STAN DRÓG NA TERENIE GMINY NAJCZĘŚCIEJ POWTARZAŁ SIĘ WŚRÓD INTERPEACJI

  • 20.02.2020, 08:20
  • Tomasz
STAN DRÓG NA TERENIE GMINY NAJCZĘŚCIEJ POWTARZAŁ SIĘ WŚRÓD INTERPEACJI
(Ogrodzieniec) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu (28 stycznia) radni wśród interpelacji i zapytań najczęściej zwracali uwagę na drogi, prosząc o remonty i doświetlenie ulic. Radny Zbigniew Fabiańczyk mówił o dworku w Gieble, proponując, by gmina wykonała kompleksowy remont budynku.

(Ogrodzieniec) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu (28 stycznia) radni wśród interpelacji i zapytań najczęściej zwracali uwagę na drogi, prosząc o remonty i doświetlenie ulic. Radny Zbigniew Fabiańczyk mówił o dworku w Gieble, proponując, by gmina wykonała kompleksowy remont budynku.


 

Jako pierwsza głos w punkcie interpelacji i zapytań zabrała Grażyna Gołuchowska. W imieniu mieszkańców Podzamcza prosiła o remont dróg gminnych. Są one w złym stanie technicznym – mają liczne ubytki, koleiny, a po deszczu są na nich błoto i kałuże. Drogi te uczęszczane są nie tylko przez mieszkańców, ale również turystów. Jak mówiła radna Gołuchowska chodzi tutaj o ulice: Zwycięstwa, Krótką, Skałkową, Piaskową, Dąbrowskiego i odnogę ulicy Zuzanki po prawej stronie.


 

Wanda Bednarz prosiła o dofinansowanie ulicy Pagórkowej w Ryczowie. Jak mówiła fundusz sołecki nie wystarczy na realizację tego zadania. Dodała również, by zakupić lampy solarne na ul. Basztowej, która jest ciemna, a przez to niebezpieczna dla mieszkańców.


 

Zbigniew Fabiańczyk mówił o dworku w Gieble. Zabytek jest w złym stanie technicznym – odpadające fragmenty ścian nie stanowią dobrej wizytówki miejscowości. Radny zwrócił uwagę, że w okresie wzmożonego ruchu turystycznego i w czasie pielgrzymek wiele osób, które przechodzi przez Giebło zatrzymuje się w pobliskim parku i widzi niszczejący dworek. Proponował, by dokonać renowacji całego obiektu.


 

Radny Jerzy Janoska prosił o ustawienie znaku ostrzegawczego na ul. Bzowskiej. Zwrócił uwagę, że znajdujące się tam zakręty mogą być niebezpieczne dla kierowców, którzy jadąc zbyt szybko mogą wypaść z drogi. Ponadto prosił, by burmistrz zwróciła się do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Katowicach, by zaprojektować i przebudować główne skrzyżowanie na Fugasówce. Jak mówił, już kilka lat temu mówiło się, że WZD przebuduje skrzyżowanie, jednak póki co nie zostało to wykonane.


 

Pod koniec sesji radnym odpowiedziała burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha. Zgodziła się z Grażyną Gołuchowską co do tego, że potrzebny jest remont dróg w Podzamczu, zapewniając, że gmina nie zapomina też o innych miejscach, które wymagają nowych dróg. Dodała, że zostanie zaplanowane doświetlenie ciemnych miejsc. Jeśli chodzi o ul. Pagórkową w Ryczowie, to została zlecona do projektowania. Gmina – najprawdopodobniej w połowie roku – zamierza złożyć na tę drogę wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina nie będzie kupować lamp solarnych – koszt naprawy jednej z nich kosztuje ponad półtora tysiąca złotych. Zamiast lamp solarnych wybierane będą lampy ledowe.


 

- Dworek jest bardzo istotny dla mieszkańców Giebła. Wygląda faktycznie paskudnie, będziemy szukać źródła dofinansowania na odrestaurowanie go od zewnątrz. Natomiast teraz już mogę powiedzieć, że działamy, aby ten dworek był na stałe czynny jako tzw. wiejski dom kultury nie tylko dla dzieci i dla mieszkańców. Staramy się, aby była tam na stałe osoba zatrudniona, aby z tej sali mogły korzystać i dzieci, i młodzież starsza, i seniorzy. Małymi krokami zadbamy o dworek, natomiast teraz nie było takiego projektu, który moglibyśmy złożyć. Jeżeli się takowy pojawi, to na pewno złożymy - zapewniała burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha, odpowiadając na zapytanie Zbigniewa Fabiańczyka.


 

Ul. Bzowska jest drogą powiatową. Gmina zwróci się więc do Powiatowego Zarządu Dróg z prośbą o ustawienie znaku ostrzegawczego w tym miejscu. Burmistrz zgodziła się z radnym Janoską, mówiąc o skrzyżowaniu w Fugasówce. – (…) od Fugasówki zaczyna się miejscowość Ogrodzieniec. Powinno być widać, że to miejsce jest dla turystów dobrze przygotowane i przede wszystkim bezpieczne – mówiła A. Pilarczyk-Sprycha, dodając, że w tej sprawie gmina zwróci się do Wojewódzkiego Zarządu Dróg.


 

Gmina ogłosiła przetarg na modernizację remizy w Ogrodzieńcu, na którą pozyskano 369 tysięcy złotych. Ponadto gmina znalazła się na liście przyznanego dofinansowania na remont kolejnych dróg – ul. Mostowej, Kopernika i Szkolnej. Póki co nie wiadomo jeszcze jaką kwotę na ten cel uzyska Ogrodzieniec.


 

- Zakupiliśmy budynek po byłej mleczarni, potem aptece. Zrobimy sondę, czego mieszkańcy życzą sobie w tym miejscu, gdyż jest to miejsce historyczne dla Ogrodzieńca. Chcielibyśmy, aby było ono głosem mieszkańców – mówiła podczas styczniowej sesji burmistrz Pilarczyk-Sprycha. Rzpoczęły się już walne zebrania Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas jednego z nich, w Ogrodzieńcu, druhowie otrzymali nowy sprzęt o wartości 300 tysięcy złotych. Jak mówiła burmistrz, gmina będzie się starać, by kolejne jednostki również otrzymały sprzęt.


 

Trwają prace nad strategią gminy pod kątem turystyki. Jednym z pierwszych elementów działań zmierzających do stworzenia takiej strategii są debaty z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami. Zakład Gospodarki Komunalnej dokonał przeglądu dróg. Ewidencja ma pomóc w poprawie stanu gminnych dróg. (es) Foto: MGOKiS Ogrodzieniec

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe