REMONTY WESPRZE FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

  • 25.09.2019, 08:20
  • Tomasz
REMONTY WESPRZE FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH
(powiat zawierciański) Opublikowano listy zadań, które uzyskały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Znalazło się na nich w sumie 11 inwestycji z naszego rejonu. Z pomocy finansowej skorzysta powiat i pięć gmin – Zawiercie, Szczekociny, Kroczyce, Ogrodzieniec i Łazy. Spośród nich najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w stolicy powiatu. Przed tygodniem Wojewoda Śląski przekazał samorządowcom symboliczne czeki na realizację zadań dofinansowanych w ramach Funduszu.

(powiat zawierciański) Opublikowano listy zadań, które uzyskały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Znalazło się na nich w sumie 11 inwestycji z naszego rejonu. Z pomocy finansowej skorzysta powiat i pięć gmin – Zawiercie, Szczekociny, Kroczyce, Ogrodzieniec i Łazy. Spośród nich najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w stolicy powiatu. Przed tygodniem Wojewoda Śląski przekazał samorządowcom symboliczne czeki na realizację zadań dofinansowanych w ramach Funduszu.


 

Czym jest Fundusz Dróg Samorządowych? To mechanizm wsparcia, który do życia powołała ustawa z października 2018 roku. Celem FDS jest między innymi przyspieszenie powstawania infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i większa dostępność terenów inwestycyjnych. Środki Funduszu Dróg Samorządowych to np. wpłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa, czy też zysk jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie udziały są własnością Skarbu Państwa.


 

Inwestycje w ramach Funduszu w tym roku realizowane będą po raz pierwszy, a pieniądze będą przekazywane np. na budowy, przebudowy i remonty dróg powiatowych i gminnych. W każdym województwie przeprowadzony był nabór wniosków konkursowych. Wysokość przyznanego dofinansowania zależy od dochodów danego samorządu.


 

Na liście podstawowej z terenu województwa znalazło się 46 zadań powiatowych i 98 gminnych. Do samorządów trafi łącznie ponad 250 milionów złotych dofinansowania na budowy, przebudowy i remonty dróg i chodników.


 

Na liście powiatowej widnieje tylko jedno zadanie powiatu zawierciańskiego – III etap przebudowy drogi powiatowej Ołudza-Rokitno. Na przebudowę odcinka o długości 3,3 km powiat otrzymał 55% dofinansowania, które wynosi ponad 911,5 tysiąca złotych. Cała inwestycja kosztować ma ponad 1,6 miliona złotych, a okres jej realizacji to lipiec – październik br.


 

NAJWIĘCEJ DOFINANSOWANYCH WNIOSKÓW Z ZAWIERCIA


 

Spośród blisko stu zadań w gminach znalazło się dziesięć wniosków z terenu naszego powiatu, które uzyskały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W Zawierciu jest to przebudowa odcinka ul. Polskiej od skrzyżowania z Łośnicką oraz kapitalny remont chodników na odcinku od skrzyżowania z ulicą Przechodnią do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza. Prace na odcinku liczącym niewiele ponad kilometr kosztować mają w sumie blisko 3,4 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 50%. Prace mają być realizowane od października br. do listopada 2020 r.


 

Drugim zadaniem w Zawierciu jest przebudowa jezdni wraz z chodnikiem ulicy Wyszyńskiego w Zawierciu – odcinek A od skrzyżowania z drogą powiatową ul. 3-go Maja. 0,5-kilometrowy odcinek kosztować będzie ponad 790 tysięcy złotych, z czego połowa pochodzić będzie z dofinansowania. To zadanie również będzie realizowane do listopada przyszłego roku.


 

Trzy kolejne inwestycje zawierciańskie, które uzyskały pomoc finansową to remonty chodników. Do października wykonany ma być chodnik w ul. Sienkiewicza (po stronie budynków z numerami nieparzystymi) na ok. 0,2-kilometrowym odcinku między ul. Równą i Polską. Cała inwestycja opiewa na prawie 240 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wynosi 50%. W tym samym czasie wykonany zostanie remont kapitalny chodnika wzdłuż ul. Stalowników. Prace na odcinku liczącym 0,25 km kosztować będą niespełna 192 tys. złotych, z czego połowę pokryje dofinansowanie. Kolejna inwestycja w Zawierciu to kapitalny remont chodnika i jezdni w ulicy Piastowskiej, który też zostanie wykonany do października 2019 r. Prace obejmą odcinek o długości 0,144 km, a ich łączny koszt to 226 tysięcy złotych, z czego połowę pokryją środki z dofinansowania.


 

Piątym i ostatnim zadaniem realizowanym na terenie Zawiercia ma być kapitalny remont nawierzchni jezdni w ul. Kromołowskiej (0,6 km między ul. Snopkiewiczówny i Wiosny Ludów). Wniosek, opiewający na kwotę ponad 462,5 tys. złotych uzyskał – podobnie jak wyżej wymienione zadania – 50% dofinansowania, a jego realizacja wyznaczona została na okres wrzesień – październik br. (na liście rezerwowej znalazły się remont chodników w ul. Uskok i ul. Staromiejskiej w Zawierciu).


 

W Szczekocinach dofinansowanie uzyskała przebudowa drogi gminnej, obejmującej ul. Jana Pawła II, Parkową oraz Osiedle 3 Maja. Odcinek mający prawie 1,5 kilometra remontowany ma być od września br. do czerwca 2020 r. Łączny koszt inwestycji to niespełna 2,5 miliona złotych, z czego połowę pokryje dofinansowanie.


 

W Kroczycach w 70% dofinansowana ma zostać przebudowa drogi Gołuchowice – Siemięrzyce-Wrzoski. Prace na odcinku 0,7 km zrealizowane mają być do listopada br. Ich łączny koszt to 585 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 409,5 tys. zł.


 

Jeszcze większe dofinansowanie otrzymał Ogrodzieniec. Na przebudowę ul. Cmentarnej (odcinek o długości 0,22 km) gmina otrzyma 497,7 tysiąca złotych, a wkład własny samorządu wyniesie ponad 124 tysiące. Ta inwestycja ma być realizowana do listopada bieżącego roku.


 

Gmina Łazy otrzymała z kolei dofinansowanie na przebudowę ulicy Bystrzynowskiej w Niegowonicach. Odcinek liczący 0,85 kilometra realizowany ma być od grudnia br. do października 2020 r. Całkowity koszt tej inwestycji to niewiele ponad 900 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 55% (496 tys. zł).


 

W piątek, 13 września w Starostwie Powiatowym w Zawierciu Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek przekazał przedstawicielom powiatu i poszczególnych gmin symboliczne czeki na realizację inwestycji drogowych. Powiat zawierciański reprezentowali przewodnicząca rady Małgorzata Benc i starosta Gabriel Dors, Zawiercie - prezydent Łukasz Konarski, Ogrodzieniec - burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha, Łazy - burmistrz Maciej Kaczyński, Szczekociny - burmistrz Jacek Lipa, Kroczyce - sekretarz gminy Ewa Kaziród-Kula. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe