ZNIKA MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA ZAWIERCIE

  • 16.11.2019, 08:20
  • Tomasz
ZNIKA MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA ZAWIERCIE
(Zawiercie) Od jakiegoś czasu było głośno o tym, że niektórzy radni planują zlikwidować Młodzieżową Radę Miasta Zawiercie. Rada ta istniała już od czterech lat, ale z racji tego, iż 30 października 2019 roku uchylono uchwałę, która ją powoływała – Młodzieżowa Rada Miasta Zawiercie po prostu znika.

(Zawiercie) Od jakiegoś czasu było głośno o tym, że niektórzy radni planują zlikwidować Młodzieżową Radę Miasta Zawiercie. Rada ta istniała już od czterech lat, ale z racji tego, iż 30 października 2019 roku uchylono uchwałę, która ją powoływała – Młodzieżowa Rada Miasta Zawiercie po prostu znika.


 

Zadaniem Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie było wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród mieszkańców Zawiercia, szczególnie wśród młodzieży. W skład Rady wchodził po jednym przedstawicielu ze szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub zespołu szkół ponadpodstawowych mających siedzibę na terenie Zawiercia.


 

Jaki jest powód? Niektórzy radni uważają, że uchwała, która powoływała Młodzieżową Radę Miasta Zawiercie jest wadliwa. Czy jest to jednak prawda? Mecenas Wojciech Berendowicz – z którym konsultowała się młodzież - wskazał, że uchwała podjęta w 2015 roku nie ma wad, przez które można by ją uchylić. Radni miasta Zawiercie nie zgodzili się z nim jednak – czego wynikiem było ich głosowanie: wymieniali, że w 2015 roku nie dopełniono wszystkich formalności oraz, że Młodzieżowa Rada Miasta nie powstała na wniosek młodzieży. Za podjęciem uchwały o likwidacji głosowali: Beata Chawuła, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Witold Grim, Joanna Janik Jaworska, Ewa Mićka, Michał Myszkowski, Henryk Mól, Paulina Pietras, Damian Świderski.


 

Wiele osób twierdzi, że radni mieli już po prostu dosyć tego, że zastępcą prezydenta (co prawda młodzieżowym) miasta Zawiercie jest… nieletni Jakub Kosoń. Stąd właśnie próba likwidacji Młodzieżowej Rady Miasta, która zresztą zakończyła się sukcesem.


 

O sprawie tej zrobiło się na tyle głośno, że na sesję radnych przyjechała nawet telewizja TVP, aby zrobić relację z tego wydarzenia – co jest dosyć nietypowe, z racji tego, że w żadnym innym mieście chyba nikt nie odwołał Młodzieżowej Rady Miasta.


 

Mimo wszystko prezydent miasta – Łukasz Konarski – któremu bardzo zależało na zachowaniu tego typu kontaktów z młodzieżą, w dniu 31 października 2019 roku ogłosił, iż postanowił powołać Zawierciańskie Forum Młodzieży. Od 4 listopada 2019 roku każdy zainteresowany, nową, młodzieżową inicjatywą prezydenta miasta mógł zgłosić się do Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Zawierciu.


 

Dominika Smoleń


 

Nasz komentarz:


 

Kolejna farsa prezydenta?


 

Rada była, rada znika. Zamiast Młodzieżowej Rady Miasta będzie Forum Młodzieży. Cokolwiek to znaczy. Gdyż nie wiadomo co i na jakich zasadach powołał Konarski, który ewidentnie lubi dwór złożony z młodych chłopców (bez żadnych konotacji, jeżeli komuś coś się kojarzy). Moim zdaniem Konarski po prostu wykorzystuje młodych ludzi, którym imponuje, że są blisko władzy. Jednego z nieletnich tak wysoko wypromowano, że nawet bywa nazywany wiceprezydentem. I dzieciak podobno nawet wydaje merytorycznym pracownikom miasta polecenia „w imieniu prezydenta”. Tak przynajmniej nieoficjalnie i nie pod nazwiskiem mówią pracownicy UM Zawiercie. Prezydent Konarski słuszny pomysł wciągania dzieci i młodzieży w życie samorządu gminnego wypaczył i ośmieszył, dając demoralizująco duży wpływ na miasto jednemu, nieletniemu chłopcu.


 

Nie wiemy czy Forum Młodzieży to rodzaj prywatnego harcerstwa będzie, nieletnia armia wiceprezydentów i wiceprezydentek Zawiercia, czy będą z Konarskim jeździć na obozy czy tylko wstęgi przecinać. Nie widać w tym nauki postaw obywatelskich, demokracji, widać tylko hecę.


 

Jarosław Mazanek


 

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe