ZRÓWNOWAŻONY BUDŻET PILICY

  • 28.01.2020, 08:20
  • Tomasz
ZRÓWNOWAŻONY BUDŻET PILICY
(Pilica) Po stronie wydatków i dochodów w Pilicy zaplanowano te same kwoty – po 41.780.000 złotych. Inwestycje wyniosą mniej niż 10% wszystkich wydatków, a najważniejszą z nich jest budowa sieci sanitarnej i wodociągowej za ponad 3,4 mln złotych. Jak podkreślał podczas sesji budżetowej burmistrz Artur Janosik, sukcesywny rozwój i realizacja inwestycji drogowych i infrastrukturalnych nie byłaby możliwa, gdyby nie środki zewnętrzne.

(Pilica) Po stronie wydatków i dochodów w Pilicy zaplanowano te same kwoty – po 41.780.000 złotych. Inwestycje wyniosą mniej niż 10% wszystkich wydatków, a najważniejszą z nich jest budowa sieci sanitarnej i wodociągowej za ponad 3,4 mln złotych. Jak podkreślał podczas sesji budżetowej burmistrz Artur Janosik, sukcesywny rozwój i realizacja inwestycji drogowych i infrastrukturalnych nie byłaby możliwa, gdyby nie środki zewnętrzne.


 

Piliccy radni uchwalili tegoroczny budżet gminy w poniedziałek, 30 grudnia ub.r. Rada jednogłośnie, 15 głosami „za” poparła zrównoważony budżet, w którym dochody i wydatki zaplanowano na tym samym poziomie – 41.780.000 złotych. Tegoroczne przychody zaplanowano na poziomie 4.432.00 zł. Mają one pochodzić z planowanego kredytu, który zostanie przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 800 tysięcy kosztować na wykup papierów wartościowych, a pozostała kwota – ponad 3,6 mln zł – przeznaczona zostanie na spłatę pożyczek i kredytów.


 

INFRASTRUKTURA I ZADANIA SOŁECKIE


 

Zadania inwestycyjne stanowią nieco ponad 9,5% wszystkich gminnych wydatków. Na liście zadań w 2020 roku znalazły się: przebudowa drogi gminnej Złożeniec-Pustkowie 137 tys. zł, przebudowa drogi gminnej w miejscowości Solca (projekt) 10 tys. zł, dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej 50 tys. zł, zakup szatkownicy gastronomicznej dla SP w Pilicy 11 tys. zł, wykup gruntów 30 tys. zł, zakup sprzętu dla Urzędu Miasta i Gminy 78 tys. zł, zakup programów i licencji dla Urzędu Miasta i Gminy 76 tys. zł, wykonanie dokumentacji projektowej dwóch peronów, ich realizacja oraz montaż wiaty przystankowej przy istniejącym przystanku w Biskupicach (w ramach Funduszu Sołeckiego) 16.080 zł, siłownia zewnętrzna w Dzwono-Sierbowicach (w ramach Funduszu Sołeckiego) 12.395 zł, utwardzenie terenu na działce w Kidowie (w ramach Funduszu Sołeckiego) 15.411 zł, dokończenie ogrodzenia przy remizie OSP w miejscowości Kleszczowa (w ramach Funduszu Sołeckiego) 12.374 zł, utwardzenie placu przed remizą OSP w Przychodach (w ramach Funduszu Sołeckiego) 13.207 zł, ułożenie kostki brukowej wraz z podbudową na części działki w Sierbowicach (w ramach Funduszu Sołeckiego) 14.018 zł, zagospodarowanie działki przy szkole w Sławniowie (w ramach Funduszu Sołeckiego) 14 tys. zł, ogrodzenie działki gminnej - etap 2 - w Solcy (w ramach Funduszu Sołeckiego) 13.281 zł, utwardzenie dalszej części ścieżki rowerowej w Zarzeczu (w ramach Funduszu Sołeckiego) 14.014 zł, remont remizy OSP w Szycach 15 tys. zł, montaż lamp solarnych na osiedlu Wilcze Doły 26 tys. zł, budowa i modernizacja sieci sanitarnej i wodociągowej w Gminie Pilica 3.460.000 zł, budowa wodociągu na ul. Jana Pawła II w Pilicy 65.760 zł.


 

W sumie na fundusz sołecki zaplanowano kwotę 417,7 tys. złotych. O tym, co znalazło się w projekcie budżetu mówił przed jego uchwaleniem burmistrz Pilicy Artur Janosik. Główną inwestycją gminy jest modernizacja sieci sanitarnej i wodociągowej (przy udziale środków unijnych). Nie jest to jedyne zadanie, które będzie realizowane w gminie w najbliższym czasie – stopniowo realizowane będą też remonty dróg.


 

- Przewidziane jest 50 tysięcy złotych dotacji jeśli chodzi o drogę powiatową relacji Pilica – Kocikowa. Tutaj powiat będzie realizował to zadanie, środki z budżetu na tę drogę są zabezpieczone. Planujemy przebudowę kolejnej drogi gminnej w zwartej zabudowie. Tym razem w miejscowości Solca, gdzie w budżecie przeznaczamy 10 tysięcy złotych na razie póki co na projekt, bo wiadomo, że bez tego dokumentu nie możemy rozpocząć kolejnej procedury, czyli złożenia wniosku (…). Zostanie jeszcze kilka takich dróg gminnych w zwartej zabudowie czy to w Dobrakowie, czy w Kidowie. Drogi, które nigdy nie były asfaltowe, mamy na terenie gminy takie drogi szutrowe, wysypane szlaką. Też czekają na swoją kolejność. (…) Myślę, że w przyszłości najbliższej trzeba będzie realizować te inwestycje ważne dla komunikacji pojazdów, jak również pieszych na terenie naszej gminy – mówił podczas sesji budżetowej burmistrz Artur Janosik.


 

WCIĄŻ JEST SZANSA NA DODATKOWE ŚRODKI NA FOTOWOLTAIKĘ


 

W budżecie nie znalazło się 14 milionów złotych na fotowoltaikę – gmina póki co nie dostała tych środków. To jednak jeszcze może się zmienić. Jak tłumaczył burmistrz, gmina jest na wysokiej pozycji na liście rezerwowej, a podobno na fotowoltaikę ma być nowa pula środków. Jeszcze nic nie jest przesądzone, może gminie uda się pozyskać dodatkowe środki. Jeśli tak, zostaną one wprowadzone do budżetu w dowolnym czasie w roku.


 

Na przebudowę drogi Złożeniec-Pustkowie zabezpieczono 137 tys. złotych. W 2020 roku gmina będzie płacić za te inwestycję. Jak nadmienił burmistrz, zadanie to finansowane było również przez nadleśnictwo. Z drogi tej korzystają nie tylko mieszkańcy, ale i służby – jest to bowiem droga dojazdowa do lasu. Przy okazji omawiania tej inwestycji, A. Janosik podkreślił jak ważne są pozyskiwane przez gminę środki zewnętrzne.


 

- Gdyby nie środki zewnętrzne, czy to właśnie z Urzędu Marszałkowskiego, czy to z budżetu państwa, czy z samorządu starostwa powiatowego, na pewno naszą, czy inną gminę o podobnych dochodach nie byłoby stać na realizację tak wielu inwestycji drogowych, infrastrukturalnych. Bez tego byśmy naprawdę nie rozwijali się w takim tempie jak to ma miejsce w ostatnich latach – zaznaczył burmistrz A. Janosik. (es)

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe