ŁAZY PRZEKROCZYŁY 100 MILIONÓW

  • 28.12.2019, 08:20
  • Tomasz
(Łazy) W ubiegły wtorek Rada Miejska w Łazach 12 głosami „za” przyjęła budżet na 2020 rok. Jak mówił podczas sesji burmistrz Maciej Kaczyński jest to historyczny budżet – gmina po raz pierwszy przekroczyła kwotę 100 milionów złotych. Planowane na przyszły rok wydatki inwestycyjne to w głównej mierze kontynuacja już rozpoczętych zadań z udziałem środków unijnych.

(Łazy) W ubiegły wtorek Rada Miejska w Łazach 12 głosami „za” przyjęła budżet na 2020 rok. Jak mówił podczas sesji burmistrz Maciej Kaczyński jest to historyczny budżet – gmina po raz pierwszy przekroczyła kwotę 100 milionów złotych. Planowane na przyszły rok wydatki inwestycyjne to w głównej mierze kontynuacja już rozpoczętych zadań z udziałem środków unijnych.


 

W przyjętym we wtorek budżecie na 2020 rok zaplanowano dochody w wysokości ponad 102,6 mln złotych. Przyszłoroczne wydatki to 105,8 mln złotych, z czego wydatki majątkowe wyniosą 37,4 mln złotych. To ponad 35% wszystkich przyszłorocznych wydatków. Deficyt wyniesie prawie 3,2 miliona złotych. Ma on zostać w całości sfinansowany kredytem.


 

Gmina zaciągnie kredyt w wysokości 6.269.000,00 zł. Zostanie on przeznaczony na sfinansowanie deficytu (3.199.007,92 zł), wykup papierów wartościowych (900.000,00 zł), spłatę kredytów (2.061.832,00 zł) i pożyczek (108.160,08 zł).


 

W budżecie wyodrębniono kwotę 314.194,87 zł, która ma zostać przeznaczona na realizację różnych zadań w poszczególnych sołectwach. Na liście znalazły się np. remonty ulic i doposażenie placów zabaw.


 

Dotacje ze środków unijnych na zadania inwestycyjne to 25,8 mln zł. Wśród tych zadań wymienić można przebudowę budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół w Niegowonicach przy ulicy Wierzbowej 5, rewitalizację zdegradowanego budynku KTS w Łazach i placu w celu adaptacji na Centrum Usług Społecznych (projekt w trakcie realizacji), zakup ciężkiego specjalistycznego samochodu pożarniczego wraz z wyposażeniem dla OSP Niegowonice, prawie 15 mln dotacji na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii.


 

Wśród wydatków majątkowych na przyszły rok zaplanowano między innymi 90,2 tys. złotych na wydatki w ramach funduszy sołeckich, 70 tys. złotych na budżet obywatelski, ponad 2,6 mln złotych na wykonanie nakładki asfaltowej na ulicach, w których zostanie położona instalacja sanitarna, 65 tysięcy złotych na modernizację komunalnych budynków mieszkalnych, 385 tys. zł na kaucję na poczet wykupu krytej pływalni oraz ponad 5,1 mln złotych na wniesienie udziałów do spółek prawa handlowego. Te zadania mają zostać zrealizowane ze środków własnych gminy. Zaplanowano też modernizację ulicy Bystrzynowskiej. Będzie ona kosztować 700 tysięcy złotych, a zadanie będzie zrealizowane przy udziale dotacji z budżetu państwa.


 

BUDŻET WZRÓSŁ O 80 MLN NA PRZESTRZENI 14 LAT


 

Przyszłoroczny budżet został przyjęty bez dyskusji 12 głosami „za”. Od głosu wstrzymał się Krzysztof Furman. Burmistrz Maciej Kaczyński pogratulował radnym uchwalenia budżetu, podkreślając, że to historyczny budżet.


 

- Przekroczyliśmy kwotę 100 milionów złotych. Pamiętam 14 lat temu, kiedy uchwalaliśmy po raz pierwszy budżet, kiedy miałem po raz pierwszy przyjemność przedstawiać projekt budżetu, ten budżet wynosił 22 miliony złotych. Wiadomo, że mijają lata, czasy są takie, że wydatki i potrzeby mieszkańców są coraz większe – mówił podczas sesji budżetowej burmistrz Maciej Kaczyński.


 

Włodarz Łaz miał nadzieję, że tegoroczny budżet będzie historyczny z jeszcze jednego powodu – że zostanie przyjęty jednogłośnie. Tak się jednak nie stało.


 

- (…) Wyszło dzisiaj na to, że Niegowonice mają tyko jednego radnego. Największe inwestycje, bo modernizacja remizy, budynku pełniącego funkcje społeczno-kulturalne, na tą inwestycję mieszkańcy Niegowonic, Niegowoniczek czekali wiele, wiele lat. Jak również inwestycja kolejna, chyba największa w gminie w kolejnym roku również dotyczy Niegowonic. Zakup samochodu strażackiego również dotyczy Niegowonic. (…) Potrzeb jest wszędzie bardzo dużo, ale ten rok 2020 to jest ostatni rok, gdy jesteśmy zobligowani do zrealizowania inwestycji, na które mieliśmy pozyskane środki unijne i jesteśmy tym trochę związani (…) – dodał burmistrz. Ponownie pogratulował radnym i podziękował im za całoroczną współpracę.


 

KOŚCIĄ NIEZGODY NIE SĄ INWESTYCJE, TYLKO KREDYT


 

Głos zabrał również – niejako wywołany przez burmistrza – radny Krzysztof Furman. Przypomniał jak w kampanii wyborczej w 2018 roku przejęzyczył się i powiedział, że gmina bierze kredyty, żeby spłacać odsetki (radnemu chodziło wówczas o zaciąganie kredytów na spłatę kredytów, nie odsetek). – Przeciwko mojej skromnej osobie czteroosobowa delegacja udała się do sądu do Częstochowy. Była tutaj pani skarbnik, pani sekretarz, główna księgowa, pan mecenas. Nie wiem czemu aż taka liczna delegacja przeciwko mnie, przeciwko jednemu słowu. Później huczne było ogłoszenie, zwycięstwo, poszły listy do mieszkańców, bo Furman przegrał, bo Furman się przejęzyczył – mówił Krzysztof Furman. Tłumacząc swoje wstrzymanie się od głosu podczas głosowania nad budżetem wyjaśniał, że nie chodzi o zaplanowane inwestycje, ale o kolejny kredyt. - Tu nie chodzi o budżet, nie chodzi o inwestycje. Inwestycje są potrzebne. Wie pan jak wyglądają Niegowonice, wie pan jak wygląda Dom Kultury. Tu nie chodzi o te inwestycje, one już powinny być dawno zrobione. Ale jeżeli ja czytam, że w kolejnym roku bierzemy kolejne kredyty, żeby spłacić poprzednie, ja muszę się wstrzymać – dodał radny.


 

Edyta Superson


 

Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe