NOWA LINIA KOLEJOWA? NIE W MORSKU!

  • 04.04.2020, 17:00
  • Edyta Superson
NOWA LINIA KOLEJOWA?  NIE W MORSKU!
(Morsko, gm. Włodowice) Na początku miesiąca w Morsku odbyło się zebranie wiejskie, którego głównym tematem były plany budowy szybkiej kolei w związku z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Wśród zaprezentowanych przez CPK wariantów przebiegu nowych linii wskazana została lokalizacja w pobliżu Morska. Zarówno mieszkańcy miejscowości, jak i wójt Gminy Włodowice są przeciwni inwestycji. Uchwała przyjęta podczas marcowego zebrania wiejskiego oraz pisemne stanowisko wójta przesłane zostały do dyrekcji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zebranie wiejskie w Morsku odbyło się 9 marca i uczestniczyło w nim 40 mieszkańców tej miejscowości. Głównym punktem obrad było podjęcie stanowiska wobec planów Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgodnie z zaprezentowanymi wariantami poprowadzenia linii kolejowej, mogłaby ona przebiegać w rejonie Morska. Wójt Adam Szmukier przedstawił zebranym koncepcję, której sprzeciwili się mieszkańcy. Zapoznali się również z pisemnym stanowiskiem wójta w tej sprawie. Wójt Szmukier nie popiera pomysłu budowy linii kolejowej na tych terenach.
W uchwale przyjętej przez Zebranie Wiejskie Sołectwa Morsko wyrażono zdecydowany protest przeciwko projektowanej linii kolejowej nr 111 i 113, która przebiegałaby przez Morsko.
Stanowczy sprzeciw wyraził również wójt. Przedstawiony został w pisemnym stanowisku Adama Szmukiera. – Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Włodowice dla obszaru miejscowości Morsko nie przewiduje terenów przeznaczonych pod transport kolejowy. Podstawowym przeznaczeniem terenów znajdujących się w pobliżu projektowanych linii jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna o niskiej intensywności zabudowy i zabudowy zagrodowej – czytamy w piśmie z 9 marca. Zdaniem wójta, linia kolejowa mogłaby mieć negatywny wpływa na wartość pobliskich nieruchomości. Zaburzyłaby ład przestrzenny w Morsku, powodując również niepewność inwestycyjną mieszkańców i inwestorów.
- Sołectwo Morsko położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, w części Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Kroczycko - Rzędkowickiego oraz w strefie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych. Wystąpienie linii kolejowych na tym terenie spowoduje dewastację środowiska naturalnego, zmiany w klimacie akustycznym oraz ryzyko wystąpienia szkód w miejscowej faunie i florze – podnosi wójt Włodowic Adam Szmukier.
Sprzeciw wobec przedstawionych przez CPK wariantów przebiegu linii kolejowych jest wg A. Szmukiera koniecznością, która wynika z obowiązku zabezpieczenia interesu gminy i jej mieszkańców. 
(es) Foto: UG Włodowice

Edyta Superson

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe