JEDEN PREZYDENT SIEDZI, DRUGIEMU GROZI REFERENDUM, A POWIATU… CHYBA NIE MA!

  • 31.12.2019, 08:20
  • Tomasz
JEDEN PREZYDENT SIEDZI, DRUGIEMU GROZI REFERENDUM, A POWIATU… CHYBA NIE MA!
To już ostatni numer Kuriera Zawierciańskiego w tym roku. Najbliższe wydanie naszego tygodnika pojawi się w kioskach 3 stycznia. Warto więc przypomnieć, o czym pisaliśmy przez ostatnie 12 miesięcy. Działo się dużo. Nie sposób streścić wszystkich tematów w jednym lub dwóch zdaniach, tym bardziej, że wiele z nich opisywaliśmy miesiącami w kilku artykułach. Nie będziemy więc opisywać ponownie wszystkich spraw, dla których poświęciliśmy w mijającym roku wiele miejsca, a jedynie przypomnimy o czym pisaliśmy w kolejnych miesiącach.

To już ostatni numer Kuriera Zawierciańskiego w tym roku. Najbliższe wydanie naszego tygodnika pojawi się w kioskach 3 stycznia. Warto więc przypomnieć, o czym pisaliśmy przez ostatnie 12 miesięcy. Działo się dużo. Nie sposób streścić wszystkich tematów w jednym lub dwóch zdaniach, tym bardziej, że wiele z nich opisywaliśmy miesiącami w kilku artykułach. Nie będziemy więc opisywać ponownie wszystkich spraw, dla których poświęciliśmy w mijającym roku wiele miejsca, a jedynie przypomnimy o czym pisaliśmy w kolejnych miesiącach.


 

„WSZECHWŁADNY” IDZIE DO WIĘZIENIA


 

Już od końca stycznia pisaliśmy o wciąż przekładanych terminach rozprawy apelacyjnej wieloletniego prezydenta Zawiercia i starosty zawierciańskiego Ryszarda M. Z powodu jego choroby i dostarczanych zwolnień lekarskich rozprawa była kilkukrotnie przekładana. W końcu Sąd zdecydował o aresztowaniu byłego prezydenta miasta. Z aresztu został on doprowadzony na salę sądową. Na początku czerwca Sąd Okręgowy w Częstochowie zaostrzył wyrok, jaki w maju 2018 roku wydał Sąd Rejonowy w Myszkowie, zwiększając wymiar kary dla byłego prezydenta Zawiercia z 4 do 6 lat bezwzględnego więzienia.


 

DYREKTOR PCPR NA „PODWÓJNYM GAZIE”


 

Początek roku to również początek trwającej wciąż afery z dyrektorem PCPR w Zawierciu, któremu zatrzymano prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. To jednak nie przeszkadzało Adamowi W. w jeżdżeniu samochodem. Proces w tej sprawie wciąż jest w toku. Dyrektor PCPR został też odwołany ze stanowiska, po tym, jak nie mając uprawnień do kierowania pojazdami ciągle składał… wnioski o wypłacenie ryczałtu za jazdy lokalne. Tego już było dość staroście Gabrielowi Dorsowi i dyrektora odwołał.


 

DOPALACZE W ZAWIERCIU


 

Walka z dopalaczami w Zawierciu odbiła się głośnym echem w ogólnopolskich mediach. Dużo mówiło się o tej sprawie, szczególnie w kontekście kilku ofiar śmiertelnych.


 

ŚMIECI DROŻEJĄ


 

Praktycznie przez cały rok niczym bumerang powracał temat podwyżek za odpady komunalne. Ceny wzrastały w kolejnych gminach powiatu zawierciańskiego.


 

Wiosną pisaliśmy również o przedsiębiorcy, który przez lata remontował pałac w Szczekocinach. Wydzierżawił go w 2003 roku, jednak pięć lat później gmina zerwała z nim umowę. Marian Kasprzak zdecydował się walczyć z gminą w sądzie o zwrot kosztów, jakie poniósł remontując pałac i wygrywa w kolejnych instancjach. Sprawa ciągle nie jest zakończona, ale może gminę Szczekociny kosztować w finale miliony złotych, które rozłożą ją finansowo.


 

STRAJK W OŚWIACIE I WYBORY DO EUROPARLAMENTU


 

W 2019 roku reforma oświaty dotarła do szkół średnich, gdzie we wrześniu pierwszą klasę rozpoczynali jednocześnie absolwenci 3 klas gimnazjum oraz 8 klas szkół podstawowych. Nie był to jedyny temat związany ze szkolnictwem – warto przypomnieć kwietniowy strajk w oświacie, który rozpoczął się tuż przed egzaminami gimnazjalnymi.


 

W maju przeprowadzone zostały wybory do Parlamentu Europejskiego. W powiecie zawierciańskim odnotowano rekordową frekwencję – ponad 44% uprawnionych mieszkańców poszło do urn. W całym powiecie najwięcej głosów uzyskał PiS (50,07%), drugi wynik osiągnęła Koalicja Europejska (33,50%).


 

POLICJA: KOMENDANT BRONI PODWŁADNYCH


 

Wiele miejsca na naszych łamach poświęciliśmy postępowaniu dyscyplinarnemu wobec trzech policjantów oraz procedury odwoławczej wobec Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu. Sprawa związana była z poważnym wypadkiem drogowym z września 2018 roku, który spowodował obywatel Austrii. Ostatecznie funkcjonariusze zostali uniewinnieni.


 

RADA POWIATU ROZWIĄZANA Z MOCY PRAWA? CZEKAMY NA ORZECZENIE SĄDU


 

Dziennikarze Kuriera Zawierciańskiego w maju odkryli, że nie został prawidłowo powołany Zarząd Powiatu. Radni wybrali tylko 4 członków, piątego już po ustawowym terminie, co też jest nieważne, gdyż wcześniej z mocy prawa, dokładnie 26 stycznia uległa rozwiązaniu Rada Powiatu Zawierciańskiego. Tyle polskie prawo, orzecznictwo tej sprawie też jest oczywiste. Ale „wolność Tomku w swoim domku”. Identyczny przypadek był w powiecie koneckim (świętokrzyskie). Tam wojewoda wydała zarządzenie rozwiązujące radę powiatu, we wrześniu były przedterminowe wybory. A u nas Wojewoda Śląski myśli sobie inaczej. Wciąż nie zdecydował się na rozwiązanie Rady Powiatu Zawierciańskiego. Im później do tego dojdzie, tym gorzej – liczne uchwały Rady i nieistniejącego Zarządu mogą spowodować ogromny chaos prawny, gdyż każdą taką uchwałę można unieważnić w Sądzie Administracyjnym. Są już przynajmniej dwie takie skargi, jedną przygotowaną z udziałem naszej redakcji WSA w Gliwicach miał rozpatrzeć 27 listopada, ale po wniosku sędziego o wyłączenie z orzekania (sędzia jest mieszkanką powiatu zawierciańskiego) rozprawę odroczono.


 

ZGRZYTY POMIĘDZY RADNYMI I PREZYDENTEM


 

2019 rok to początek kadencji samorządowej 2018-2023. W zasadzie od początku gorąco jest pomiędzy prezydentem Zawiercia Łukaszem Konarskim a częścią Rady Miejskiej. Konflikt pomiędzy radnymi i prezydentem nie wydaje się słabnąć. Prezydent nie uzyskał wotum zaufania. Możliwe, że w przyszłym roku sytuacja się powtórzy, a wówczas można spodziewać się referendum ws. odwołania prezydenta. Emocje wzbudzał temat zarzutów, jakie pod adresem Łukasza Konarskiego skierował jeden z zawierciańskich taksówkarzy, który pracuje również w jednostce podległej miastu. Zdaniem pokrzywdzonego, prezydent pod wpływem alkoholu miał grozić mu zwolnieniem z pracy, wcześniej podduszać go w taksówce. W sprawie zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Lublińcu.


 

GŁOŚNY SPRZECIW WOBEC KOPALNI


 

Jesień upłynęła pod znakiem kopalni rud cynku i ołowiu. Po informacji mówiącej o tym, że kanadyjska firma Rathdowney wystąpiła do Lasów Państwowych o przyrzeczenie dzierżawy gruntów na terenie gminy Łazy, mieszkańcy nie tylko Łaz, ale również innych gmin, np. Zawiercia zaczęli wyrażać sprzeciw wobec lokalizacji kopalni na terenie powiatu zawierciańskiego. Kolejne gminy oraz Rada Powiatu przyjęły uchwały intencyjne wyrażające sprzeciw wobec planów budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Temat gorący, zwłaszcza w internecie, gdzie pod adresem firmy, ale też jej pracowników, podały liczne, niestety często obraźliwe sformułowania. Kurier Zawierciański, który opisuje plany budowy kopalni już od 2011 roku, też stał się przedmiotem niewybrednych ataków, gdy pisaliśmy prawdę o zagrożeniach (prawdziwych i tych zmyślonych) związanych z budową kopalni.


 

WYBORY PARLAMENTARNE 2019


 

Jesień to również kolejne w tym roku wybory – po Parlamencie Europejskim wybieraliśmy naszych reprezentantów do Sejmu i Senatu. Spośród 20 kandydatów z powiatu zawierciańskiego, mandat uzyskała jedynie Danuta Nowicka z PiS. Do Sejmu nie dostała się w tym roku wieloletnia posłanka z Zawiercia Anna Nemś.


 

WRESZCIE OBWODNICA!


 

Dobrą informacją, jaka dotarła do mieszkańców jesienią tego roku, było rozstrzygnięcie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetargu na budowę pierwszego etapu obwodnicy Zawiercia i Poręby. Wyłoniono wykonawcę, który zajmie się pracami na odcinku od Siewierza przez Porębę do Kromołowa.


 

Koniec roku to powracający konflikt w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. Rozpoczął się proces o mobbing, jaki PPP wytoczyła jej była pracownica. Grudzień to również kolejny brak zgody pomiędzy zawierciańskimi radnymi a prezydentem. Przyjęto uchwałę o przyszłorocznej podwyżce opłat za odpady komunalne. Radni byli w tej sprawie podzieleni.


 

Edyta Superson


 

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe