WŁODOWICE Z BUDŻETEM

  • 15.01.2020, 08:20
  • Tomasz
(Włodowice) 30 grudnia 2019 roku odbyła się sesja Rady Gminy Włodowice. Budżet na 2020 roku został właśnie uchwalony. Dochody gminy radni ustalili na kwotę 29,5 mln zł, wydatki na 31,1 mln. Deficyt w kwocie 1,57 mln zł gmina planuje pokryć z kredytów i pożyczek (ok. 1,1 mln zł) i środków własnych.

(Włodowice) 30 grudnia 2019 roku odbyła się sesja Rady Gminy Włodowice. Budżet na 2020 roku został właśnie uchwalony. Dochody gminy radni ustalili na kwotę 29,5 mln zł, wydatki na 31,1 mln. Deficyt w kwocie 1,57 mln zł gmina planuje pokryć z kredytów i pożyczek (ok. 1,1 mln zł) i środków własnych.


 

Czego nie zdążyliśmy zrobić lub rozliczyć w 2019 roku:


 

Projekt kanalizacji w Rudnikach II etap którego nie zdążono skończyć w 2019 roku, ma być gotowy do końca stycznia. Największa „zaległość” z 2019 roku, na kwotę 104 tys, to projekt sieci wodociągowej w Hucisku. Ma być gotowy do końca marca. Ze starego roku zostały gminie jeszcze prace projektowe: przebudowy Ogrodowej, Polnej i Kościelnej w Górze Włodowskiej, ul. Koziegłowskiej we Włodowicach,


 

Równe 25 mln gmina wyda na „wydatki bieżące”, w tym płace (urzędników, nauczycieli) utrzymanie budynków, szkół. Po stronie wpływów największa pozycja w dochodach własnych gminy, to wpływy z PIT 4,8 mln zł i podatku od nieruchomości 1,5 mln zł. W budżecie gminy Włodowice świetnie widać strukturę gospodarczą gminy. Gmina nie żyje z rolnictwa. Podatek rolny to tylko 77 tys. zł. Więcej mieszkańcy zapłacą podatku leśnego i od środków transportowych. Nie ma też w gminie ważnych i dużych podmiotów gospodarczych. Wpływy z CIT (podatek od firm, osób prawnych) to w budżecie Włodowic tylko 65 tys. zł.


 

W roku 2020 zaplanowana i zatwierdzonym finansowaniem inwestycja we Włodowicach to termomodernizacja budynku Urzędu Gminy. Koszt 590 tys., planowana dotacja ze środków UE 317 tys. Wspólnie z Powiatem Zawierciańskim gmina dalej ma zamiar inwestować w budowę chodników wzdłuż dróg powiatowych: Topolowa w Zdowie, Mrzygłodzka i Żarecka w Górze Włodowskiej, Górnicza w Rudnikach. Te chodniki budowało będzie Starostwo Zawierciańskie ze współfinansowaniem gminy Włodowice. Gmina dołoży do nich łącznie 80 tys, w całości ze środków własnych. Ma też powstać chodnik (I i II etap) w Skałce ul. Świerkowa. Termomodernizowany będzie gminny budynek w Rzędkowicach.


 

Inwestycje w ekologię


 

Gmina liczy na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, planując 3,3 mln na montaż instalacji solarnych. Urzędnicy zaplanowali na ten cel 3,3 mln, licząc na 2,6 mln zł dotacji. To ważny program, ale w niewielkim stopniu solary ograniczają zapylenie. Nie zmniejszą bowiem wcale zapylenia związanego ze spalaniem węgla na ogrzewanie. Zmniejszają jedynie zapylenie związane z podgrzewaniem wody użytkowej.


 

Ciekawą inwestycją planowaną na 2020 rok jest budowa gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Na ten cel zaplanowano 500.000 zł. To uniezależni gminę od kaprysów firm odbierających odpady.


 

Wspólnie z Powiatem Zawierciańskim gmina chce przebudować drogę Włodowice-Morsko. Gmina zaplanowała w budżecie na ten cel 1,1 mln zł, w całości ze środków własnych.


 

Z drobniejszych, ale dla mieszkańców nie mniej ważnych inwestycji warto wymienić budowę: siłowni plenerowej w Hucisku, utwardzenie kostką terenu przy świetlicy w Morsku, oświetlenie w Hucisku, ul. Skalny Widok, plac zabaw w Parkoszowicach i altanę przy świetlicy. Powstanie droga w ul. Lipowej w Rudnikach. Urząd zaplanował też zakup posypywarki do gminnego ciągnika.


 

Za śmieci do 20-go


 

Opłata – wnoszona przez właściciela nieruchomości powinna być zapłacona do 20 dnia każdego miesiąca: przelewem na rachunek gminy Włodowice. Na stronie UG Włodowice znajdziemy też harmonogram wywozu odpadów dla sołectw: https://www.wlodowice.pl/aktualnosci/1011 lub na stronie firmy realizującej usługę: www.tamax.net.pl.


 

Uchwalono także średnie ceny jednostki paliwa w gminie Włodowice na rok szkolny 2019/2020. Jest to stała, ryczałtowa kwota będąca podstawą wyliczeń ile rodzice otrzymają zwrotu za koszt dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Olej napędowy ustalono na 5,08 za za 1 litr, benzyna bezołowiowa PB95 – 5zł za 1 litr, a LPG – 2,27zł za 1 litr.


 

Na sesji odbyło się także głosowanie w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Włodowice na 2020 rok, a także ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie 1m² pasa drogowego na drogach gminnych na terenie Gminy Włodowice. (DS, JotM)

Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe