W KROCZYCACH NIE BĘDZIE FUNDUSZU SOŁECKIEGO

  • 17.02.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Kroczyce) W czwartkowe przedpołudnie, 31 stycznia obradowała Rada Gminy Kroczyce. Podczas sesji wójt Stefan Pantak mówił o grudniowym odbiorze oczyszczalni ścieków i zakończeniu I etapu budowy kanalizacji. Naświetlił również obecną sytuację związaną z rosnącymi kosztami wywozu śmieci, informując, że podwyżka opłat jest nieunikniona. Kroczyccy radni przyjęli uchwałę, na mocy której w przyszłym roku nie będzie w gminnym budżecie funduszu sołeckiego.

(Kroczyce) W czwartkowe przedpołudnie, 31 stycznia obradowała Rada Gminy Kroczyce. Podczas sesji wójt Stefan Pantak mówił o grudniowym odbiorze oczyszczalni ścieków i zakończeniu I etapu budowy kanalizacji. Naświetlił również obecną sytuację związaną z rosnącymi kosztami wywozu śmieci, informując, że podwyżka opłat jest nieunikniona. Kroczyccy radni przyjęli uchwałę, na mocy której w przyszłym roku nie będzie w gminnym budżecie funduszu sołeckiego.


 

Końcowy odbiór oczyszczalni ścieków nastąpił pod koniec grudnia. Gmina złożyła już stosowne dokumenty do Urzędu Marszałkowskiego dot. końcowej płatności za tę inwestycję. - Cała oczyszczalnia, jak i kanalizacja I etap zostały przekazane jako środek trwały do Komunalnego Zakładu Budżetowego. Zakład Budżetowy już je eksploatuje. Mamy wszystkie niezbędne uzgodnienia poodbiorowe, tak że w chwili obecnej mamy tę inwestycje zakończoną. Czekamy na końcowe rozliczenie i zwrot środków, 10% wartości z Urzędu Marszałkowskiego z tego względu, że po końcowym protokole odbioru dopiero Urząd Marszałkowski dokonuje weryfikacji dokumentów i zwraca nam pozostałe środki finansowe – tłumaczył wójt Stefan Pantak. W I etapie kanalizacji dalsze podłączenia nastąpią prawdopodobnie wiosną. Włodarz dodał, że w przyszłości, przy realizacji kolejnych etapów kanalizacji gmina będzie chciała dokonywać odbiorów cząstkowych, by po zakończeniu danego rejonu mógł on być podłączany do kanalizacji bez oczekiwania na koniec całego etapu inwestycji.


 

PODWYŻKA ZA ŚMIECI NIEUCHRONNA


 

Tydzień przed sesją wójt rozmawiał z prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu (ZGK odbiera odpady z terenu gminy Kroczyce) na temat podwyżek opłat za odpady. I choć w połowie grudnia ub. r. nasza redakcja została poinformowana przez urząd, że nie przewiduje się podwyżki opłat, to wiele wskazuje na to, że w przyszłości gmina nie uniknie wzrostu cen.


 

- Państwo doskonale wiecie – drożeje bardzo opłata za składowanie śmieci. Dwa lata temu ta opłata wynosiła 24 złote za tonę, w zeszłym roku 140, w tym 170, a na przyszły rok ma kosztować 270. Proszę państwa, nie ma szans, żeby utrzymać stawkę za wywóz śmieci na tym poziomie. Firma chce podwyżkę za śmieci zmieszane w wysokości 5,55%, za śmieci segregowane 6,8%. Osiągnęliśmy już taki wstępny kompromis (...) – przekazał S. Pantak. Nadmienił, że zdarzają się przypadki, gdzie w wyniku braku porozumienia firmy wywozowe rozwiązują umowy z samorządami.


 

W tej chwili w Kroczycach opłata za odpady segregowane wynosi 9 zł miesięcznie od osoby, a za każdą kolejną osobę w rodzinie powyżej czterech wynosi 5 zł. Jeśli natomiast chodzi o śmieci niesegregowane, to miesięczna opłata od osoby to 18 zł, a za każdą kolejną osobę powyżej czterech 10 złotych.


 

POSTERUNEK ZOSTANIE UKOŃCZONY W TYM ROKU


 

Wśród kwestii, które poruszył wójt Pantak, znalazła się również odprawa roczna policji, podczas której mowa była o posterunku w Kroczycach. Ma on w tym roku zostać ukończony i oddany do użytku.


 

Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie remontu drogi w miejscowości Browarek. Jak wyjaśniał Stefan Pantak, możliwe jest uzyskanie 80% dofinansowania na naprawę drogi w wyniku nawałnic sprzed kilku lat.


 

Radni jednogłośnie (15 głosami „za”) przyjęli uchwałę, na mocy której z budżetu gminy na 2020 rok nie zostanie wyodrębniony fundusz sołecki. Jak argumentował wójt, taka decyzja jest korzystna biorąc pod uwagę kosztowne inwestycje, które prowadzi gmina. Fundusz sołecki rozdrobni środki finansowe, a – jak mówił S. Pantak – korzystne byłoby skumulowanie tych środków w większą sumę, która pozwoli na wykonanie jakiegoś większego zadania.


 

9 NOWYCH SOŁTYSÓW


 

Na zebraniach wiejskich wybrano sołtysów w poszczególnych miejscowościach na terenie gminy – wśród nich znalazło się 9 nowych osób piastujących tę funkcję. Sołtysami zostali wybrani: Biała Błotna – Sławomir Sikora; Browarek – Dominik Flak; Dobrogoszczyce – Edyta Piec; Dzibice – Marian Morel; Gołuchowice – Marcin Napora; Huta Szklana – Franciszek Bzdęga; Kostkowice – Marek Makieła; Kroczyce Okupne – Aneta Bednarz; Kroczyce Stare – Jarosław Miśta; Lgota Murowana – Ewa Kula; Lgotka – Eugeniusz Mikoda; Piaseczno – Małgorzata Stolarczyk; Podlesice – Jolanta Gałecka; Pradła – Adam Ciszewski; Przyłubsko – Ryszard Szycowski; Siamoszyce – Ryszard Piątkowski; Siedliszowice – Jarosław Zarębski; Siemięrzyce – Roman Nędza; Szypowice – Zbigniew Mikoda; Trzciniec – Zdzisław Sarno.


 

Jak poinformował wójt, w 11 sołectwach był 1 kandydat na sołtysa, w 5 sołectwach po 2 kandydatów, w 4 sołectwach po 3 kandydatów.


 

Sołtysi dokonują poboru podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dotychczas ich wynagrodzenie za inkaso wynosiło w przypadku poboru opłaty za gospodarowanie odpadami 1% wysokości zainkasowanej kwoty, a w przypadku podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego 5%. Na styczniowej sesji radni przyjęli uchwałę, na mocy której wynagrodzenie za pobór podatków wzrośnie do 10% zainkasowanej kwoty. Bez zmian – ze względu na wysokie ceny – pozostanie ich wynagrodzenie za pobór opłaty za odpady (nadal będzie wynosić 1% od zainkasowanej kwoty).


 

Obecni na sesji sołtysi zwrócili uwagę, że podział ten nie jest w pełni sprawiedliwy. Różnice zarobków w sołectwach mogą się znacząco różnić ze względu na liczbę mieszkańców w poszczególnych miejscowościach. Zdaniem wójta póki co nie udało się ustalić innego, dodatkowego klucza wynagrodzeń. Może nowe ustalenia przyniosą spotkania włodarza gminy z sołtysami? To się dopiero okaże. (es)

Tomasz Urbański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe