ZAWIERCIE TEŻ JEST PRZECIWNE NOWYM LINIOM KOLEJOWYM

  • 26.03.2020, 00:00
  • Jaroslaw Mazanek
ZAWIERCIE TEŻ JEST PRZECIWNE NOWYM LINIOM KOLEJOWYM
Czy to już „Centralna Bzdura Komunikacyjna”? (Zawiercie) W ubiegły wtorek radni Gminy Zawiercie jako kolejna gmina w Powiecie Zawierciańskim przyjęli stanowisko w sprawie planowanego przebiegu nowych linii kolejowych, które zaprezentował Centralny Port Komunikacyjny. Na początku miesiąca odbyły się dwa spotkania informacyjne z mieszkańcami. Zarówno rządzący, jak i mieszkańcy nie są zadowoleni z wariantów przebiegu nowych linii. Choć zaprezentowane przez CPK warianty przebiegu nowych linii są póki co tylko orientacyjne, wzbudzają wątpliwości mieszkańców. Rada Miejska w Zawierciu jednogłośnie zajęła negatywne stanowisko wobec proponowanej inwestycji. Protesty co do rysowanego przez CPK planu nowych linii kolejowych są w całej Polsce.

(Zawiercie) W ubiegły wtorek radni Gminy Zawiercie jako kolejna gmina w Powiecie Zawierciańskim przyjęli stanowisko w sprawie planowanego przebiegu nowych linii kolejowych, które zaprezentował Centralny Port Komunikacyjny. Na początku miesiąca odbyły się dwa spotkania informacyjne z mieszkańcami. Zarówno rządzący, jak i mieszkańcy nie są zadowoleni z wariantów przebiegu nowych linii. Choć zaprezentowane przez CPK warianty przebiegu nowych linii są póki co tylko orientacyjne, wzbudzają wątpliwości mieszkańców. Rada Miejska w Zawierciu jednogłośnie zajęła negatywne stanowisko wobec proponowanej inwestycji. Protesty co do rysowanego przez CPK planu nowych linii kolejowych są w całej Polsce.


Spotkania informacyjne z mieszkańcami odbyły się w sobotę 7 marca w Skarżycach i Łośnicach. To właśnie między innymi na tych terenach Centralny Port Komunikacyjny zaproponował wybudowanie nowych linii kolejowych. - Wersja „niebieska” przebiega przez Warty, Łośnice, Skarżyce i Piecki, czyli przez tereny zabudowane oraz specjalne obszary ochrony siedlisk przyrodniczych. Nie zgadzamy się także z wariantem „pomarańczowym” przebiegającym pomiędzy Kromołowem a Bzowem oraz pomiędzy Kromołowem a Karlinem – informuje Urząd Miejski w Zawierciu.
W ubiegły wtorek (10.03) o 17-tej odbyła się nadzwyczajna sesja zwołana na wniosek radnych: Ewy Mićki, Edyty Grzebieluch, Damiana Świderskiego, Elżbiety Kornobis-Wieczorek, Witolda Grima i Pawła Kaziroda.
W uzasadnieniu uchwały przyjętej we wtorek znalazł się zapis mówiący o tym, że Rada Miejska rozumie potrzebę powstania infrastruktury dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ważne są opinie mieszkańców już na etapie konsultacji. Choć zaprezentowane przez CPK na mapach warianty przebiegu nowych linii są tylko orientacyjne, już budzą emocje i wątpliwości. Zdaniem zawierciańskich radnych zaproponowane linie kolejowe dzielą Zawiercie i przebiegają przez tereny budowlane i inwestycyjne w pobliżu domów mieszkalnych. - Należy również pamiętać, że są to tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które podlegają szczególnej ochronie. Nie możemy również przemilczeć kwestii bardzo dla nas i wszystkich mieszkańców Zawiercia ważnej, a mianowicie wrażenia, że proponowane ślady linii kolejowej dla CPK nie są bez znaczenia dla ewentualnej budowy kopalni rud cynku i ołowiu – napisano w uzasadnieniu uchwały.
Członkowie Rady Miejskiej w Zawierciu mają nadzieję, że ich negatywne stanowisko zostanie uwzględnione, a przebieg proponowanych linii zostanie zaprojektowany tak, by nie wzbudzało to niezadowolenia mieszkańców. - Wyrażamy również gotowość współpracy na każdym etapie planowania inwestycji w poszukiwaniu kompromisu dla uwzględnienia lokalnych interesów Mieszkańców Gminy Zawiercie – zapisano w uzasadnieniu przyjętej we wtorek uchwały.
OGRODZIENIEC MA SWOJE PROPOZYCJE
Burmistrz Ogrodzieńca spotkała się z managerem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Anna Pilarczyk przedstawiła odmienną koncepcję przebiegu linii kolejowych. Pomysł opracował Zespół Konsultacyjny, który 6 marca powołała burmistrz Pilarczyk. Z kolei do Urzędu Transportu Kolejowego trafiła petycja mieszkańców dotycząca proponowanych przez CPK nowych linii. Więcej na ten temat przekażemy w kolejnych wydaniach KZ. (es) Foto: UM Zawiercie

Jaroslaw Mazanek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe