PORĘBA NA FINANSOWEJ PROSTEJ ODDALA SIĘ OD PRZEPAŚCI

  • 26.01.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
PORĘBA NA FINANSOWEJ PROSTEJ ODDALA SIĘ OD PRZEPAŚCI
(Poręba) W połowie grudnia Rada Miasta w Porębie przyjęła budżet na 2019 rok. Tutejsi radni byli ws. uchwały budżetowej jednomyślni, przyjmując ją 15 głosami „za”. Burmistrz Ryszard Spyra chwali sytuację finansową gminy, określając ją jako stabilną, a urząd nazywa to „historycznym momentem dla Poręby”. Faktem jest, że po kilku latach zaciskania pasa, gmina wychodzi na prostą i oddala się od przepaści finansowej, nad którą stała jeszcze w 2016 roku.

(Poręba) W połowie grudnia Rada Miasta w Porębie przyjęła budżet na 2019 rok. Tutejsi radni byli ws. uchwały budżetowej jednomyślni, przyjmując ją 15 głosami „za”. Burmistrz Ryszard Spyra chwali sytuację finansową gminy, określając ją jako stabilną, a urząd nazywa to „historycznym momentem dla Poręby”. Faktem jest, że po kilku latach zaciskania pasa, gmina wychodzi na prostą i oddala się od przepaści finansowej, nad którą stała jeszcze w 2016 roku.


 

Sesja budżetowa w Porębie odbyła się 17 grudnia. Zgodnie z przyjętą uchwałą, w 2019 roku dochody Poręby wynieść mają ogółem 34.584.206,67 zł, a wydatki 34.566.650,17 zł. Nadwyżka budżetowa, wynosząca ponad 17,5 tysiąca złotych, ma zostać przeznaczona na spłatę rat kapitałowych zaciągniętej wcześniej pożyczki.


 

PODATKI JAK ZAWSZE ZASTRZYKIEM GOTÓWKI DLA GMINNEGO BUDŻETU


 

Największe dochody budżetu gminy odnotowano w gospodarce mieszkaniowej (ponad 3 miliony), gospodarce komunalnej i ochronie środowiska (5,6 miliona złotych), czy też w dziale rodzina (5,6 mln zł; w tym są m.in. dotacje z budżetu państwa na świadczenia wychowawcze, rodzinne, z funduszu alimentacyjnego). Z podatków i opłat do gminnej kasy ma wpłynąć w tym roku ponad 13,7 miliona złotych. Część oświatowa subwencji ogólnej zasili porębski budżet o 3,8 miliona złotych, a część wyrównawcza subwencji o ponad 1,1 mln zł. W dziale oświata i wychowanie zaplanowano po stronie dochodów kwotę 1.083.803 zł, a w pomocy społecznej ponad 442 tysiące złotych.


 

NAJWIĘKSZYMI DZIAŁAMI PO STRONIE WYDATKÓW SĄ M.IN. OŚWIATA, RODZINA, GOSPODARKA KOMUNALNA


 

Po stronie wydatków największe kwoty zapisano w takich działach jak np. oświata i wychowanie – w sumie prawie 8,4 miliona złotych. Na tę kwotę składają się m.in. szkoły podstawowe (3,8 mln zł), przedszkola (2,6 mln zł), gimnazja (1,1 mln zł), czy też dowożenie uczniów do szkół (80 tysięcy). Na ochronę zdrowia w porębskim budżecie przewidziano prawie 182 tysiące, z czego większość to przeciwdziałanie alkoholizmowi (179,5 tysiąca).


 

Ponad 1,6 miliona złotych pochłonie pomoc społeczna (w tym między innymi domy pomocy społecznej – 270 tysięcy; zasiłki okresowe, celowe i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – 193 tysiące; dodatki mieszkaniowe – 130 tysięcy; ośrodki pomocy społecznej – ponad 777,5 tysiąca złotych). Dużym działem, pod kątem wydatków budżetowych jest też dział rodzina (w sumie 5.754.128 złotych). Na niego składają się np. świadczenia wychowawcze (3,5 miliona złotych), jak również świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego (1,8 miliona złotych).


 

Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska Poręba wyda 7,3 miliona złotych. Na tę kwotę składają się na przykład: gospodarka odpadami komunalnymi (1.344.712 zł), oczyszczanie miasta (ponad 374 tysiące złotych), utrzymanie zieleni (337,5 tysiąca złotych), czy też oświetlenie ulic, placów i dróg (prawie 613 tysięcy złotych).


 

Na kulturę miasto przeznaczyć ma ponad 722 tysiące złotych (do tego zaliczają się domy i ośrodki kultury – prawie 490 tysięcy – oraz biblioteki – 227 tysięcy złotych). Na obiekty sportowe gmina wyda w tym roku prawie 210,5 tysiąca złotych.


 

KILKANAŚCIE PROCENT WYDATKÓW NA INWESTYCJE


 

W tym roku na inwestycje Poręba przeznaczy w sumie 5.902.751,12 złotych. To 17% wszystkich zaplanowanych w tegorocznym budżecie wydatków.


 

Najdroższym przedsięwzięciem będzie zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Na ten cel w budżecie zaplanowano prawie 4,2 miliona złotych. Kolejną kosztowną inwestycją będzie rewitalizacja obszarów zdegradowanych za dokładnie 1.037.048,98 złotych.


 

W dziale transport i łączność wydatki opiewają na kwotę 145 tysięcy złotych. Projekt przebudowy ul. Roździeńskiego i ul. Wiejskiej kosztować ma 60 tysięcy złotych. Trochę mniej kosztowne będą prace związane z projektem i przebudową chodnika w ciągu ul. Chopina (przy garażach) wraz z kanałem deszczowym – 45 tysięcy złotych. Kolejnym zadaniem inwestycyjnym w tym dziale budżetu jest budowa przystanku w dzielnicy Krzemienda (za 40 tysięcy złotych). Mieszkańcy tej dzielnicy mogą wyczekiwać jeszcze jednej inwestycji. Prawie 150 tysięcy złotych zaplanowano na budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej. To zadanie ma zostać zrealizowane przy pomocy dofinansowania z Europejskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


 

W dziale administracja publiczna uwzględniono 25 tysięcy na zakup sprzętu audiowizualnego do nagrywania i transmitowania na żywo sesji rady miasta (od bieżącej kadencji 2018-2023 gminy mają obowiązek relacjonowania sesji i udostępniania nagrań z posiedzeń rady) oraz 20 tysięcy na projekt nowej instalacji sieci teleinformatycznej w Urzędzie Miasta Poręba.


 

Kolejnymi planowanymi w tym roku inwestycjami jest projekt i modernizacja łazienek w przedszkolu wraz z przebudową kanalizacji wewnętrznej w budynku, co kosztować ma 300 tysięcy złotych. Oprócz zadań wymienionych powyżej, miasto zamierza również zakupić świąteczne oświetlenie za 30 tysięcy.


 

OLBRZYMI SUKCES MIASTA


 

– Udało się, sytuacja finansowa jest już stabilna, a pozytywna opina RIO bez uwag i zastrzeżeń to dla miasta olbrzymi sukces. Podsumowując; dwie pozytywne opinie naszego nadzoru finansowego – Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach – świadczą o tym, iż Poręba zakończyła Program Postępowania Naprawczego pełnym sukcesem – ocenia burmistrz Ryszard Spyra.


 

Jak informuje porębski Urząd Miasta, przypadająca na bieżący rok spłata kredytu z WFOŚiGW jest już ostatnią. - Planowana nadwyżka budżetowa w kwocie 17 556, 50 zł została przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przypominamy, że pożyczka z Funduszu – ze względu na niskie oprocentowanie – nie została objęta restrukturyzacją długu poprzez emisję obligacji komunalnych, a w roku 2019 przypada jej ostatnia spłata – informują na swojej stronie internetowej przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.


 

Edyta Superson


 

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe