5 MILIONÓW NA 5 INWESTYCJI

  • 24.01.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Irządze) Ostatnia sesja Rady Gminy Irządze, która zwołana została na czwartek 27 grudnia poświęcona została między innymi na omówienie funkcjonowania ośrodka zdrowia. Podczas posiedzenia radni przyjęli również budżet na 2019 rok. Zakłada on kilka zadań inwestycyjnych, na które w sumie ma zostać przeznaczone 5 milionów złotych. Radni nie mieli podczas sesji żadnych dodatkowych pytań w sprawie projektu budżetu, który wcześniej został omówiony na komisji.

(Irządze) Ostatnia sesja Rady Gminy Irządze, która zwołana została na czwartek 27 grudnia poświęcona została między innymi na omówienie funkcjonowania ośrodka zdrowia. Podczas posiedzenia radni przyjęli również budżet na 2019 rok. Zakłada on kilka zadań inwestycyjnych, na które w sumie ma zostać przeznaczone 5 milionów złotych. Radni nie mieli podczas sesji żadnych dodatkowych pytań w sprawie projektu budżetu, który wcześniej został omówiony na komisji.


 

Początek sesji poświęcono sytuacji irządzkiego ośrodka zdrowia. O bieżącej organizacji oraz trudnościach, jakie napotyka ośrodek zdrowia mówił dyrektor Centrum Usług Medycznych „Alfa” Karol Marcinkowski. Wspomniał on o przeprowadzonych w ostatnich latach pracach (remont ośrodka, wymiana pieca) oraz odniósł się do liczby lekarzy przyjmujących w Irządzach. - Co do pytań dotyczących dostępności lekarzy, to już jakieś rozmowy o wpłynięciu tego pisma od państwa z interpelacją w sprawie zwiększenia usług zostały przeprowadzone. Niestety ten okres świąteczny też dodał pewne utrudnienia w komunikacji, w spotkaniach z lekarzami. Podjęliśmy działania, natomiast jakieś efekty będziemy mogli przedstawić konkretnie w miesiącu styczniu. Niedobór lekarzy jest dość spory i tu niekiedy nakłonienie kogoś do współpracy czy do pracy na rzecz ośrodka trwa niekiedy miesiącami, a czasami te rozmowy są dłuższe – poinformował 27 grudnia Karol Marcinkowski. Jeśli chodzi o harmonogram pracy poszczególnych lekarzy, to zaproponował, że dokładną informację przedstawi w styczniu. Dniem, który wydaje się być „problematyczny” jeśli chodzi o dostępność lekarza jest piątek, jednak K. Marcinkowski przewidywał, że mniej więcej od połowy stycznia tego dnia w przychodni lekarz będzie przyjmował przed południem oraz po południu.


 

Radni mieli do dyrektora „Alfy” kilka pytań, które dotyczyły między innymi dostępu pacjentów z Irządz do specjalistów – dlaczego pacjenci, chcący dostać się do niektórych lekarzy muszą płacić za wizyty? - Kontrakt jaki mamy na obszar gminy Szczekociny i gmin ościennych - z tego kontraktu może każdy z pacjentów korzystać. Jeśli chodzi o diabetologa i kardiologa, nie mamy w ogóle w tym zakresie świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie możemy w żaden sposób inny pomóc, tylko poprzez zorganizowanie wizyt prywatnych. Tutaj pokrótce powiem jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o dostępność specjalistów w Szczekocinach. W przychodni oprócz POZ-u mamy bodajże 9 specjalistyk – jest reumatolog, do którego są dosyć spore okresy oczekiwania, endokrynolog i to są specjaliści na podstawie kontraktów z NFZ. Usługi, które świadczą są usługami nieodpłatnymi, z tym że wiążą się też z okresem oczekiwania. Mamy kontrakt na ortopedię, chirurgię, ginekologa. Dostępność tych specjalistów jest raz albo dwa razy w tygodniu – wyjaśniał K. Marcinkowski. W tym miejscu wójt Jan Molenda zaproponował, by poinformować pacjentów z Irządz o tym, że mogą zapisywać się w Szczekocinach do różnych specjalistów.


 

Możliwe, że informacja ta zostanie włączona do planowanej przez „Alfę” kampanii informacyjnej. Centrum przygotowuje ulotkę o elektronicznym systemie rejestracji pacjentów. Przedstawicielom „Alfy” zależy, by informacja o nim trafiła do jak największej liczby mieszkańców. Jeśli będzie to możliwe, to na ulotce może znajdzie się informacja o specjalistach w Szczekocinach. Nieprawidłowością nazwał Karol Marcinkowski doniesienie o tym, że pacjenci zadeklarowani w Szczekocinach miewają kłopot z przyjęciem w Irządzach i na odwrót. Zdaniem dyrektora należy to naprawić. Kolejną z rzeczy, na którą zwrócono uwagę dyrektora była potrzeba oddzielenia w budynku ośrodka dzieci chorych od zdrowych dzieci czekających na szczepienie. Jak zapowiedział dyrektor Marcinkowski, zamierza on ponownie porozmawiać z radnymi podczas styczniowej sesji. Ma on im wówczas przedstawić, co udało się zrealizować w nowym roku.


 

BUDŻET PRZYJĘTY JEDNOGŁOŚNIE


 

Ostatnie posiedzenie w 2018 roku było sesją budżetową. W czwartek 27 grudnia radni pochylili się nad projektem uchwały, który zakłada dochody gminy w wysokości 15.472.960 złotych, a wydatki 15.272.960 zł. Nadwyżka budżetowa (200 tysięcy) ma zostać przeznaczona na spłatę kredytów.


 

Jeśli chodzi o dochody gminy, to największe wpływy odnotowano w podatkach (łącznie ponad 2,7 miliona złotych), części oświatowej (1,8 mln) i wyrównawczej subwencji (2 mln), gospodarce komunalnej i ochronie środowiska (2,7 mln) oraz w dziale rodzina (2,6 miliona złotych; na tę kwotę składają się między innymi dotacje z budżetu państwa na zadania związane z realizacją świadczenia wychowawczego, rodzinnego i świadczeń z funduszu alimentacyjnego).


 

Na inwestycje Irządze mają przeznaczyć blisko 5 milionów złotych. Lista tegorocznych zadań inwestycyjnych składa się z 5 punktów. Najdroższym z nich jest zadanie pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim - Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”, na które Irządze przeznaczą w tym roku 3.886.869 złotych. Kolejnym przedsięwzięciem w gminie ma być Kompleksowa termomodernizacja budynku szkoły podstawowej wraz z salą sportową w Irządzach za 1,9 miliona złotych.


 

Ponad 380 tysięcy gmina zamierza przeznaczyć na zadanie o nazwie „Rewitalizacja obszaru po byłych zbiornikach wodnych i terenów przyległych, polegających na budowie infrastruktury rekreacyjnej w gminie Irządze”.


 

Czwartym zadaniem inwestycyjnym ma być Przebudowa świetlicy wiejskiej w Witowie za 150 tysięcy. Wśród planowanych przedsięwzięć „najmniejszym”, biorąc pod uwagę planowane koszty będzie sporządzenie dokumentacji na remont budynku urzędu gminy.


 

W tym roku gmina zamierza udzielić krótkoterminowych pożyczek (w sumie 75,5 tysiąca) dla Stowarzyszenia Koło Aktywnych Kobiet „W Kobietach Siła” z Woźników oraz dla OSP w Zawadzie Pilickiej.


 

Prawie 63 tysiące gmina pożyczy Stowarzyszeniu „W Kobietach Siła” na przebudowę świetlicy wiejskiej w Woźnikach. Z kolei druhowie z Zawady Pilickiej otrzymają ponad 12,5 tysiąca na zakup namiotów do celów promocyjnych. Oba zadania mają być finansowane ze środków unijnych i po otrzymaniu funduszy udzielone pożyczki zostaną zwrócone gminie.


 

Radni nie mieli podczas sesji pytań dotyczących budżetu. Projekt uchwały został omówiony podczas posiedzeń komisji rady. „Za” przyjęciem budżetu na 2019 rok zagłosowało 14 radnych uczestniczący w posiedzeniu (nieobecna była wiceprzewodnicząca rady Agnieszka Kozłowska).


 

Edyta Superson


 

Tomasz Urbański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe