4 PACJENT Z POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM W ZAWIERCIU

  • 15.03.2020, 20:21 (aktualizacja 23.03.2020, 11:23)
  • Jaroslaw Mazanek
4 PACJENT Z POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM W ZAWIERCIU
Ministerstwo Zdrowia w niedzielę na Twitterze o godz. 19. podało informację o 4 nowych przypadkach zakażonych koronawirusem, w tym dwa są ze Śląska: z Zawiercia i Bytomia.

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę na Twitterze o godz. 19. podało informację o 4 nowych przypadkach zakażonych koronawirusem, w tym dwa są  ze Śląska: z Zawiercia i Bytomia. W Zawierciu byłby to 4 pacjent, hospitalizowany z potwierdzeniem zakażenia. Nie jest jednak pewne, ile osób z tych czterech ciągle przebywa na oddziale zakaźnym zawierciańskiej lecznicy, gdyż również w niedzielę  gov.pl oficjalny serwis Rzeczpospolitej Polskiej podawał na mapie rozmieszczenia pacjentów w koronawirusem, że w Zawierciu jest aktualnie 1 taki przypadek. Wcześniej koronawirusa potwierdzono u mężczyzny z Siewierza. O nim nic nie wiemy więcej.  I mężczyźnie Sosnowca- to pacjent który wcześniej przebywał długo w szpitalu górniczym w Sosnowcu. Trzeci przypadek to kobiety, która może być mieszkanką powiatu. Kobieta wróciła  Włoch i od razu zgłosiła się do służb medycznych. W jej przypadku zakażenie koronawirusem też się potwierdziło. 

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1239250911232475136

W sobotę 14.03 już nie rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Zawierciu, ale osobiście Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz  odpowiedział na nasze pytania, które wiążą się z tym, co podajemy teraz, o aktualną liczbę hospitalizowanych z potwierdzonym zakażeniem. Oto pytania o odpowiedzi:


Kurier Zawierciański: 1. Proszę o potwierdzenie informacji, ile osób obecnie przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala Powiatowego w Zawierciu w zw. w podejrzeniem koronawirusa? Wg. naszych informacji, do 2 pacjentów o których KZ pisał w ub. tygodniu, doszedł 3 przypadek. Kiedy ten pacjent/a trafił/ado szpitala i skąd? (lotnisko, czy miejscowość)

Piotr Zachariasiewicz, dyr. szpitala: Liczba pacjentów na oddziale obserwacyjno-zakaźnym jest zmienna. Z tego względu informacje o  potwierdzonych przypadkach  zakażenia koronawirusem podajemy na bieżąco w mediach społecznościowych Szpitala.

2. Czy to prawda, że na oddział zakaźny szpitala z innych oddziałów zostały przeniesione respiratory? Jeżeli to prawda, jaki jest cel takiej operacji?

Tak, to prawda. Oddział obserwacyjno-zakaźny został doposażony w dwa respiratory z innych oddziałów, do czasu przekazania sprzętu z dotacji.

Celem takiego działania jest możliwość przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.


3. Czy lekarze anestezjolodzy zatrudnieni w zawierciańskim szpitalu będą w przypadku potrzeby zastosowania wspomagania oddechowego pacjentów z oddziału zakaźnego, podejmować te czynności?

Tak, w razie potrzeby anestezjolodzy będą udzielać takich świadczeń.


4. Czy pielęgniarki z oddziału zakaźnego są przeszkolone do obserwacji pacjentów wspomaganych oddechowo przy pomocy respiratora?

Umiejętności te wchodzą w zakres standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu pielęgniarki, a co za tym idzie każdy absolwent/absolwentka kierunku pielęgniarstwo ma takie umiejętności.

 

Dalej nie mnie możemy stwierdzić, aby informacje przekazywane przez instytucje takie jak Szpital Powiatowy w Zawierciu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna były pełne. Szpital na swojej stronie i na FB od kilku dni wbrew temu co pisze do nas dyrektor Zachariasiewicz w odpowiedzi na pytania, nie podaje nowych infrormacji. Jest jedynie informacja  o konsultacjach telefonicznych. PSSE powieliła jedynie informację wcześniej udostępnioną przez Ministerstwo Zdrowia na Twitterze, o 4 zachorowaniu w Zawierciu, dokładniej 4 pacjencie leczonym w Zawierciu. Nie wiemy ile jest osób na terenie powiatu poddanych kwarantannie lub obserwacji. Chętnie wyręczymy PSSE i Szpital w podawaniu bieżących aktualnych informacji, jeżeli instytucje te przestaną blokować informacje.(JotM)

Jaroslaw Mazanek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe