Z KULTURĄ ON-LINE NIE MOŻNA SIĘ NUDZIĆ

  • 14.04.2020, 15:49
  • Edyta Superson
Społeczna kwarantanna, w której się znajdujemy może zostać przez nas świetnie wykorzystana. Pozostanie w domu i nie wychodzenie z niego bez potrzeby, to czas, który możemy wykorzystać na przykład na nadrobienie zaległości czytelniczych. Ze skorzystania ze swojej oferty przez Internet zachęcają również instytucje kulturalne i muzea. Rozsiadając się wygodnie przed ekranem swojego komputera można „zajrzeć” również do Teatru Wielkiego.

Miłośnicy książek powinni odwiedzić stronę internetową biblioteki cyfrowej polona.pl. Czytelnicy mogą pobierać za darmo e-booki bez konieczności logowania. - Wśród autorów publikacji znaleźli się wielcy klasycy literatury światowej (Michaił Bułhakow, Giovanni Boccaccio, Anatole France, Gustave Flaubert, Emile Zola, Oscar Wilde, Charles Dickens), filozofii (Epiktet, John Stuart Mill, Friedrich Nietzsche) czy literatury fantastycznej i przygodowej (Walter Scott, Edgar Wallace, Thomas Mayne Reid). Ulubieńcem czytelników okazał się Tadeusz Boy-Żeleński. Na listę przygotowanych e-booków trafiły też utwory czołowych polskich publicystów i komentatorów kultury (Stanisław Brzozowski, Karol Irzykowski, Kazimiera Bujwidowa, Andrzej Niemojewski) czy wielkich poetów, nie zabrakło jednak autorów poradników, twórców literatury dla dzieci i młodzieży czy znanych podróżników. Wreszcie w zestawieniu znalazło się miejsce na książkowe ciekawostki i kurioza stanowiące obyczajowe dokumenty minionych epok – informuje Biblioteka Narodowa.
Na portalu legimi.pl również możemy skorzystać z darmowej oferty, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dla najmłodszych można wybrać spośród 20 tytułów. Aby pobrać e-booka lub audiobooka wystarczy wpisać kod „czytamy”. Ofertę dla dzieci i młodzieży znajdziemy na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie. Możemy również skorzystać z szerokiej ofert udostępnionych e-booków. Za darmo i bez wychodzenia z domu. Znajdziemy je na stronie https://www.legimi.pl/ebooki/darmowe. Warto też sprawdzić bibliotekę internetową Wolne Lektury (wolnelektury.pl) oraz Śląską Bibliotekę Cyfrową (sbc.org.pl/libra).
DO MUZEUM Z KUBKIEM HERBATY I KOCEM NA KOLANACH
Ci, którzy pozostają w domu i mają więcej czasu wolnego powinni zainteresować się ofertą instytucji kulturalnych i muzeów. Przez Internet możemy zapoznać się ze zbiorami np. Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Warszawie, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau lub Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Muzeum Historii Polski (www.muzhp.pl) na swoim kanale w serwisie YouTube oferuje filmy historyczne dla dorosłych i młodzieży. Muzeum oferuje również ekspozycje online. Warto również odwiedzić stronę internetową Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Zamku Królewskiego na Wawelu, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
FILHARMONIA W DOMOWYM ZACISZU
Nie tylko biblioteki i muzea, ale również filharmonie i opery przygotowały ofertę dla osób, które pozostają w domu. Wyszukać można np. rejestracje transmisji internetowych koncertów lub nagrania audio. Polska Opera Królewska oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie zapraszają na swoje strony internetowe, media społecznościowe oraz kanały w serwisie YouTube.
Spektakle do obejrzenia przez Internet oferuje Teatr Wielki Opera Narodowa. Dostępne są pod adresem vod.teatrwielki.pl.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
On-line działają również instytuty, które zajmują się rozpowszechnianiem wiedzy. Wśród nich znajdują się np. Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polonika, Narodowy Instytut Dziedzictwa. Niezwykle ciekawym miejscem w sieci dla osób zainteresowanych polską kulturą jest strona culture.pl.
Szerszą listę wraz z odnośnikami do stron internetowych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce „Kultura w sieci”. (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe