FABRYKA SZNURKA W OGRODZIEŃCU

  • 28.05.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
FABRYKA SZNURKA W OGRODZIEŃCU
(Ogrodzieniec) W ubiegły poniedziałek odbyła się sesja Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, podczas której przyjęto m.in. uchwały w sprawie zwiększenia liczby osób redagujących Gazetę Ogrodzieniecką, zmiany statutu Ośrodka Pomocy Społecznej, czy też nabycia nieruchomości od Poczty Polskiej. Zgodni radni nie mieli dodatkowych pytań do projektów uchwał, które wcześniej zostały omówione na posiedzeniu komisji. Wszystkie uchwały Rada Miejska przyjmowała jednogłośnie. Anna Pilarczyk-Sprycha poinformowała również o pierwszym inwestorze w gminie oraz o wygranym konkursie na rehabilitację leczniczą.

(Ogrodzieniec) W ubiegły poniedziałek odbyła się sesja Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, podczas której przyjęto m.in. uchwały w sprawie zwiększenia liczby osób redagujących Gazetę Ogrodzieniecką, zmiany statutu Ośrodka Pomocy Społecznej, czy też nabycia nieruchomości od Poczty Polskiej. Zgodni radni nie mieli dodatkowych pytań do projektów uchwał, które wcześniej zostały omówione na posiedzeniu komisji. Wszystkie uchwały Rada Miejska przyjmowała jednogłośnie. Anna Pilarczyk-Sprycha poinformowała również o pierwszym inwestorze w gminie oraz o wygranym konkursie na rehabilitację leczniczą.


 

Radni z Ogrodzieńca zdecydowali o poszerzeniu kolegium redakcyjnego Gazety Ogrodzienieckiej z 10 do 15 osób. Nowymi członkami kolegium zostali Michał Krawczyk, Maria Lipka-Stępniewska, Alicja Żak, Małgorzata Michalska oraz Karolina Matuszewska.


 

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na nabycie prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Cena nabycia wynieść ma 303 tysiące złotych. - Jednocześnie zawarta będzie umowa najmu zwrotnego pomieszczeń o łącznej pow. użytkowej 116,99 m2 z Pocztą Polską S.A. na okres do 15 lat (10 lat termin umowy podstawowej wraz z opcją automatycznego przedłużenia umowy o kolejne 5 lat na skutek jednostronnego oświadczenia woli Poczty Polskiej S.A.). Poczta Polska S.A. będzie korzystać również z części wspólnych (dojść do budynku oraz wejść do lokalu, wewnętrznego korytarza prowadzącego do tylnego wejścia, a także toalety). Gmina Ogrodzieniec ponadto zapewni Poczcie Polskiej S.A. możliwość korzystania z podjazdu do tylnego wejścia do budynku, w celu załadunku i rozładunku samochodów. Gmina Ogrodzieniec umożliwi Poczcie Polskiej S.A. wyłączne korzystanie z wiaty rowerowej, która zostanie posadowiona na gruncie od północnej stronie obiektu w ramach prac adaptacyjnych – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Poczta Polska dokona na swój koszt nakładów na prace budowlane i instalacyjne. Stawka czynszu wynosić ma 7,60 zł/m2 netto.


 

Zdecydowano również o dalszej dzierżawie gruntów rolnych. Chodzi o działkę w Gulzowie o powierzchni 1,1156 ha oraz działek w Podzamczu o powierzchni 6,6299 ha. Dotychczasowi dzierżawcy złożyli wnioski o przedłużenie umów dzierżaw na cel upraw polowych i nie zalegają z płatnościami. Gmina nie widziała powodów, dla których nie należałoby wyrazić zgodę na dalszą dzierżawę.


 

W związku z przeprowadzonymi wyborami sołtysów, konieczne było wprowadzenie zmian do uchwał ws. poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz poboru podatków. W uchwałach zaktualizowano wykaz osób upoważnionych do poboru opłat – pozostałe zapisy uchwał nie zmieniły się. Inkasentami w poszczególnych sołectwach są: Fugasówka - Stefan Selejdak; Giebło - Mariusz Kaziród; Giebło Kolonia - Edward Grzebieluch; Gulzów - Janusz Łypaczewski; Kiełkowice - Leszek Brzozowski; Mokrus - Sławomir Szlachta; Podzamcze - Jarosław Gruca; Ryczów - Leszek Janus; Ryczów Kolonia - Beata Jakacz; Żelazko - Agnieszka Piątek.


 

EMISJA OBLIGACJI WCZEŚNIEJ NIŻ PLANOWANO


 

Jednogłośnie rada przyjęła również zmiany w zaplanowanej emisji obligacji. W związku ze zmianą prawa, która zacznie obowiązywać od 1 lipca, Bank PKO BP poinformował z jakimi zmianami musi się liczyć gmina, jeśli zaplanowane obligacje zostaną wyemitowane po 28 czerwca (są to m.in. zawarcie umowy z agentem emisji i poniesienie kosztów z tym związanych, obligatoryjną rejestrację obligacji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych i poniesienie kosztów z tym związanych, przeprowadzenie emisji po 1 lipca 2019 r. będzie możliwe tylko po podpisaniu aneksu dostosowującego umowę do obowiązujących przepisów). Przeprowadzenie emisji obligacji na dotychczasowych zasadach będzie możliwe tylko do 28 czerwca 2019r. W drodze uchwały Rada Miejska przychyliła się do tej propozycji, w efekcie czego pozostałe obligacje zostaną wyemitowane do 28 czerwca ( w tym również seria, która planowana była na 2020 rok).


 

PIERWSZY INWESTOR PRZY UL. ORZESZKOWEJ


 

- Bardzo ważną, dobrą wiadomością jest to, że w piątek (17 maja – przyp. red.) na stronach NFZ-u pojawiła się informacja, że dostaliśmy kontrakt na rehabilitację leczniczą. Dla nas najważniejsze jest zdrowie. Jeśli pojawią się tylko jakiekolwiek kolejne konkursy w NFZ, to również będziemy sięgać po takie usługi w trosce o mieszkańców – poinformowała w poniedziałkowe popołudnie burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha. Wskazała również programy realizowane obecnie w Ogrodzieńcu – „Zmiana stylu życia osób w wieku aktywności zawodowej szansą do walki z chorobami cywilizacyjnymi, jakimi są otyłość i cukrzyca w XXI wieku”, zakładający darmowe badania pod kątem cukrzycy i otyłości, które będzie można wykonać w SP ZOZ. Drugim realizowanym w Ogrodzieńcu programem jest Mieszkanie Plus. Jak poinformowała podczas poniedziałkowej sesji burmistrz Pilarczyk-Sprycha, wpłynęło do urzędu 30 ankiet dotyczących programu. Zainteresowani mieszkańcy mają czas na ich dostarczenie do 10 czerwca.


 

Gmina sprzedała inwestorowi działkę przy ul. Orzeszkowej, gdzie powstać ma fabryka sznurka. - Życzymy powodzenia inwestorowi i mam nadzieję, że w niedługim czasie będą kolejni inwestorzy, którzy zainwestują na terenie gminy Ogrodzieniec – mówiła podczas sesji Anna Pilarczyk-Sprycha. Działkę o powierzchni niespełna 1,5 ha zakupił Jerzy Sojka, który jako jedyny stanął do przetargu. Gmina sprzedała nieruchomość za 374 tysiące złotych.


 

Burmistrz poruszyła również temat usuwania azbestu, prosząc mieszkańców o mobilizację. Poprosiła wszystkich mieszkańców, którzy otrzymali umowy, o ich dostarczenie do 31 maja. Jak wyjaśniała, gmina nie może dłużej czekać. Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, ruszy przetarg.


 

KILKANAŚCIE TYSIĘCY EURO NA DARMOWY INTERNET


 

Gmina otrzymała voucher WiFi4EU – 15 tysięcy euro, które w całości pokryją koszt instalacji darmowych hot spotów na terenie gminy. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli w miejscach użyteczności publicznej korzystać z darmowego Internetu. Ponadto, burmistrz Pilarczyk-Sprycha nadmieniła, że w związku z licznymi pytaniami o wnioski na 500+ na pierwsze dziecko, elektronicznie będzie można je składać od 1 lipca, a w formie papierowej od 1 sierpnia.


 

Edyta Superson


 

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe