13 DO 7 ZA BUDŻETEM

  • 30.01.2020, 08:20
  • Tomasz
13 DO 7 ZA BUDŻETEM
(powiat zawierciański) W połowie stycznia Rada Powiatu Zawierciańskiego przyjęła budżet na 2020 rok. Początkowo uchwała miała być procedowana podczas grudniowej sesji, jednak wycofano ten punkt z porządku obrad. Powodem było to, że ogłoszenie o grudniowej sesji zostało opublikowane o dwa dni za późno.

(powiat zawierciański) W połowie stycznia Rada Powiatu Zawierciańskiego przyjęła budżet na 2020 rok. Początkowo uchwała miała być procedowana podczas grudniowej sesji, jednak wycofano ten punkt z porządku obrad. Powodem było to, że ogłoszenie o grudniowej sesji zostało opublikowane o dwa dni za późno.


 

Projekt budżetu na 2020 rok został zdjęty z porządku obrad 30 grudnia ub.r. Jak wyjaśniała wtedy przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Benc, przyczyną było przeoczenie terminu ogłoszenia sesji. - Nieprawidłowości polegały na powiadomieniu radnych i podaniu do publicznej wiadomości informacji o terminie sesji 12 dni przed jej terminem w sytuacji gdy statut powiatu przewiduje termin 14-dniowy – mówiła przewodnicząca podczas grudniowej sesji. Niezachowanie tego terminu w przypadku sesji budżetowej byłoby naruszeniem prawa i zachodziła obawa, że podjęte podczas takiej sesji uchwały mogłyby zostać unieważnione.


 

Kolejna sesja zwołana została na 14 stycznia – budżet trzeba było uchwalić, bowiem czas na to radni mają do końca stycznia.


 

Tegoroczne dochody budżetu zaplanowano w kwocie prawie 136,5 mln zł, przy wydatkach na poziomie 139,5 mln zł. Deficyt wynieść ma nieco ponad 3 mln złotych. Sfinansowany zostanie z wolnych środków z lat ubiegłych.


 

Wydatki majątkowe zaplanowano na poziomie 23.268.048 zł. To ponad 16,5% wszystkich powiatowych wydatków.


 

Podczas sesji nikt z radnych nie zabrał głosu w dyskusji nad budżetem na 2020 rok. 13 radnych zagłosowało „za” – Dariusz Bednarz, Małgorzata Benc, Tadeusz Czop, Andrzej Danecki, Gabriel Dors, Leszek Kalaga, Barbara Kozioł, Barbara Laskowska, Bogusław Piotrowski, Dorota Pytlik, Paweł Sokół, Andrzej Wilk, Marcin Wojciechowski. Od głosu wstrzymali się Stanisław Dąbrowa, Jarosław Kleszczewski, Małgorzata Machura, Teresa Mucha-Popiel, Mariusz Piotrowski, Grzegorz Piłka oraz Krzysztof Wrona. W sesji nie uczestniczyli Karol Hadrych, Maria Milejska oraz Zbigniew Rok.


 

Na liście zadań inwestycyjnych znalazły się zadania wieloletnie (realizowane np. w latach 2018-2020, 2019-2020 lub 2020-2021) takie jak: przebudowa drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania ulicy Leśnej z ulicą Piłsudskiego (rondo) do drogi krajowej nr 78 w miejscowości Zawiercie-Kromołów – koszt to prawie 8,5 mln zł, przebudowa drogi powiatowej skrzyżowanie ul. 17-go Stycznia z drogą wojewódzką 794 w Pilicy do Kocikowej – prawie 3,5 mln zł, przebudowa wiaduktu nad torami PKP w ciągu drogi powiatowej Trzebyczka - Głazówka w miejscowości Trzebyczka – koszt to 3,7 mln zł. Inwestycje te mają być finansowane ze środków powiatu, budżetu państwa, a dwa pierwsze również ze środków Zawiercia i Pilicy. Realizacja tych zadań uzależniona jest od uzyskania dofinansowania.


 

Na liście wieloletnich zadań inwestycyjnych znalazły się również: likwidacja barier w poruszaniu się w ciągach komunikacyjnych w budynku Zespołu Szkół i Placówek im. H. Kołłątaja w Zawierciu, modernizacja pracowni gastronomicznej w budynku Zespołu Szkół i Placówek im. H. Kołłątaja w Zawierciu, modernizacja - przystosowanie ciągów komunikacyjnych do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa pożarowego w budynku Zespołu Szkół im. gen. J. Bema w Zawierciu.


 

Inwestycje jednoroczne, które zaplanowano na bieżący rok to: sporządzenie dokumentacji zw. z rozbiórką istniejącego i budową nowego wiaduktu nad torami PKP (CMK) w ciągu drogi powiatowej Włodowice - Rzędkowice - Zdów w miejscowości Wygoda (ponad 89 tys. zł), sporządzenie dokumentacji zw. z rozbiórką istniejącego i budową nowego mostu na rzece Pilica w ciągu drogi powiatowej Łany Małe - Żarnowiec w miejscowości Żarnowiec (70 tys. zł), przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej ulicy Glinianej z ulicą Przyjaźni w Zawierciu (całkowity koszt 200 tys. zł, w tym połowę kosztów pokryć ma dofinansowanie gminy Zawiercie), przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej ulicy 11-go Listopada z ulicą Włodowską w Zawierciu (koszt całkowity to 170 tys. zł, dofinansowanie miasta Zawiercie wynieść ma 150 tys. zł), modernizacja chodników i nawierzchni drogowych (koszt 500 tys. zł), sporządzenie dokumentacji zw. z przebudową drogi powiatowej Zawiercie - Pomrożyce - Parkoszowice – Włodowice (całkowita wartość zadania to 250 tys. zł; budżet zapłacić ma 90 tys. zł, a gminy Włodowice i Zawiercie po 80 tys. zł). Realizacja inwestycji, w których planowane jest wsparcie finansowe gmin, uzależniona jest od uzyskania przez powiat tych środków.


 

Ponad 9,7 mln złotych kosztować mają zadania inwestycyjne z udziałem środków unijnych. Na tej liście znalazła się na przykład przebudowa drogi powiatowej - ul. Myśliwska na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu do drogi krajowej nr 78 w Porębie – realizacja w latach 2019/2020. W sumie przebudowa kosztować ma ponad 4,4 mln złotych, z czego 816,4 tys. zł to środki samorządów (216,4 tys. zł ze środków powiatu, 500 tys. zł ze środków gminy Zawiercie oraz 100 tys. zł ze środków gminy Poręba), natomiast pozostała kwota – 3,6 mln zł – to środki unijne. Dalej na liście zadań współfinansowanych ze środków UE znalazła się między innymi Przebudowa, modernizacja oraz wyposażenie pracowni zawodowych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Zawierciu, projekty Erasmus +, jak również zadania geodezyjne związane z pracami scaleniowymi gruntów w Łazach, Pilicy i Włodowicach.


 

Edyta Superson


 

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe