WOJEWÓDZKIE ŚRODKI WESPRĄ NASZE SOŁECTWA

  • 06.08.2019, 08:20
  • Tomasz
WOJEWÓDZKIE ŚRODKI WESPRĄ NASZE SOŁECTWA
(powiat zawierciański) Pod koniec lipca podpisano umowy w ramach konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Sołectwa za pośrednictwem gmin mogły starać się o dofinansowanie różnych przedsięwzięć. Spośród wniosków, które zostały ocenione pozytywnie, znalazły się zgłoszenia z terenu sześciu gmin naszego powiatu – Łaz, Ogrodzieńca, Pilicy, Szczekocin, Włodowic oraz Żarnowca. Kwoty przyznanych dofinansowań wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

(powiat zawierciański) Pod koniec lipca podpisano umowy w ramach konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Sołectwa za pośrednictwem gmin mogły starać się o dofinansowanie różnych przedsięwzięć. Spośród wniosków, które zostały ocenione pozytywnie, znalazły się zgłoszenia z terenu sześciu gmin naszego powiatu – Łaz, Ogrodzieńca, Pilicy, Szczekocin, Włodowic oraz Żarnowca. Kwoty przyznanych dofinansowań wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.


 

W Marszałkowskim Konkursie „Inicjatywa Sołecka” uczestniczyć mogły sołectwa (za pośrednictwem gmin) z terenu województwa śląskiego. Do konkursu zgłaszano przedsięwzięcia mające na celu między innymi zwiększanie aktywności społecznej mieszkańców, zadania z zakresu kultury, sztuki, czy też pomysły na zagospodarowanie miejsc publicznych. Celem konkursu jest umożliwienie mieszkańcom wpływu na przeznaczenie wojewódzkich środków na zadania, które mają służyć lokalnym społecznościom.


 

W budżecie województwa zabezpieczono w sumie 4,5 miliona złotych na realizację konkursu. Udział w nim brały 104 gminy z 17 powiatów. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 338 wniosków konkursowych, które opiewały na łączną kwotę ponad 10 milionów złotych. Pomoc od województwa uzyskało 238 spośród zgłoszonych zadań z 84 gmin województwa.


 

We wtorek, 23 lipca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zawierciu podpisano umowy z gminami z terenu powiatu zawierciańskiego, myszkowskiego oraz będzińskiego. Z wymienionych powiatów podpisano 41 umów z przedstawicielami 12 gmin. Sołectwa z tego rejonu otrzymają dofinansowanie na łączną kwotę w wysokości prawie 650 tysięcy złotych.


 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele gmin – burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz Pilicy Artur Janosik, burmistrz Szczekocin Jacek Lipa oraz wójt Włodowic Adam Szmukier, członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs oraz posłowie Danuta Nowicka i Waldemar Andzel.


 

- Głos mieszkańców jest dla nas najważniejszy. Widzimy, że ten konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba wniosków, które do nas spłynęły. To konkretny wkład dla społeczności lokalnych i cieszę się, że najczęściej te środki są przeznaczane na inicjatywy sportowe, place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, bo to szansa na zdrowe i aktywne społeczeństwo – podkreślała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.


 

SOŁECTWA UZYSKAJĄ OD KILKU DO KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY ZŁOTYCH


 

Z terenu naszego powiatu dofinansowanie uzyskały 24 zadania z 6 gmin. Środki z budżetu województwa trafią do Łaz (Grabowa, Rokitno Szlacheckie, Ciągowice, Niegowoniczki, Turza), Ogrodzieńca (Żelazko, Kiełkowice, Ryczów, Ryczów Kolonia, Fugasówka, Giebło, Gulzów), Pilicy (Kidów), Szczekocin (Centrum, Siedliska, Tęgobórz, Ołudza, Bonowice), Włodowic (Rudniki, Morsko, Góra Włodowska – kolonia) oraz Żarnowca (Udórz, Łany Średnie, Wola Libertowska). Wnioskowane kwoty dofinansowania wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród zadań konkursowych można wymienić m.in. zakup wyposażenia do świetlicy w Żelazku (gm. Ogrodzieniec) – 6 tysięcy złotych, zakup strojów ludowych i galowych dla zespołu śpiewaczego i członków OSP w Turzy (gm. Łazy) – 6 tysięcy złotych, zakup placu zabaw przy remizie OSP w Łanach Średnich (gm. Żarnowiec) – 10 tysięcy złotych, montaż i konfiguracja systemu monitoringu w Centrum w Szczekocinach – 18 tysięcy złotych, budowa parkingu w Górze Włodowskiej (gm. Włodowice) – 27,2 tysiąca złotych, budowa siłowni plenerowej w Woli Libertowskiej (gm. Żarnowiec) – 30 tysięcy złotych. Zadaniem, które uzyskało największe dofinansowanie jest zagospodarowanie placu gminnego w centrum w miejscowości Kidów poprzez budowę infrastruktury parkingowej (gm. Pilica) – 60 tysięcy złotych. (es) Foto: slaskie.pl

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe