Podziel się:

Oceń:

W środę premier Mateusz morawicki poinformował o szczegółach trzeciego etapu znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Od najbliższego poniedziałku, 18 maja otwarta będzie gastronomia, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Od 25 maja będzie można prowadzić zajęcia dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, natomiast maturzyści i uczniowie klas 8 będą mogli udać się na konsultacje do nauczycieli przede wszystkim z przedmiotów, które zdają na egzaminach. Od poniedziałku podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego oraz limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Więcej osób będzie mogło również brać udział w uroczystościach religijnych.

GASTRONOMIA I SALONY PIĘKNOŚCI
Od 18 maja otwarte będą salony kosmetyczne, fryzjerskie i restauracje. Gastronomia będzie uruchomiona również w centrach handlowych. W przypadku salonów beauty wizyty będą musiały być umawiane wcześniej, klienci nie mogą czekać na usługę w poczekalni. Zachowane muszą zostać wytyczne sanitarne (noszenie maseczek, gogli lub przyłbic, używanie ręczników jednorazowych). W lokalach gastronomicznych na 1 osobę musi przypadać minimum 4m2 powierzchni, po każdym kliencie należy dezynfekować stolik. Zachowane muszą być również odstępy pomiędzy stolikami. Kucharze i obsługa muszą nosić maseczki i rękawiczki, natomiast klienci będą mogli zdjąć maseczki, gdy już usiądą przy stoliku. Jeszcze Premier nie skończył przemówienia, a do jednej z koleżanek z redakcji przyszedł sms- do manikiurzystki, że „zaprasza od poniedziałku”. 
EDUKACJA I TRANSPORT PUBLICZNY
Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną placówki z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną (takie jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, świetlice środowiskowe). Nieco później, od 25 maja, będzie można prowadzić zajęcia w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów klas 8. Od 1 czerwca z konsultacji z nauczycielami w szkołach będą mogli skorzystać pozostali uczniowie. Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna od 17 maja.
W transporcie publicznym zwiększony może zostać limit pasażerów. Od 18 maja to zarządzający transportem zdecydują ilu pasażerów wejdzie na pokład. Albo – tak jak dotychczas – tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących, albo tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
RELIGIA, SPORT, KULTURA
Od najbliższej niedzieli 17 maja podczas mszy, obrzędów lub uroczystości religijnych w miejscach sprawowania kultu religijnego na 1 osobę będzie musiało przypadać 10m2 (dotychczas było to 15m2). Od 18 maja więcej osób będzie mogło ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych, możliwe będzie również organizowanie zajęć w obiektach zamkniętych.
Luzowanie obostrzeń obejmuje również kulturę. Od poniedziałku będą mogły działać kina plenerowe, możliwe będzie wznowienie prac na planach filmowych, nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych oraz wznowienie prób i ćwiczeń.
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.
ZASADY NADAL OBOWIĄZUJĄ!
Kontrola graniczna na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie przedłużona do 12 czerwca. Granice nadal będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą wciąż prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Choć następuje kolejny etap odmrażania gospodarki, nie wolno nam zapominać, że zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują. W przestrzeni publicznej mamy zachowywać 2-metrowa odległość od innych osób. Wciąż mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jeśli możemy, w dalszym ciągu pracujmy zdalnie. Nadal zalecane jest pozostawanie w domach. Luzowanie obostrzeń nie oznacza, że zagrożenie koronawirusem minęło. (es)

Edyta Superson

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe