CORAZ WIĘCEJ OSÓB OBJĘTYCH KWARANTANNĄ DOMOWĄ

  • 15.03.2020, 00:00
  • Jaroslaw Mazanek
CORAZ WIĘCEJ OSÓB OBJĘTYCH KWARANTANNĄ DOMOWĄ
(Zawiercie, Myszków) We wtorek 10.03 do redakcji Kuriera Zawierciańskiego dotarła ze źródeł zbliżonych do służb sanitarnych informacja, ze 5 osobowa rodzina z ul. Strumień w Zawierciu jest objęta kwarantanną domową ze względu na prawdopodobieństwo kontaktowania się z osobami zarażonymi koronawirusem. Rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Zawierciu Wiesława Hamerlik ustnie zaprzeczyła, po sprawdzeniu, aby na tej ulicy mieszkały osoby objęte kwarantanną, ale potwierdziła, że są takie przypadki w innych rejonach. Ile osób i gdzie? -pytamy. Wtedy W. Hamerlik poprosiła o pytania na piśmie. 11 marca stacja Sanepidu otrzymała nowe wytyczne kwalifikowania osób do kwarantanny. Ilość osób profilaktycznie izolowanych w domu szybko będzie rosnąć. W tym samym dniu TSSE w Myszkowie potwierdziło, że wydają dziesiątki decyzji o kwarantannie, ale też odmawiają podawania konkretnych liczb.

(Zawiercie, Myszków) We wtorek 10.03 do redakcji Kuriera Zawierciańskiego dotarła ze źródeł zbliżonych do służb sanitarnych informacja, ze 5 osobowa rodzina z ul. Strumień w Zawierciu jest objęta kwarantanną domową ze względu na prawdopodobieństwo kontaktowania się z osobami zarażonymi koronawirusem. Rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Zawierciu Wiesława Hamerlik  ustnie zaprzeczyła, po sprawdzeniu, aby na tej ulicy mieszkały osoby objęte kwarantanną, ale potwierdziła, że są takie przypadki w innych rejonach. Ile osób i gdzie? -pytamy. Wtedy W. Hamerlik poprosiła o pytania  na piśmie. 11 marca stacja Sanepidu otrzymała nowe wytyczne kwalifikowania osób do kwarantanny. Ilość osób profilaktycznie izolowanych w domu szybko będzie rosnąć. W tym samym dniu TSSE w Myszkowie potwierdziło, że wydają dziesiątki decyzji o kwarantannie, ale też odmawiają podawania konkretnych liczb. 

Rozmawialiśmy z  dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu Ewelina Sergiel-Błaszczyk.  Ta mówi, że  liczby w dniach 10/11 marca bardzo się zmienią: -Dziś rano otrzymaliśmy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego nowe kryteria oceny, będą dziś wydawane decyzje o objęciu osób kwarantanną domową. Co chwilę ktoś dzwoni i zgłasza się. Na wczoraj (10.03) były to pojedyncze przypadki, dzisiaj może być kilkadziesiąt. Gdy wprowadzimy te osoby do systemu wg nowych kryteriów, zobaczymy ile wydamy decyzji o kwarantannie domowej. 
Czekamy na te informacje. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że osoby objęte kwarantanną to nie są osoby chore, u których wystąpiły objawy dające podejrzenie, że mogą być chore. Są to osoby, które albo przebywały za granicą w krajach gdzie epidemia koronawirusa jest bardziej rozwinięta, ew. podejrzewają, że mogły mieć taki kontakt. 
Wysyłamy więc konkretne pytania: ile osób na terenie Powiatu Zawierciańskiego do środy 11.03 jest objęte kwarantanną domową? W jakich miejscowościach? To samo pytanie kierujemy w Powiecie Myszkowskim do dyrektora PSSE w Myszkowie, dr Marka Olenderka. Rozmawiamy też telefonicznie:
-Wydajemy mnóstwo decyzji, nie wiem, ile ich będzie na koniec dnia. Wszystkie informacje są na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Są podawane informacje dla całego Województwa Śląskiego.
Redakcja: -Nie ma tam takich informacji, są jedynie ogólniki, jak myć ręce. To wiemy od dawna. My chcemy wiedzieć, ile osób jest izolowanych na terenie powiatu myszkowskiego, zawierciańskiego. PSSE w Zawierciu obiecała udzielić nam tej informacji do godz. 15.00. 
PSSE Myszków dyr. Marek Olenderek: -My informacji takich nie podajemy. Takie mamy procedury. Jak będzie polecenie, podawać informacje dla powiatu, będziemy je udostępniać. Są udostępnianie informacje dla województwa. 
Przed godz. 16 otrzymaliśmy taką odpowiedź drogą mailową: -PPIS w Myszkowie działa zgodnie z procedurami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są zamieszczone na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszelkie pytania na temat SARS CoV2 proszę kierować do Ministerstwa Zdrowia.
PPIS w Myszkowie dr n. med. Marek Olenderek 

Z  sąsiadujących powiatów, z tamtejszych Sanepidów  z Myszkowa i Zawiercia mamy więc jedno potwierdzenie: całą środę były wydawane decyzje o izolacji domowej kolejnych osób, może dziesiątek  rodzin. Ale bez konkretów. Odsyła nas się do Ministerstwa Zdrowia, GIS-u, które… danych z powiatów nie publikują. Nic dziwnego więc, że mieszkańcy nie mając zaufania do służb publicznych, po prostu wykupują niepsującą się żywność ze sklepów. To rząd blokując informacje wywołuje panikę. Sytuacja może być inna w Katowicach, Gliwicach, a zupełnie inna w Myszkowie, Zawierciu, Irządzach, czy Żarkach.
 Nasi dziennikarze próbują pozyskać wiarygodne informacje o sytuacji w poszczególnych miejscowościach, i będziemy je podawać w zależności od rozwoju sytuacji, ale służby podległe rządowi, jak Sanepid, wydają się na ten moment być bardziej spanikowane niż reszta społeczeństwa. 
Jarosław Mazanek

Jaroslaw Mazanek

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe