ZŁAMAŁA KWARANTANNĘ ROZWIESZAJĄC PRANIE

  • 02.04.2020, 16:27
  • Edyta Superson
ZŁAMAŁA KWARANTANNĘ ROZWIESZAJĄC PRANIE
(Zawiercie) Osoby, które objęte są kwarantanną domową nie mogą opuszczać swoich domów i mieszkań. W blokach oznacza to, że mieszkaniec nie może w ogóle wychodzić z mieszkania. Nigdzie – nie może iść do piwnicy lub na strych. Ci, którzy nie stosują się do zasad mogą liczyć się z karą sięgającą 30 tysięcy złotych. Jedna z zawiercianek chyba nie potraktowała wyjścia na poddasze jako złamanie kwarantanny. Kobieta będąca w kwarantannie poszła rozwiesić pranie, a o zdarzeniu zawiadomiona została policja.

W ubiegłą sobotę, 21 marca popołudniu zawierciańscy policjanci zostali poinformowani, że zawiercianka objęta domową kwarantanną nie stosuje się do zaleceń. Z informacji wynikało, że kobieta chodziła po klatce schodowej.
- Gdy dzielnicowy przyjechał na miejsce, kobieta była już w swoim domu. Mundurowy ustalił jednak, że rzeczywiście opuszczała ona swoje mieszkanie. Zawiercianka tłumaczyła się, że wyszła, gdyż chciała... rozwiesić pranie na strychu budynku – relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu.
Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymuje informacje o osobach, które będąc w kwarantannie nie stosują się do zaleceń. W prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć na taką osobę grzywnę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
- Osoba niestosująca się do zaleceń może również ponieść konsekwencje związane z popełnionym wykroczeniem z art. 116 kodeksu wykroczeń, czyli nieprzestrzegania nakazów lub zakazów o zapobieganiu chorobom, za które grozi kara grzywny – dodaje zawierciańska policja.
Ponadto kodeks karny przewiduje karę do roku więzienia dla osoby z potwierdzonym zakażeniem, która oddali się z wyznaczonego miejsca. Odpowiedzialność mogą też ponieść przedsiębiorcy, którzy zignorują nałożone na nich ograniczenia: - Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na terenie RP stanu zagrożenia epidemicznego, na przedsiębiorców - właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych nałożono ograniczenia. W przypadku niestosowania się do wytycznych, w zależności od okoliczności naruszenia przepisów, osoby te poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo z art. 165 kk – sprowadzenie stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia, za które przewidziana jest kara nawet 8 lat więzienia lub za popełnione wykroczenie – art. 54 kw – zabronione zachowanie się w miejscach publicznych, za które można zostać ukaranym grzywną.  (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe