Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:56
Reklama
Reklama

Samorządy nie widzą możliwości przeprowadzenia wyborów w maju

(powiat zawierciański) Większość gmin z terenu powiatu zawierciańskiego uważa, że termin wyborów prezydenckich powinien zostać przesunięty. Niektórzy włodarze wypowiadają się ostrożnie na ten temat, mając nadzieję, że rządzący jeszcze zdecydują się na przełożenie wyborów prezydenckich. Inni mówią wprost: przeprowadzenie wyborów w maju jest nierealne. Wszyscy są zgodni co do tego, że bezpieczeństwo mieszkańców jest obecnie najważniejsze, a gminy obecnie nie są w stanie zapewnić im wystarczającej ochrony w przypadku wyborów.
Podziel się
Oceń

Wójt Włodowic ma nadzieję, że Rząd zdecyduje się na przesunięcie wyborów prezydenckich na czas, w którym sytuacja w kraju będzie ustabilizowana. Obecnie trudno powiedzieć, czy uda się przeprowadzić głosowanie 10 maja. - Już dziś wiemy o trudnościach takich jak: brak skrzynek pocztowych, osób do odbioru list itp. (w przypadku głosowania korespondencyjnego). Na dzień dzisiejszy działamy z obowiązującym kalendarzem wyborczym, choć do tej pory zgłoszonych mamy tylko 7 osób do Obwodowych Komisji Wyborczych (termin zgłaszania przez Komitety do pracy w OKW to 10 kwietnia). Urzędnik Wyborczy (nie będący pracownikiem Urzędu Gminy Włodowice) odpowiada za szkolenia OKW, więc nadal czekamy na zgłoszenia oraz stosowne decyzje i wytyczne – wyjaśnia wójt Adam Szmukier. I dodaje, że w tej chwili gmina nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa i ochrony przed koronawirusem mieszkańcom oraz członkom Komisji.
O tym, że wybory powinny zostać przesunięte mówi również wójt Żarnowca. Jak mówi Grzegorz Scelina, dla samorządu najważniejsze jest w tej chwili zabezpieczenie zdrowia publicznego, ciągłości opieki medycznej i pomocy najbardziej potrzebującym. - Niedopuszczalne są natomiast działania sprzyjające rozszerzaniu się infekcji która swój stan krytyczny osiągnie prawdopodobnie pod koniec kwietnia. Walka z wirusem z pewnością będzie bardziej skuteczna, jeżeli nie dopuścimy do kontaktu tysięcy ludzi w lokalach wyborczych, a swoje siły skupimy na przeciwdziałaniu epidemii – przekonuje wójt Grzegorz Scelina. Podobnie jak w przypadku Włodowic, gmina Żarnowiec nie może zapewnić bezpieczeństwa zdrowia dla mieszkańców podczas wyborów.
Sekretarz gminy Łazy Ilona Pelon poinformowała, że termin wyborów prezydenckich planowanych na 10 maja jest w ocenie gminy nierealny. Wykonanie czynności, które wynikają z kalendarza wyborczego, wiązałyby się z narażeniem osób w nich uczestniczących na zarażenie koronawirusem. - Pragniemy zauważyć, iż wybory to nie tylko kampania i dzień głosowania, ale ogrom prac techniczno-organizacyjnych, trwających wiele tygodni. Wiele z tych czynności przygotowawczych będzie musiało się odbywać w zamkniętych na ten moment placówkach oświatowych, placówkach kultury, gdzie usytuowane są lokale wyborcze. Samorządy wprowadzają działania prewencyjne na podstawie decyzji Rządu RP i rozporządzeń Ministra Zdrowia. W całym kraju wprowadzono zasady zmierzające do unikania skupisk – informuje Ilona Pelon. Ograniczenia w poruszaniu się powodują trudności w ukonstytuowaniu się obwodowych komisji wyborczych i przeszklenia ich członków. Nie ma również podstaw prawnych, aby zmusić pracowników samorządu do podejmowania czynności związanych z wyborami. Na rynku brakuje środków ochrony osobistej, w które wyposażone mają być wszyscy pracujący przy wyborach. To nie jedyne problemy, jakie pojawiają się przy organizacji majowych wyborów prezydenckich. - Brak zasad równości i reprezentatywności wyborów w sytuacji osób poddanych kwarantannie domowej, brak precyzyjnych wytycznych w zakresie głosowania korespondencyjnego (pracownicy Poczty Polskiej nie obsługują osób będących w kwarantannie), problemy z uzyskaniem zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisaniem do listy wyborców – wylicza dalej I. Pelon.
Również burmistrz Poręby Ryszard Spyra jest przekonany o tym, że wybory nie powinny odbyć się 10 maja. - W obecnym stanie rzeczy w sposób odpowiedzialny stwierdzam, że w Gminie Poręba nie będzie możliwe przygotowanie a następnie przeprowadzenie wyborów w taki sposób, aby odbyło się to zgodnie z wymogiem prawa i jednocześnie zapewniło mieszkańcom gminy demokratyczny sposób głosowania – przekazał Ryszard Spyra. Burmistrz Poręby liczy na rozsądek rządzących i trzeźwą ocenę ewentualnych tragicznych skutków przeprowadzenia za wszelką cenę wyborów w maju.
Póki co w Pilicy realizacja kalendarza wyborczego przebiegała terminowo. Tutejszy Urząd Miasta i Gminy nie wypowiada się kategorycznie o majowych wyborach prezydenckich, zwracając uwagę na to, że póki co obostrzenia związane z epidemią obowiązują do 11 kwietnia. Na razie nie wiadomo jak długo jeszcze potrwają i do kiedy zostaną przedłużone. - Tym bardziej nie mając pełnych danych trudno wypowiadać się w tym temacie. Niemniej jednak bezpieczeństwo wyborców i wszystkich osób biorących udział w organizacji wyborów jest najważniejsze – przekazała Eliza Pasierb z UMiG w Pilicy.
Samorządowcy w Kroczyc, podobnie jak większość włodarzy z gmin powiatu zawierciańskiego, uważają, że termin wyborów prezydenckich powinien zostać zmieniony. Tutejsi urzędnicy mają poważne obawy, czy uda się przeprowadzić wybory. Póki co zgłosiło się niewielu chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Pod znakiem zapytania stoją również szkolenia członków komisji. - Trudno w obecnej sytuacji mówić o przeprowadzeniu jakiegokolwiek spotkania czy szkolenia „bez przeszkód”. Sposób organizacji spotkań i szkoleń zależy między innymi od ilości członków komisji obwodowych. W tej chwili jeszcze nie znamy ostatecznej liczby członków komisji – przekazuje Urząd Gminy w Kroczycach.
To, czy możliwe będzie zapewnienie ochrony dla uczestników wyborów zależeć będzie od wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej, jak również od wysokości środków, które zostaną przekazane na ten cel. - Trudno w obecnych okolicznościach dynamicznego rozwoju wirusa Covid-19 przesądzać, co będzie wystarczającą ochroną członków komisji i głosujących, a także czy gmina będzie dysponować stosownymi środkami finansowymi do przygotowania zabezpieczeń – dodaje gmina Kroczyce.
Pomysł przełożenia wyborów popiera również prezydent Zawiercia. Choć termin 10 maja jeszcze przed kilkoma tygodniami nie był zagrożony, sytuacja zmieniła się diametralnie. - Już teraz wiemy, że problemem może być samo skompletowanie składów komisji wyborczych. Prezydent RP przekazał, że jeśli sytuacja w kraju pogorszy się, to wówczas zostanie podjęta stosowna decyzja. Zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze, dlatego popieram pojawiające się pomysły, by przełożyć wybory np. o rok. Wierzymy przecież, że do tego czasu wygramy walkę z koronawirusem i już na spokojnie będziemy mogli udać się do lokali wyborczych. Tym samym podejmiemy decyzję w sposób racjonalny i bez niepotrzebnych emocji. Obecnie najważniejsza jest solidarność i wspólne działanie w obliczu epidemii. Zajmuję się przede wszystkim konkretnymi działaniami i pomocą dla mieszkańców w tym nadzwyczajnym momencie. Dobro mieszkańców Zawiercia jest dla mnie zawsze najważniejsze – przekazał Łukasz Konarski. (es)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WdybyTreść komentarza: Wyrażanie niepokoju z powodu niskiej frekwencji ,przez Tuska na łamach portali,to nie jest złamanie ciszy wyborczej? Zakuć w kajdany i na rok ,czarna kawa i suchy chleb.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 18:48Źródło komentarza: Zawiercie. Liczne naruszenia ciszy wyborczej!Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Znam Konarskiego od dawna i myślę że stanowisko Prezydenta Miasta zdecydowanie go przerosło.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Konarski: samorządowy safandułaAutor komentarza: DorotaTreść komentarza: Długo zwlekałam ale cieszę się że w końcu zdecydowałam się na fotodepilacje i do depilconcept poszłam. Teraz mam gładkie nogi i okolice bikini, więc nie muszę martwić się ciągłym goleniem czy podrażnieniamiData dodania komentarza: 10.04.2024, 10:49Źródło komentarza: Depilacja laserowa - jakie są jej ograniczenia i kto może się kwalifikować? J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Po prostu umiemy liczyć. Żaden z kandydatów nie miał szans na zwycięstwo w I turze, a słaby wynik obecnego prezydenta (choć było niemal pewne, że wejdzie do II tury) pokazuje, że polityka populizmu i manipulacji przegrywa. II tura to PiS (z nim trzymał Konarski) kontra reszta świata -skompromitowany wojewoda śląski i równie skompromitowana radna do Sejmiku, ta z wodociągów.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:08Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Taka gazetkaTreść komentarza: A skąd w tytule informacja o II turze ? Tak bez znaku zapytania ? Może będzie a może nie. Trochę obiektywizmu proszę.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 13:37Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Andrzej z ZawierciaTreść komentarza: Tu przede wszystkim powinno chodzić o jakość i poziom usług medycznych, a nie o to w co został wyposażony szpital. Maszyny same leczyć nie będą. Szpital powinien być dla chorych i leczyć ich skutecznie. Każdy szpital powinien być oceniany po swoich najsłabszych punktach i od tego powinno się zacząć jego naprawę. Co z tego, że szpital wyposazony jest w swietne urządzenia, a pacjent zanim trafi na oddział szpitalny nie doczeka bo umrze oczekujac na SOR kilka godzin.Data dodania komentarza: 06.04.2024, 08:23Źródło komentarza: Spór o szpital. Radni opuścili salę na znak protestu. Propagandowe wystąpienie Jorga oburzyło wielu
Reklama
Reklama